Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:



Rok: 1998
Region: Praha







Novoroční projev prezidenta

1. 1. 1998

Novoroční projev prezidenta

Prezident Václav Havel vyzval spoluobčany ve svém novoročním projevu k větší aktivitě ve věcech veřejných.

Prohlédnout detail
Prezident Havel jmenoval dočasnou vládu Josefa Tošovského

2. 1. 1998

Prezident Havel jmenoval dočasnou vládu Josefa Tošovského

Prezident Václav Havel jmenoval dočasnou vládu Josefa Tošovského, někdejšího guvernéra České národní banky. Vláda získala důvěru na konci ledna a Tošovský se tak stal na 5 měsíců premiérem. Lednovým jmenováním skončilo období vlády v čele s premiérem Václavem Klausem. Politické strany zastoupené v poslanecké sněmovně se však nemohly shodnout na samotném mechanismu a termínu vypsání voleb. Tošovského vláda si za jednu z prioritních oblastí vytyčila boj s korupcí.

Prohlédnout detail
Herec Martin Stropnický ministrem kultury

2. 1. 1998

Herec Martin Stropnický ministrem kultury

Ministrem kultury v novém kabinetu Josefa Tošovského se stal bývalý populární herec a diplomat Martin Stropnický. Stropnický vedl diplomatickou misi v první polovině 90. let v Portugalsku a Itálii. Jeho otec působil v zahraničním obchodu a Stropnický tak vyrůstal mimo Československa i v Itálii a Turecku, kde se naučil cizím jazykům – francouzštině, angličtině, italštině, ruštině a při svém pracovním pobytu na Pyrenejském poloostrově přidal i portugalštinu.

Prohlédnout detail
Miroslav Sládek byl zatčen

6. 1. 1998

Miroslav Sládek byl zatčen

Policií ČR byl před Poslaneckou sněmovou v Praze zatčen a převezen do vazby předseda republikánské strany SPR-RSČ, Miroslav Sládek, který byl v červenci 1997 obžalován z podněcování k národnostní a rasové nenávisti. V případě shledání vinným hrozil Sládkovi až rok vězení za rasistické slovní útoky na německý národ pronesenými v lednu 1997. Sládek údajně kladl aktivní odpor a nechtěl nasednout do policejního vozu. Jeho případ znovu rozdmýchal diskuze o šíři poslanecké imunity. Ve vazební cele strávil 17 dní, včetně okamžiků prezidentské volby, do níž také mj. kandidoval a v níž byl nakonec o jeden hlas ve druhém kole zvolen Václav Havel. Sládek byl propuštěn 23. ledna 1998 rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 1. Sládek sám dodnes tento případ interpretuje jako pomstu někdejších politických elit vůči své osobě.

Prohlédnout detail
Lékařský odborový klub zvažuje vyhlášení generální stávky

16. 1. 1998

Lékařský odborový klub zvažuje vyhlášení generální stávky

Lékařský odborový klub (LOK), jehož vznik inicioval a posléze mu od listopadu 1998 předsedal MUDr. David Rath, zvažoval vyhlášení generální stávky, kvůli neobnovení pracovní smlouvy Rathovi ze strany Fakultní nemocnice v Praze-Motole (včele s ředitelkou Helenou Rögnerovou). Rath i nadále zůstal v hledáčku novinářů, před kterými se snažil vystupovat jako nekompromisní „muž beze strachu“. Dlouhodobým cílem LOK bylo na odborové bázi dosáhnout trojnásobného zvýšení platů českých lékařů a lékařek oproti průměru a posléze jejich průběžné valorizace.

Prohlédnout detail
Genesis v Praze

3. 2. 1998

Genesis v Praze

V únoru 1998 přijela poprvé na pražské Výstaviště koncertovat skupina Genesis.

Prohlédnout detail
Skandál kolem sponzoringu ODA

5. 2. 1998

Skandál kolem sponzoringu ODA

Skandálu kolem sponzoringu čelila Občanská demokratická aliance (ODA), neboť podobně jako u ODS vyšlo najevo, že používala pro tajné sbírání sponzorských darů skrytý účet vedený „mrtvou“ firmu TMC na Panenských ostrovech. S kauzou byl spojen zejména bývalý místopředseda ODA a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý a taktéž bývalý místopředseda ODA a slezský podnikatel Miroslav Tošer. Na veřejnosti byla také probírána „kauza Breda“, podle názvu opavského obchodního domu, která se týkala dalšího podnikatele a vlivného člena ODA Kamila Kolka, jež veřejně obvinil Vladimíra Dlouhého ze „zakrytí vzájemného obchodu“. V roce 1993 Kolek získal za výhodných podmínek, které stanovilo právě ministerstvo vedené Dlouhým, obchodní dům Breda za celkem 45 milionů Kč (tj. o 35 milionů méně, než byla původně stanovená odhadní cena). Za to měl podnikatel údajně převést 2 mil. Kč na účet ODA. Dlouhý ale údajně ze strachu z možné aféry před blížícími se volbami chtěl raději dar vrátit, ač na jejich vrácení Kolek netrval. Ačkoliv byla kauza vyšetřována i policií, nakonec byl překvapivě odsouzen pouze likvidátor a někdejší státní úředník Leoš Nechvátal, který připravoval privatizaci obchodního domu

Prohlédnout detail
Pokračuje prudký růst nezaměstnanosti

10. 2. 1998

Pokračuje prudký růst nezaměstnanosti

Prudký nárůst nezaměstnanosti pokračoval z předcházejícího roku. Na počátku února dosáhl svého historického maxima, když postrádalo zaměstnání přes 280 tis. lidí, což činilo 5,6 % práce schopného obyvatelstva. Ekonomové očekávali, že tento trend bude pokračovat i v dalších měsících. Důvodem byla opatření podniků směřující ke snížení provozních nákladů i skrze propouštění zaměstnanců i fakt, že se tuzemská ekonomika potýkala s přezaměstnaností a firmy se chovaly neefektivně. Takto vysoká míra nezaměstnanosti byla odborníky považována za pozitivní jev, neboť přispívala ke snižování nákladů a zvyšování produktivity práce. Nejvyšší míry nezaměstnanosti dosahoval mostecký, chomutovský, lounský, karvinský a znojemský okres. Na opačném konci žebříčku se tradičně nacházela Praha a okolí.

Prohlédnout detail
Pět let od úmrtí dramatika Jana Grossmana

10. 2. 1998

Pět let od úmrtí dramatika Jana Grossmana

Pět let uplynulo od úmrtí Jana Grossmana. Jedna z nejvýraznějších osobností české poválečné kultury zemřela ve svých nedožitých 68 letech. Dramaturg, režisér, spisovatel i autor řady dramatizací působil mj. u E. F. Buriana, v divadle S. K. Neumanna, v divadle Na zábradlí nebo spolupracoval s Alfrédem Radokem v Laterně Magice.

Prohlédnout detail
Krize Václava Klause

11. 2. 1998

Krize Václava Klause

Po lednových událostech na politické scéně se velice změnila pozice čelního polistopadového politika Václava Klause. Hovořilo se o první krizi nového zřízení, které odstartovala debata dosud nedotknutelných otázek např. kolem financování ODS. Klausova politika se zejména v první polovině devadesátých let opírala o názory, které měly velice pozitivní ohlas u široké veřejnosti, u sdělovacích prostředků i u značné části politického spektra. K těmto tématům patřila např. otázka územní samosprávy, tj. mezistupně mezi státem a obcemi. Klaus byl proti decentralizaci, která naopak byla podpořena v roce 1997 přijetím zákona č. 347/1997 Sb. o vytvoření vyšších územních samosprávných celků. Dále bývalý premiér a ministr financí odmítal státní rozpočet deficitního charakteru. Požadoval ústavní zákon o vyrovnaném státním rozpočtu, který však nikdy nebyl schválen. I v 90. letech panoval v české společnosti spíše negativní a kritický postoj k mezinárodní spolupráci v podobě Evropské unie. Klaus byl již tehdy známý svým euroskepticismem, když prosazoval namísto těsné spolupráce evropských států spíše volný koncept integrace zakládající se na volném trhu a obchodu. Zahraniční média si všímala ne zcela pozitivního vztahu právě mezi Václavem Klausem a prezidentem Václavem Havlem, který se projevil např. v rozdílném smýšlení v zahraničních otázkách. Zatímco Havel prosazoval tvrdý postup vůči Srbům ve válce v Jugoslávii, tehdejší premiér Klaus odmítal zjednodušený pohled na konflikt a v počátku se vyslovil proti případnému vyslání českých vojáků na Balkán. Za Klausův pád považovaly česká i zahraniční periodika především prasknutí bubliny kolem českého hospodářského zázraku, značně negativní postoj vůči zapojení se do evropského společenství i skandály v Občanské demokratické straně, které plnily titulky novin dlouhé měsíce. Navzdory dočasnému poklesu popularity se Václav Klaus dokázal vrátit na tuzemské politické výsluní a v únoru 2003 byl zvolen druhým českým prezidentem.

Prohlédnout detail
Ministrem životního prostředí se stal Martin Bursík

27. 2. 1998

Ministrem životního prostředí se stal Martin Bursík

Namísto odstoupivšího Jiřího Skalického (ODA) se ministrem životního prostředí se stal Martin Bursík (nestraník), někdejší „zelený“ aktivista proti výstavbě jadrné elektrárny Temelín. Mezi své priority v resortu zařadil témata spojená s ekologií, zejména dostavbu zmíněné elektrárny. Premiér Tošovský ho navrhl na post díky politické neangažovanosti a statutu odborníka v oboru. S nově jmenovaným ministrem tak přišlo do veřejného prostoru důležité téma ochrany přírody, životního prostředí a nutnosti ekologických opatření, o kterou dosavadní politická reprezentace ani veřejnost nejevila mnoho zájmu.

Prohlédnout detail
Udílení výročních filmových cen Český lev

2. 3. 1998

Udílení výročních filmových cen Český lev

Březnové události v kultuře zahájily Výroční ceny České filmové a televizní akademie za rok 1997, Čeští lvi. Nejúspěšnějším filmem se stali Knoflíkáři režiséra a scénáristy Petra Zelenky za nejlepší film, režii, scénář a Jiřímu Kodetovi za mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Za nejlepší mužský herecký výkon byl soškou lva oceněn Jiří Schmitzer za postavu ve filmu Bumerang, v ženské kategorii získala ocenění Lenka Vlasáková za postavu ve filmu Lea. Za mimořádný přínos české kinematografii byl oceněn režisér Miloš Forman.

Prohlédnout detail
Vyostření vztahu mezi Václavem Havlem a Milošem Zemanem

3. 3. 1998

Vyostření vztahu mezi Václavem Havlem a Milošem Zemanem

Vyostřovaly se vztahy mezi prezidentem republiky Václavem Havlem a možným nastávajícím předsedou vlády Milošem Zeman. Zejména přes média lídr ČSSD vzkazoval na Pražský hrad, že omezí vliv hlavy státu na rozhodování vlády. Dosud probíhala spolupráce mezi premiérem a prezidentem formou pravidelných konzultací.

Prohlédnout detail
Vznikla občanská domobrana v Praze-Nuslích

16. 3. 1998

Vznikla občanská domobrana v Praze-Nuslích

V pražských Nuslích si občané zřídili domobranu za účelem dopadení pachatelů drobné trestné činnosti. Za iniciativou stálo občanské sdružení Bezpečné Nusle, jehož členové se domnívali, že práce místní policejní jednotky je k zajištění bezpečnosti nedostačující.

Prohlédnout detail
Skončila základní část hokejové extraligy

19. 3. 1998

Skončila základní část hokejové extraligy

Nejvyšší česká hokejová soutěž ukončila základní část, v níž dominovaly moravské týmy. Potřetí v řadě se vítězem základní části stali hokejisté Vsetína. Dalšími účastníky v play-off byly extraligové Vítkovice, Třinec, Sparta, Plzeň, Slavia, Litvínov a Pardubice. Semifinálové dvojice posléze vytvořily slezské celky Třince s Vítkovicemi a Sparta s úřadujícím mistrem ze Vsetína. V souboji poražených semifinalistů Sparty a Vítkovic nakonec obsadili celkové třetí místo Ostravané.

Prohlédnout detail
Nicolas Winton navštívil Prahu

28. 3. 1998

Nicolas Winton navštívil Prahu

Na konci března 1998 navštívil Prahu Nicholas Winton, kterému se podařilo odvézt z Československa přes 600 židovských dětí v roce 1939 a zachránit je tak před nacistickými perzekucemi. Winton, který byl médii srovnáván s Oskarem Schindlerem nebo Raoulem Wallenbergem, přijel do Prahy již po druhé. První návštěvu absolvoval v roce 1991 a těšil se velkému zájmu médií.

Prohlédnout detail
Boj o předsednictví v ČSSD

3. 4. 1998

Boj o předsednictví v ČSSD

Uvnitř ČSSD vypukla „poziční válka“ o post předsedy strany. Předseda strany Miloš Zeman požádal Ústřední výkonný výbor o vyjádření důvěry v souvislosti s tzv. bamberskou aférou. Vnitrostranický boj měla údajně na svědomí místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a členka vedení strany Petra Buzková. Ústřední výbor nakonec nepřijal nabídnutou rezignaci svého tehdejšího předsedy Miloše Zemana, který nadále zůstal lídrem strany. Pouze 10 delegátů z celkových 143 hlasovalo pro Zemanovu rezignaci a šest lístků bylo neplatných.

Prohlédnout detail
Václav Havel operován v Innsbrucku

15. 4. 1998

Václav Havel operován v Innsbrucku

V rakouském Innsbrucku byl v kritickém stavu operován Václav Havel. Operaci prováděl tým rakouských chirurgů pod vedením Ernsta Bodnera, který měl podezření na protržení tlustého střeva. Havel v rakouských Alpách trávil rekondiční dovolenou i se svojí manželkou Dagmar.

Prohlédnout detail
Sněmovna ratifikovala smlouvu o vstupu ČR do NATO

16. 4. 1998

Sněmovna ratifikovala smlouvu o vstupu ČR do NATO

Poslanecká sněmovna drtivou většinou schválila ratifikaci smlouvy o vstupu ČR do NATO. Proti návrhu hlasovali pouze členové komunistické strany a republikáni, šest sociálně-demokratických poslanců se hlasování neúčastnilo. Ratifikovat přistoupení do Severoatlantické aliance musela ještě horní komora Parlamentu ČR a prezident, zde se však problémy neočekávaly. ČR nakonec do NATO slavnostně vstoupila 12. března 1999 spolu s Polskem a Maďarskem, jakožto první tři země bývalého východního bloku.

Prohlédnout detail
Fotbalová Sparta obhájila mistrovský titul

2. 5. 1998

Fotbalová Sparta obhájila mistrovský titul

Fotbalová Sparta na jaře 1998 obhájila prvoligový mistrovský titul, před pražskou Slávií na druhém a Sigmou Olomouc na třetím místě. Sparta za celou sezónu prohrála pouze tři ligové zápasy (s Brnem, Olomoucí a Ostravou). Ze soutěže sestoupili SK České Budějovice a beznadějně poslední AFK Atlantic Lázně Bohdaneč. Nejlepším střelcem Gambrinus ligy ročníku 1997/1998 se stal útočník Sparty, Horst Siegel, se třinácti brankami.

Prohlédnout detail
Prezident Havel udělil milost útočníkům na Miroslava Sládka

11. 5. 1998

Prezident Havel udělil milost útočníkům na Miroslava Sládka

Prezident Václav Havel udělil milost dvěma útočníkům, kteří zbili šéfa republikánů Miroslava Sládka. Rozhodnutí hlavy státu se setkalo s kritikou. Jednalo se o muže romského etnika. Podle některých politických činitelů byla milost případem pozitivní diskriminace a také ukvapeným činem, protože ve věci napadení nebylo orgány činnými v trestním řízení v době omilostnění ještě rozhodnuto.

Prohlédnout detail
V centru Prahy se sešli ekologičtí aktivisté

18. 5. 1998

V centru Prahy se sešli ekologičtí aktivisté

Ekologičtí aktivisté se v centru Prahy sešli v rámci celosvětových protestů proti dopadům globalizace ekonomiky na životní prostředí. Na původně povolené shromáždění Global Street Party se sjelo přes tři tisíce aktivistů a anarchistů. Několik stovek demonstrantů se však oddělilo a během odpoledne a večera zaútočilo na policejní doprovod. Demonstrace proběhly také v Birminghamu nebo v Ženevě, kde docházelo rovněž k výtržnostem. Do dnešních dnů se aktéři přou o adekvátnost zásahu policejních složek.

Prohlédnout detail
Odbory svolaly výstražnou stávku na začátek června

21. 5. 1998

Odbory svolaly výstražnou stávku na začátek června

Odbory rozpočtových a příspěvkových sfér po neúspěšném jednání s premiérem Josefem Tošovským svolaly na 8. června výstražnou stávku. Celkem se do akce za zvýšení mezd a životní úrovně mělo zapojit deset odborových svazů zaměstnanců státní správy. O připojení k protestu uvažovali také policisté a hasiči. Zemědělci v den jednání s předsedou vlády přijeli demonstrovat přímo do Prahy, kde se jich sešlo přes pět a půl tisíce.

Prohlédnout detail
Vysoká škola ekonomická chce zrušit bakalářské obory

22. 5. 1998

Vysoká škola ekonomická chce zrušit bakalářské obory

Vysoká škola ekonomická chtěla v roce 1998 zrušit bakalářské obory z důvodu nezájmu ze strany studentů a neuchopitelnosti titulu z hlediska potenciálních zaměstnavatelů. Firmy z ekonomických oblastí očekávaly vysokoškolsky vzdělané pracovníky s inženýrským titulem. Celkově zájem o studium na vysokých školách rostl. Největší zájem byl na Univerzitě Karlově o filozofickou, právnickou a pedagogickou fakultu.

Prohlédnout detail
Jan Ruml varuje před možnou koalicí Miloše Zemana a Václava Klause

27. 5. 1998

Jan Ruml varuje před možnou koalicí Miloše Zemana a Václava Klause

Před červnovými volbami se řešilo na politické scéně téma budoucí spolupráce mezi stranami. Jan Ruml z Unie Svobody tvrdil, že Václav Klaus s Milošem Zemanem se chystají vládnout společnými silami. Ministrem financí se měl stát podle Rumlova obvinění právě bývalý premiér a předsedou vlády Miloš Zeman. Politologové ovšem ve velkou koalici pravice a levice nevěřili.

Prohlédnout detail
Z nejvyšší fotbalové ligy sestupují České Budějovice a Lázně Bohdaneč

4. 6. 1998

Z nejvyšší fotbalové ligy sestupují České Budějovice a Lázně Bohdaneč

Nejvyšší tuzemskou fotbalovou soutěž, I. Gambrinus ligu, opustily týmy Českých Budějovic a Lázní Bohdanče. Naopak v horních patrech tabulky se rozhodlo o postupujících do Poháru UEFA. Společně s vítězem soutěže Spartou s evropskou konkurencí měly změřit síly v kvalifikacích evropských soutěží týmy Slavie a Olomouce.

Prohlédnout detail
Václav Klaus věří ve voličskou podporu velkým stranám

16. 6. 1998

Václav Klaus věří ve voličskou podporu velkým stranám

Václav Klaus před červnovými předčasnými volbami tvrdil, že voliči poznají a podpoří strany s vizí, jasným vůdcem a stabilní členskou základnou, za něž bývalý premiér považoval v českém politickém spektru pouze ODS a ČSSD. Za kontraproduktivní považoval dlouhodobé propírání afér právě dvou nejsilnějších politických uskupení v průběhu roku. Nepřímá podpora subjektů, kterých se skandály prozatím netýkaly, ze strany médií rovněž dle Klause zvýšila volební preference ODS i ČSSD.

Prohlédnout detail
Expozice ke stu letům české kinematografie

18. 6. 1998

Expozice ke stu letům české kinematografie

V Praze byla k vidění expozice věnovaná 100 letům české kinematografie. V červnu 1898 otevřel Jan Křiženecký pavilon nazvaný Český kinematograf v rámci Výstavy architektury a inženýrství, a právě k této události se datuje vznik české filmové tvorby. Výstavu doprovázel bohatý program pro malé diváky i široké publikum např. v podobě promítání ve zřízeném kino sále dramatických i komediálních děl patřící ke zlatému fondu tuzemské filmové tvorby jakými byly Žert, Kladivo na čarodějnice či Údolí včel.

Prohlédnout detail
První transplantace plic v ČR

23. 6. 1998

První transplantace plic v ČR

Ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole byla vůbec poprvé na území ČR provedena transplantace obou plic, kterou provedl tým profesora Pavla Pafka. Vůbec první transplantace jedné plíce na území ČR byla provedena týmž týmem již 22. prosince 1997.

Prohlédnout detail
Možná tolerance menšinové vlády ČSSD ze strany ODS

1. 7. 1998

Možná tolerance menšinové vlády ČSSD ze strany ODS

Po neúspěšných jednáních Miloše Zemana o sestavení kabinetu mu Václav Klaus podal pomocnou ruku, když začal hovořit o tolerování menšinové jednobarevné vlády ČSSD. Tento krok byl považován za nátlakovou taktiku směřující na poslance lidovců a Unie svobody. I přes veškerá jednání se Zemanovi nepodařilo přemluvit Jana Rumla ke spolupráci ani přes příslib čtyř křesel v zamýšleném středo-levicovém kabinetu.

Prohlédnout detail
Prezident jmenoval vládu Miloše Zemana

20. 7. 1998

Prezident jmenoval vládu Miloše Zemana

V polovině července jmenoval prezident Václav Havel vládu složenou premiérem Milošem Zemanem. Předseda ODS a politický partner Zemana, Václav Klaus, se ujal funkce předsedy Poslanecké sněmovny ČR. Např. bývalý předseda Nejvyššího soudu Otakar Motejl získal post ministra spravedlnosti, ministrem kultury byl jmenován Pavel Dostál, jenž nahradil ve funkci Martina Stropnického, ministerstva zdravotnictví se ujal Ivan David, nahrazujíce Zuzanu Roithovou. Nejvíce diskutovaným členem vlády byl ministr zahraničí Jan Kavan, jehož provázelo podezření ze spolupráce s předlistopadovou StB.

Prohlédnout detail
Komplikovaný zdravotní stav Václava Havla

28. 7. 1998

Komplikovaný zdravotní stav Václava Havla

Prezident ČR Václav Havel se v Praze v Motole podrobil druhé části operace tlustého střeva. Ač prognóza lékařů byla optimistická, prezident se potýkal s dalšími zdravotními komplikacemi v podobě selhání plic, kdy musel být připojen na umělé dýchání, a také selhávání srdce. Havla postihla srdeční arytmie a lékaři museli použít elektrošoky, aby jej zachránili z nebezpečí ohrožení života.

Prohlédnout detail
Úspěchy ČR na Mistrovství Evropy v atletice

17. 8. 1998

Úspěchy ČR na Mistrovství Evropy v atletice

V Budapešti se konalo 17. mistrovství Evropy v atletice, kterého se účastnila třinácti členná výprava českých reprezentantů. Stříbrnou medaili si z mistrovství odvezla trojskokanka Šárka Kašpárková, která nestačila pouze na řeckou atletku Vasdekiovou, i čtvrtkařka Helena Fuchsová, jež zaběhla osobní rekord v medailovém souboji. Třetí cenný kov do sbírky reprezentace přidal v závodě na 800 metrů Lukáš Vydra. Desetibojaři Tomáš Dvořák a Roman Šebrle obsadili v Maďarsku 5. a 6. místo.

Prohlédnout detail
Rolling Stones znovu v Praze

22. 8. 1998

Rolling Stones znovu v Praze

Ve Sportovní hale v Praze koncertovala legendární kapela Rolling Stones. Publiku představila svoje turné „Bridges To Babylon“ a před 12 tisíci fanoušky předvedla kapela skvělý výkon i strhující show.

Prohlédnout detail
Ruská ekonomická krize zasáhla i pražskou burzu

28. 8. 1998

Ruská ekonomická krize zasáhla i pražskou burzu

Na konci července ruská ekonomická krize zasáhla i pražskou burzu . Akcie nejvýznamnějším českých podniků, např. Telecomu, Komerční banky, prudce klesly. Stejně tomu bylo i na jiných východoevropských burzách, ve Varšavě či Budapešti. Skeptici upozorňovali, že ruská krize může přerůst v krizi celosvětových rozměrů. Klesaly nejen cenné papíry, ale i ceny na komoditních trzích, např. cena zlata se propadla na devatenáctileté minimum. Panika na finančních trzích doputovala i na americký kontinent. Zde se ocitly pod největším tlakem jihoamerické trhy. Obavy o vývoj světového hospodářství se začaly stupňovat.

Prohlédnout detail
Šachista Garry Kasparov v Praze

5. 9. 1998

Šachista Garry Kasparov v Praze

V pražském Divadle Archa se konalo exhibiční utkání tehdejšího mistra světa v šachu Garry Kasparova s hráčem vévodícím nizozemským tabulkám Janem Timmanem. Střetnutí se sestávalo ze šesti partií, první skončila remízou. Nakonec Kasparov vyhrál 4:2 na partie nad nizozemským šachistou.

Prohlédnout detail
Skandál sponzorů ODS s pražskými veřejnými zakázkami

8. 9. 1998

Skandál sponzorů ODS s pražskými veřejnými zakázkami

Sponzoři koaliční strany ODS figurovaly mezi úspěšnými firmami zakázek hl. m. Prahy. Takové jednání považovali za nemorální někteří političtí oponenti Klausovy strany. K zamýšlení vedlo právě jednání ODS, která si do svého účetnictví žádným způsobem nenaznamenala dary od těchto subjektů navzdory přiznání šéfa pražské ODS Jana Koukala o jejich přijetí. Jednalo se o zakázky na údržbu a provoz veřejného osvětlení, výstavby městských kolektorů nebo výkupu stavebních pozemků. Firmy Epic či Subterra byly v předešlých letech štědrými sponzory strany. Aféra by se zřejmě nerozpoutala, kdyby vládnoucí stranou v hlavním městě nebyla právě ODS.

Prohlédnout detail
Medaile pro české skifaře

14. 9. 1998

Medaile pro české skifaře

Na Mistrovství světa skifařů v Kolíně nad Rýnem získali stříbrnou a bronzovou medaili Michal Vabroušek a Václav Chalupa.

Prohlédnout detail
Koncert Depeche Mode v Praze

15. 9. 1998

Koncert Depeche Mode v Praze

V září koncertovala na pražském Výstavišti britská elektronická skupina Depeche Mode.

Prohlédnout detail
Václav Havel oznámil jména možných nástupců v prezidentském úřadě

23. 9. 1998

Václav Havel oznámil jména možných nástupců v prezidentském úřadě

Za další možné nástupce v prezidentském úřadu označil Václav Havel bývalého federálního předsedu vlády Petra Pitharta, tehdejší ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou nebo Petru Buzkovou, místopředsedkyni ČSSD.

Prohlédnout detail
Josef Lux rezignoval na post předsedy KDU-ČSL ze zdravotních důvodů

25. 9. 1998

Josef Lux rezignoval na post předsedy KDU-ČSL ze zdravotních důvodů

Ze zdravotních důvodů z funkce předsedy KDU-ČSL rezignoval Josef Lux. Mezi kandidáty na post předsedy strany patřil bývalý ministr vnitra Cyril Svoboda, který oproti Luxově politickému kurzu chtěl lidovce více naklonit na stranu ČSSD. Odstupující předseda stále hájil spolupráci s pravicovou ODS a US. Dále se jako o možných kandidátech na předsedu KDU-ČSL hovořilo o exministru obrany Miroslavu Výborném nebo o tehdejším prvním místopředsedovi strany Janu Kasalovi.

Prohlédnout detail
V Praze se uskutečnil druhý ročník konference Forum 2000

11. 10. 1998

V Praze se uskutečnil druhý ročník konference Forum 2000

Ve dnech 11. až 14. října se uskutečnil druhý ročník mezinárodní konference Forum 2000, jehož tématem se stal fenoménem globalizace. První den světově významné osobnosti z různých oborů a profesí diskutovali o politických systémech a způsobech vlády. Druhý den se debatovalo o ekonomických dopadech. Program třetího dne nabídl otázku lidských práv, duchovní, etickou a kulturní dimenzi civilizace. Mezi hosty patřila Hillary Clintonová, někdejší ministr zahraničí USA Henry Kissinger nebo bývalý polský disident Adam Michnik, hlavní rabín Izraele Meir Lau či bývalá polská premiérka Hanna Suchocká. U zrodu konference stál prezident Václav Havel, židovský spisovatel a nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel a japonský filantrop Yohei Sasakawa.

Prohlédnout detail
Prezident vyznamenal přes 100 osobností

28. 10. 1998

Prezident vyznamenal přes 100 osobností

Prezident Václav Havel předal v den výročí založení samostatného Československa státní vyznamenání osobnostem, jež se zasloužily o stát v různých oblastech. Mezi nositeli nejvyššího státního vyznamenání Řádu Bílého lva patřil např. generálmajor Josef Bartík, brigádní generál Mikuláš Antonín Číla, prezident Spojených států amerických Bill Clinton nebo generální tajemník NATO Javier Solana. Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel britský makléř a humanitární pracovník Nicholas G. Winton, zachránce téměř sedmi stovek dětí z židovských rodin z Československa za druhé světové války, Henry Alfred Kissinger, americký historik a politolog či světící pražský biskup mons. Václav Malý. Celkem prezident vyznamenal přes 100 osobností.

Prohlédnout detail
Vyškrtnutí Helmuta Zilka ze seznamu vyznamených

2. 11. 1998

Vyškrtnutí Helmuta Zilka ze seznamu vyznamených

Předávání říjnových státních vyznamenání mělo svou dohru. Senátor Václav Benda, který byl rovněž mezi oceněnými, upozornil na jednání Hradu kolem ocenění bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka. Ten byl na poslední chvíli ze seznamu vyškrtnut kvůli nátlaku novináře ze Süddeutshe Zeitung Petera Broda disponujícího materiály, které měly usvědčovat Zilka ze spolupráce s StB. Hradní kancléř Medek situaci komentoval, že prezident Zilka neocenil z důvodu obav o rozpoutání aféry kolem vyznamenaných, a tedy potenciálního znevážení celého aktu.

Prohlédnout detail
Irán hrozí ČR sankcemi za vysílání Svobodné Evropy

4. 11. 1998

Irán hrozí ČR sankcemi za vysílání Svobodné Evropy

Za vysílání rádia Svobodná Evropa z Prahy na území Iránu hrozil Teherán sankcemi pro Českou republiku a odvolal také velvyslance z českého hlavního města. Irán označil vysílání za teroristický čin a vyhrožoval omezením ekonomické spolupráci.

Prohlédnout detail
Prezident Havel navrhuje prezidentskou schůzku k visegrádské spolupráci

9. 11. 1998

Prezident Havel navrhuje prezidentskou schůzku k visegrádské spolupráci

Václav Havel navrhl Slovensku, Polsku a Maďarsku vrcholnou prezidentskou schůzku na cestě za obnovením visegrádské spolupráce. Havel spolu s dalšími představiteli středoevropských zemí tímto krokem potvrdil snahu pomoci Slovensku ke splnění požadavků k připojení do struktur NATO a EU. Na tato prohlášení zazněla v deníku Slovenská republika kritika ze strany HZDS o údajném „oškubání mladé Slovenské republiky“.

Prohlédnout detail
Premiéra adaptace Obsluhoval jsem anglického krále v pražském Národním divadle

20. 11. 1998

Premiéra adaptace Obsluhoval jsem anglického krále v pražském Národním divadle

Činohra Národního divadla uvedla v Praze premiéru divadelní adaptace románu Bohumila Hrabala „Obsluhoval jsem anglického krále“. Režisér Ivo Krobot obsadil do hlavní role ctižádostivého a úspěchem posedlého Jana Dítěte herce Martina Preisse.

Prohlédnout detail
Odsouzen bývalý příslušník StB za čihošťský případ

24. 11. 1998

Odsouzen bývalý příslušník StB za čihošťský případ

Průlom v posuzování zločinů komunistického režimu spáchaných v padesátých letech přinesl verdikt Obvodního soudu pro Prahu 6. Soudkyně Naděžda Brčáková odsoudila bývalého příslušníka StB Ladislava Máchu na pět let odnětí svobody za podílení se na uvěznění a poté umučení faráře Josefa Toufara v roce 1950, jenž byl spojován s tzv. číhošťským zázrakem. V prosinci 1949 se v kostele v obci Číhošť začal svévolně pohybovat kříž. Komunisté se snažili dokázat, že se žádný zázrak nekonal a jednalo se pouze o podvod katolické církve. Farář po týdnech výslechů a mučení se ve vynuceném přiznání doznal k podvodu na věřících. Připravovaný politický proces s příslušníky církve se nekonal, protože Josef Toufar na následky trýznění zemřel 25. února 1950.

Prohlédnout detail
David Rath se stal prezidentem České lékařské komory

29. 11. 1998

David Rath se stal prezidentem České lékařské komory

Radikální odborový předák a lékař David Rath se stal prezidentem České lékařské komory. V čele tak vystřídal dosavadního předsedu Bohuslava Svobodu. Neočekávané vítězství Ratha vzešlo z nespokojenosti lékařů s jejich platovými podmínkami i se stavem českého zdravotnictví.

Prohlédnout detail
Více než polovina obyvatel ČR si přála rezignaci Václava Havla

2. 12. 1998

Více než polovina obyvatel ČR si přála rezignaci Václava Havla

Dle průzkumu veřejného mínění si 55 % obyvatel země přálo rezignaci hlavy státu Václava Havla. Důvěra v prezidenta od roku 1996 klesala a v roce 1998 dosahovala „pouhých“ 52 %. Za klesající popularitou Havla stály nejen jeho zdravotní potíže, ale také působení první dámy Dagmar Havlové na Hradě, jež se stala pro značnou část veřejnosti nepřijatelnou. Dále zde hrál roli rozpor mezi idejemi prezidenta a uskutečněnými změnami. Havel chtěl docílit omezení moci politických stran, ovšem výsledky voleb do Senátu i do Poslanecké sněmovny spíše ukazovaly na opačnou tendenci.

Prohlédnout detail
Nejvyšší soud anuloval senátní volby v obvodu Brno-město

8. 12. 1998

Nejvyšší soud anuloval senátní volby v obvodu Brno-město

Výsledky senátních voleb byly projednávány u Nejvyššího soudu. Soud v případě stížnosti na neregulérnost voleb v obvodu Brno – město rozhodl ve prospěch sociálního demokrata Zdeňka Koudelky a zbavil tak zvolenou senátorku Dagmar Lastoveckou (ODS) mandátu. Z tohoto důvody byly vypsány nové volby pro obvod č. 58. Porušení volebního zákona se měla dopustit Česká televize a Lidové noviny zveřejněním textu a reportáže 48 hodin před volbami, které místní kandidátku údajně zvýhodňovaly před ostatními uchazeči o post senátora. Kauza se dostala k Ústavnímu soudu, protože dle Václava Klause byly rozhodnutím soudu ovlivněny další demokratické volby.

Prohlédnout detail
Nejbohatší Češi roku 1998

11. 12. 1998

Nejbohatší Češi roku 1998

Mezi nejbohatší Čechy roku 1998 zařadily Lidové noviny osobnosti z různých oborů na základě celkové hodnoty základního jmění společností. Lidé figurující v žebříku byli hodnoceni i dle jejich ekonomického a politického vlivu na dané odvětví. Lubomír Soudek, generální ředitel koncernu Škoda Plzeň ovládající strojírenské impérium, patřil mezi nejznámější české podnikatele devadesátých let. V oblasti zemědělství byl jedním z nejbohatších lidí vyhlášen František Čuba, bývalý šéf Agrokombinátu Slušovice, který po roce 1990 začal sám podnikat. Nejúspěšnějším podnikatelem v cestovním ruchu byl majitel cestovní kanceláře Václav Fischer. Mezi sportovci dominovali hokejisté NHL Dominik Hašek a Jaromír Jágr, dále tenisté Petr Korda a Jana Novotná.

Prohlédnout detail
Vyhlášení výsledků ankety Český slavík

14. 12. 1998

Vyhlášení výsledků ankety Český slavík

V pražském hudebním divadle Karlín byly vyhlášeny výsledky ankety o nejlepší hudební počiny za rok 1998, Český slavík. Zlatého slavíka v kategorii skupin obdržel Olympic, na druhém místě se umístila kapela Lucie následovaná Buty. V kategorii zpěvaček zvítězila Lucie Bílá, jež se stala i absolutní slavicí dle nejvyššího počtu obdržených hlasů. Na další pódiová umístění dosáhla Ilona Csáková a Bára Basiková. Překvapivě se stal zlatým slavíkem zpěvák Daniel Hůlka, který sesadil z trůnu Karla Gotta. Třetí místo patřilo Janku Ledeckému. Skokanem roku se stala oblíbená chlapecká skupina nejen náctiletých, Lunetic.

Prohlédnout detail

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru