Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:Načíst měsíc Prosinec
Výsledky anktery Kniha roku

1. 11. 2008

Výsledky anktery Kniha roku

Byly vyhlášeny výsledky ankety Kniha roku 2008 Lidových novin. Vítězem se stal „Lexikon české literatury“ od kolektivu autorů vydaný nakladatelstvím Academia. Na sdíleném druhém až třetím místě pak skončil román Tomáše Zmeškala „Milostný dopis klínovým písmem“ a kniha Cormaca McCarthyho „Cesta“. O výsledcích hlasovalo podle organizátorů více než 150 předních osobností českého kulturního života.

Prohlédnout detail
Dramatické finále Formule 1

3. 11. 2008

Dramatické finále Formule 1

Ročník 2007/2008 Mistrovství světa Formule 1 uzavřela Velká cena Brazílie a poslední závod sezóny přinesl také velké drama. Závod ovládl domácí jezdec Felippe Massa ze stáje Ferrari hnaný bouřlivým povzbuzováním publika, za ním dojel Španěl Fendando Alonso v Renaultu a na bronzové příčce pak Fin Kimi Räikkönen taktéž z Ferrari. Titul mistra světa však dokázal vybojovat v posledním kole britský pilot Louis Hamilton z McLarenu. Ten dokázal 500 metrů před cílem předjet Němce Timo Glocka z Toyoty a dosáhl tak na kýžené páté místo, které mu zaručilo 98 bodů a celkové prvenství v osmnácti pokračováních sezónního seriálu. Na druhém místě sezóny pak skončil Massa s 97 body a třetí místo obsadil Räikkönen se 75 body.

Prohlédnout detail
V Nošovicích vyroben první automobil Hyundai

3. 11. 2008

V Nošovicích vyroben první automobil Hyundai

V Nošovicích u Frýdku-Místku sjel v nové továrně firmy Hyundai první vyráběný vůz. Podle tiskového mluvčího mělo sjet z výrobních linek do konce roku zhruba 18 tisíc vozů Hyundai i30, z nichž 500 mělo být směřováno na český trh