Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:Načíst měsíc Listopad
Americký kongres schválil finanční podporu korporacím

3. 10. 2008

Americký kongres schválil finanční podporu korporacím

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila napodruhé návrh záchranného balíčku opatření (tzv. bail-out plan) vycházejícího vstříc americkým finančním institucím ohroženým ekonomickou krizi. Pro návrh hlasovalo 263 ze 435 zákonodárců. Předtím schválil návrh americký Senát a posléze jej podepsal americké prezident George W. Bush. Jednalo se o jeden z největších podpůrných zásahů amerického státu do fungování finančních trhů v dějinách, neboť podpora poskytnutá z veřejných rozpočtů byla odhadována na 700 miliard dolarů.

Prohlédnout detail
Týmy NHL odstartovaly sezónu v Praze

4. 10. 2008

Týmy NHL odstartovaly sezónu v Praze

V rámci zahraniční propagace kanadsko-americké NHL se premiérové utkání hokejové sezóny 2008/2009 týmů New York Rangers a Tampa Bay Lightning uskutečnila na půdě pražské O2 arény. V utkání skoupém na góly zvítězili Rangers nad Tampou v poměru 2:1 (0:0, 1:0, 1:1). Zápas měl také svou „českou stopu“, neboť na straně newyorských vítězů nastoupili obránce Michal Rozsíval a útočník Petr Průcha, na straně Tampy pak útočníci Václav Prospal a Radim Vrbata. V zápase nakonec nedošlo na účast původně očekávané největší české hvězdy – Jaromíra Jágra – který se s týmem Rangers nedohodl na podmínkách nové smlouvy a v červenci 2008 se tak upsal ruskému Avantgardu Omsk v KHL.

Prohlédnout detail
Kauza automobilů Dingo v české armádě

5. 10. 2008

Kauza automobilů Dingo v české armádě

Z prostředí Armády ČR a její zahraniční mise v Afghánistánu vyplula na povrch kauza s lehkými obrněnými automobily Dingo. Automobil značky Dingo 2 CZ 4×4 LOV od německé firmy KMV byl pořízen výzbrojními orgány pro zvýšení ochrany českých vojáků, ovšem mezi českými vojáky s tímto vozidlem (v pořízeného v hodnotě cca 30 miliónů Kč za kus) nepanovala příliš velká spokojenost díky nedostatečné výkonnosti, značné poruchovosti a nedostatečně zajištěnému servisu. Navzdory těmto kritickým hlasům „zdola“ bylo objednáno k dosavadním čtyřem vozidlům objednáno dalších patnáct.

Prohlédnout detail
Německá vláda vyhlásila poskytnutí garancí bankám

5. 10. 2008

Německá vláda vyhlásila poskytnutí garancí bankám

Německá vláda kancléřky Angely Merkelové oficiálně oznámila, že bude garantovat všechny soukromé vklady v bankách. Snahou tohoto opatření bylo předejít nežádoucím důsledkům ekonomické krize a živelnému vybírání vkladů střadateli. Krátce před Německem přistoupila k tomuto kroku také irská vláda snažící se stabilizovat svůj finanční sektor, jenž byl úzce provázán s americkým.

Prohlédnout detail
Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii do Německa a Francie

6. 10. 2008

Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii do Německa a Francie

Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získal německý virolog Harald zur Hausen, objevitel lidských papilovirů, jež způsobují rakovinu děložních čípků. Spoludržiteli ocenění v této kategorii se stali francouzští badatelé Françoise Barré-Sinoussiová a Luc Montagnier, kterým se podařilo izolovat virus způsobující AIDS.

Prohlédnout detail
Ministr financí Kalousek oceněn

6. 10. 2008

Ministr financí Kalousek oceněn

Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) byl na zasedání ministrů financí a guvernérů národních bank členských států Světové banky a Mezinárodního měnového fondu vyhlášen ministrem financí roku 2008 v oblasti rozvíjejících se evropských ekonomik. Kalousek cenu obdržel za prosazování „prorůstových daňových změn a zlepšování stavu veřejných financí ČR“. Navzdory sílící politické i expertní kritice Kalousek posléze získal opětovně za rok 2011.

Prohlédnout detail
Rozhodnut spor o Valašské království

7. 10. 2008

Rozhodnut spor o Valašské království

Vrchní soud v Olomouci definitivně rozhodl v neprospěch populárního herce Bolka Polívky, který se s bývalým společníkem a podnikatelem Tomášem Harabišem soudil o značku Valašské království. Kořeny sporu se datují do roku 1993, kdy v komediálně laděném televizním pořadu ČT Manéž pasoval herec a „valašský prezident“ Radoslav Brzobohatý Boleslava Polívku na „valašského krále, Boleslava I. Dobrotivého na furt“. Tento původně recesistický nápad se ovšem záhy změnil v podnětný podnikatelský záměr (např. udělování „valašského občanství“, prodej „valašských národních“ suvenýrů apod.) který začal rozvíjet podnikatel Tomáš Harabiš. Polívka se stal oficiální tváří tohoto podnikání, souhlasil s uvedením svého jména a podpisu např. na vydávaných pasech a s Harabišem spolupracovali. V roce 1998 pak Harabiš požádal o registraci značky Valaské královstvje a v roce 2000 mu byla Úřadem pro průmyslové vlastnictví registrace udělena. Po neshodě ohledně finančních podmínek za propagaci ze strany Polívkova okolí byla spolupráce přerušena a posléze vyústila až v soudní spor.

Prohlédnout detail
Island v problémech v důsledku globální ekonomické krize

8. 10. 2008

Island v problémech v důsledku globální ekonomické krize

Island čelil v důsledku globální ekonomické krize hrozbě bankrotu veřejných financí. Islandská vláda včele s premiérem Geirem Haardem byla nucena v krátké době převzít kontrolu nad dvěma velkými bankami, které předtím dlouhodobě investovaly na rizikových trzích a v obavě před bankrotem vláda také zafixovala kurz islandské koruny. Island požádal Rusko o poskytnutí finanční půjčky ve výši 4 miliardy euro (cca 99 miliard Kč), přičemž Rusko jednání neodmítlo. V důsledku finanční nestability posléze vypukly na Islandu nepokoje a v lednu 2009 pak padla vláda, což byla vůbec první vládní demise v důsledku globální ekonomické krize v mezinárodním měřítku. V červenci 2009 pak nově zvolený parlament rozhodl podat přihlášku do EU.

Prohlédnout detail
Pro neshody rozpuštěn ukrajinský parlament

9. 10. 2008

Pro neshody rozpuštěn ukrajinský parlament

Prezident Ukrajiny Viktor Juščenko se po neshodách uvnitř vládní koalice rozhodl rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. Toto rozhodnutí tak znamenalo definitivní rozchod s volebním blokem premiérky Julie Tymošenkové a počátek období politické krize a nestability. Juščenko i Timošenková patřili ve své době mezi pro-evropsky orientované vítěze tzv. oranžové revoluce na Ukrajině z let 2004/2005 a politické spojence.

Prohlédnout detail
Vražda podnikatele Václava Kočky mladšího

10. 10. 2008

Vražda podnikatele Václava Kočky mladšího

Průběhu společenského večera, který následoval po křtění knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka „Evropa a svět očima sociálního demokrata“, jež se uskutečnilo v pražské restauraci Monarch na Starém městě, byl poznamenán velkou tragédií. Podnikatel a hoteliér Bohumír Ďuričko se v podnapilém stavu dostal do sporu se svým kolegou a známým Václavem Kočkou starším, a posléze legálně drženou pistolí zastřelil syna svého spolustolovníka, Václava Kočku mladšího. Tato nenadálá událost a vražda byla posléze komentována a sledována i v politických kruzích a v široké veřejnosti, neboť Kočkovy byli členy ČSSD a navíc blízcí známí expremiéra a předsedy strany Jiřího Paroubka, podobně Duričko (nestraník). Ten byl v následném procesu shledán vinným a odsouzen na 12,5 roku vězení. Podmínečně propuštěn byl v roce 2017.

Prohlédnout detail
Smrtelná autonehoda Jörga Haidera

11. 10. 2008

Smrtelná autonehoda Jörga Haidera

Kontroverzní rakouský politik a korutanský hejtman Jörg Haider havaroval při návratu z akce své strany BZÖ na předměstí Klagenfurtu a následkům těžkých zranění na místě podlehl. Haiderovým tragickým úmrtím pár týdnů po předčasných volbách se vyřešil potenciální spor o „vůdcovství“ populistické krajní pravice v Rakousku. Jak ukázalo následné vyšetřování, Haider byl při jízdě pod značným vlivem alkoholu (1,8 promile), navíc jeho dlouhá léta budovaná pověst „zásadového konzervativce“ byla posmrtně zpochybněna odhalením jeho homosexuální orientace.

Prohlédnout detail
Spisovatel Kundera obviněn z udavačství

12. 10. 2008

Spisovatel Kundera obviněn z udavačství

Podle informací týdeníku Respekt, posléze potvrzených představiteli Ústavu pro studium totalitních režimů, měl francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera ještě jako student v roce 1950 udat kamaráda své kolegyně z vysokoškolských kolejí na policii. Zatčený Miroslav Dvořáček jako západní zpravodajský „agent-chodec“ byl posléze odsouzen a strávil 14 let ve vězení. Kundera jakoukoliv vinu odmítl. Jak se ukázalo z pozdějšího průběhu kauzy, jež byla sledována i zahraničními médii, závěr nebyl tak jednoznačný, jak se původně zdálo na základě dobových dokumentů SNB. Kundera protikomunistického odbojáře podle všeho neudal, ovšem jeho již tak značně narušený vztah ke staré vlasti byl ještě více pošramocen podobně jako byla značně diskreditována profesní pověst původce kauzy, badatele a novináře Adama Hradilka, dílem též týdeníku Respekt a potažmo také ÚSTR vedeného Pavlem Žáčkem.

Prohlédnout detail
Nobelova cena za ekonomii pro Paula Krugmana

13. 10. 2008

Nobelova cena za ekonomii pro Paula Krugmana

Nobelovu cenu za ekonomii získal americký ekonom a publicista Paul Krugman. Výbor pro udílení ceny Švédské královské akademie věd jej ocenil za analýzu vzorců obchodu a umisťování ekonomických aktivit. Krugman proslul vedle přínosů ve vědě také jako pravidelný přispěvatel a sloupkař deníku New York Times, kde se mj. kriticky vyjadřoval k politice administrativy prezidenta George W. Bushe.

Prohlédnout detail
ČR odložila plán přechodu na euro

13. 10. 2008

ČR odložila plán přechodu na euro

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a guvernér České národní banky Zdeněk Tůma navzdory dlouhodobým přípravám a dosavadní relativní shodě napříč politickým spektrem oznámili, že ČR se pod vlivem globální ekonomické krize (a reakcí některých aktérů na ní) dočasně odkládá plán k přechodu od české koruny na euro.

Prohlédnout detail
Solo Sušice ukončilo výrobu v ČR

14. 10. 2008

Solo Sušice ukončilo výrobu v ČR

Jedna z nejstarších vyrábějících firem v ČR, podnik Solo Sušice vyrábějící tradiční zápalky oznámil, že k 31. prosinci 2008 ukončí tuzemskou výrobu, propustí 55 z 83 zaměstnanců a transformuje se na obchodní společnost, která si měla i nadále uchovat 170 let starou průmyslovou známku s nůžkami v logu. Za ukončením výroby, která šla z 85% na export (ze 400 milionů krabiček), stály vlivy ekonomické krize a velká ztrátovost provozu, který se potýkal s levnou pakistánskou a čínskou konkurencí, ale též levnými zápalkami dováženými z Běloruska.

Prohlédnout detail
Radio Wave údajně propagovalo fašismus

15. 10. 2008

Radio Wave údajně propagovalo fašismus

Z údajné propagace fašismu byla Radou Českého rozhlasu obviněna rozhlasová stanice ČRo 4 – Radio Wave, na jehož vlnách byla odvysílána píseň „Swastika Eyes“ od britské alternativní rockové skupiny Primal Scream. Ve skutečnosti tato píseň před svody a nebezpečím nacismu a extremismu naopak varuje. Tato kauza byly součástí déle trvajícího sporu o podobu existence veřejnoprávní rozhlasové stanice pro mladou generaci – existujícího v rámci ČRo pod hlavičkou Radia Wave. Tato stanice vysílala od spuštění v lednu 2006 až do vynuceného přesunu z analogového vysílání (31. srpna 2008) na frekvenci 100,7 FM z velmi atraktivního vysílače Praha – Cukrák. Zrušení analogového vysílání – fakticky ve prospěch komerčních subjektů – vyvolalo velkou nevoli a protesty v řadách české kulturní veřejnosti. Radio Wave od roku 2008 vysílá pouze v digitální podobě.

Prohlédnout detail
Nejdražší volební kampaň v ČR

16. 10. 2008

Nejdražší volební kampaň v ČR

V českých médiích se objevila zpráva, že do kampaně na nastávající krajské volby měly politické strany investovat vůbec nejvíce prostředků v dosavadní historii. Pouze strany zastoupené v Poslanecké sněmovně měly za kampaň uhradit více než 180 milionů korun. Zatímco opoziční ČSSD měla do kampaně investovat 120 milionů, ODS připustila své investice v rozmezí 40 až 60 milionů.

Prohlédnout detail
Volby v ČR - oranžové tsunami

17. 10. 2008

Volby v ČR - oranžové tsunami

Ve dnech 17. a 18. října se napříč ČR se konaly volby do krajských zastupitelstev a ve vybraných obvodech také první kolo senátních voleb. Vítězem se stala ČSSD, která získala 35,85% hlasů a zvítězila navíc ve všech třinácti krajích, na druhém místě skončila ODS se 23,57% hlasů, třetí místo obsadila KSČM s 15,03% hlasů, na místě čtvrtém KDU-ČSL se 6,65% a na pátém místě Strana zelených s pouhými 3,15% hlasů. Voleb se zúčastnilo 40,3% voličů a v médiích a mezi politiky se drtivému vítězství sociálních demokratů začalo přezdívat „oranžové tsunami“, „oranžová lavina“, volební porážce ODS pak „volební Armageddon“.

Prohlédnout detail
Veřejné protesty a střety v Litvínově-Janově

18. 10. 2008

Veřejné protesty a střety v Litvínově-Janově

V místní části severočeského Litvínova – v Janově – vyvrcholily veřejné nepokoje způsobené sociálním vyloučením a ghetoizací místního sídliště, které se potýkalo s důsledky privatizace některých domů a masivním „sestehováváním“ sociálně slabších či problémových nájemníků. Vyvrcholením se staly veřejné demonstrace a střety mezi třemi sty neonacisty a nacionálně laděnými demonstranty (např. z Dělnické strany, Autonomních nacionalistů a Hnutí radikálního odboru) a některými místními obyvateli v počtu cca 150 osob (zejména romského původu), které následně musela pacifikovat policie (v počtu 300 policistů včetně těžkooděnců). Při konfliktu byl zraněn jeden z radikálů a také jeden policista. V podobném formátu se střet opakoval i v listopadu 2008.

Prohlédnout detail
Bush oznámil rozšíření bezvízového programu

18. 10. 2008

Bush oznámil rozšíření bezvízového programu

Americký prezident George W. Bush veřejně vyhlásil, že v blízké době se do programu bezvízového styku s USA (tzv. visa waiver program) připojí další skupina zemí (ČR, Estonsko, Jižní Korea, Maďarsko, Litva, Lotyšsko a Slovensko). Cestující do USA za turistickým či obchodním po dobu nepřesahující 90 dní tak mohli podat žádost o vstup pouze prostřednictvím elektronické aplikace ESTA (Electronic System Travel Authorisation) a tento cestovní režim byl zaveden od 13. listopadu 2008.

Prohlédnout detail
Hackerský skandál na českém internetu

22. 10. 2008

Hackerský skandál na českém internetu

Na české internetové scéně vypukl skandál s desítkami tisíc zcizených intimních fotografií. Neznámý hackeři údajně napadly ve své době populární seznamovací portál Líbímseti.cz, odcizili odtud velké množství intimních fotografií a ty posléze nabízeli na dalších internetových fórech. Po delší čas utajovaná kauza rozpoutala velkou diskuzi na téma ochrany osobních údajů, jež jsou umisťovány a sdíleny na internetu.

Prohlédnout detail
Ex-ministr Svoboda propuštěn z vězení

23. 10. 2008

Ex-ministr Svoboda propuštěn z vězení

Z vězení byl podmínečně propuštěn bývalý ministr financí a ex-místopředseda ČSSD, Ivo Svoboda. Ten byl odsouzen v roce 2005 na pět let (spolu se svou poradkyní Barborou Snopkovou) za vytunelování mělnického podniku Liberta. Svoboda byl vůbec prvním z polistopadových ministrů odsouzených k nepodmíněnému trestu, který skončil ve vězení.

Prohlédnout detail
Boxer Rudolf Kraj ve finále Mistrovství světa

24. 10. 2008

Boxer Rudolf Kraj ve finále Mistrovství světa

Bývalý český olympionik a stříbrný medailista v boxu z OH v Sydney 2000, Rudolf Kraj se již jako profesionál zúčastnil finále Mistrovství světa World Boxing Council. Mělnický rodák přezdívaný „Rudi – mlátička“ prohrál v Miláně v kategorii těžké váhy s domácím Giacobbe Fragomenim. Ve sportovních kuloárech byl tento výsledek velmi diskutován, neboť japonský rozhodčí ukončil zápas předčasně po osmi kolech a vítězem určil italského boxera. Po tomto zápase Kraj ukončil ve věku třiceti let profesionální kariéru. Kraj se posléze stal v rodném městě úspěšný podnikatelem a byl také v roce 2014 zvolen zastupitelem (za ODS).

Prohlédnout detail
Brněnská mešita posprejována protimuslimskými nápisy

25. 10. 2008

Brněnská mešita posprejována protimuslimskými nápisy

Na mešitě v Brně se objevily sprejerské nápisy odsuzující islám. Jednalo se o opakovaný vandalský útok na nejstarší muslimskou modlitebnu v ČR fungující od roku 1998, poprvé se však jednalo o protimuslimské nápisy.

Prohlédnout detail
ČSSD vítězem senátních voleb

25. 10. 2008

ČSSD vítězem senátních voleb

ČSSD zopakovala úspěšný volební výsledek z předešlého víkendu a získala v boji o křesla v Senátu P ČR získali 23 ze 27 křesel, o něž se ucházeli její nominanti a nominantky. ČSSD tak držela v Senátu celkem 29 mandátů, ODS tak v Senátu ztratila většinu a strany vládní koalice (ODS, KDU-ČSL, SZ) pak navíc ztratily ústavní většinu. Volební účast dosáhla 29,85%.

Prohlédnout detail
Nejrychlejší lokomotivy na železnici v ČR

26. 10. 2008

Nejrychlejší lokomotivy na železnici v ČR

České dráhy oznámily, že na tuzemské železniční tratě vyrazí nejrychlejší lokomotivy světa, stroje Taurus od firmy Siemens. Nové stroje měly být ve spolupráci s Rakouskými státními drahami od konce listopadu, resp. poloviny prosince 2008 nasazeny na páteřních tratích a to zejména na trase Vídeň – Praha – l Drážďany a další pak měly jezdit na trasách ze Salcburku a Lince do Českých Budějovic. Vzhledem k tomu, že maximální provozní rychlost na tratích v ČR byla stanovena na 160 km v hodině, nemohly tyto lokomotivy ukázat svou nejvyšší provozní rychlost 230 Km v hodině. Rekordní rychlosti 357 Km v hodině pak Taurus dosáhl na německé vysokorychlostní trati mezi Norimberkem a Mnichovem.

Prohlédnout detail
Společná přehlídka ozbrojených sil a záchranného systému ČR

28. 10. 2008

Společná přehlídka ozbrojených sil a záchranného systému ČR

V Praze 6 se uskutečnila k 90. výročí vzniku Československa společná přehlídka ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. První masové přehlídky po 23 letech se za velkého zájmu diváků zúčastnil také prezident ČR Václav Klaus a šéf Generálního štábu Armády ČR, generál Vlastimil Picek. Na přehlídce chyběl premiér Mirek Topolánek, který letěl navštívit a vyznamenat české vojáky působící v Afghánistánu.

Prohlédnout detail
Mezinárodní finanční pomoc Maďarsku

29. 10. 2008

Mezinárodní finanční pomoc Maďarsku

Představitelé Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a Evropské unie oznámili, že společně poskytnou Maďarsku půjčku 25,1 miliardy dolarů (476 miliardy korun). Jednalo se o vůbec největší záchranný balíček postkomunistické zemi ohrožené globální ekonomickou krizí. Krátce předtím poskytl MMF záchranný balíček také Islandu (2,1 miliardy dolarů) a Ukrajině (16,5 miliardy dolarů).

Prohlédnout detail
Otevřena budova Bohemian National Hall v New Yorku

30. 10. 2008

Otevřena budova Bohemian National Hall v New Yorku

Po rekonstrukci (trvající od roku 2005) byla v New Yorku znovuotevřena budova Bohemian National Hall, která předtím soužila k udržování krajanského společenského a kulturního života od konce 19. století. Český stát jí zakoupil v roce 2001 za symbolický 1 dolar a po rekonstrukci se stala sídlem Konzulátu ČR v New Yorku, Českého kulturního centra, Bohemian Benevolent and Literary Association (původní vlastník objektu) a Dvorak American Heritage Association. Vedle kanceláří se v budově nachází také kino, galerie a výstavní síň, přednáškový sál a od května 2011 také česká restaurace s názvem „Hospoda“. Slavnostní znovuotevření uvedlo krátké představení bratří Cabanů a představení shlédl např. místopředseda vlády ČR Jiří Čunek nebo odbojář Josef Mašín.

Prohlédnout detail
Nová vlna digitálního televizního vysílání

31. 10. 2008

Nová vlna digitálního televizního vysílání

Nastaly velké změny v digitálních sítích, když firma České radiokomunikace spustila veřejnoprávní multiplex pro Českou televizi a Český rozhlas a také síť pro vysílání komerčních televizí Nova a Prima. O den dříve skončilo analogové vysílání programu ČT2 v Praze, v západních a v severních Čechách a docházelo k postupnému vypínání analogového vysílání a definitivní přechod na digitální provoz měl být podle vládního plánu TPP uzavřen v roce 2011.

Prohlédnout detail
Načíst měsíc Září

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru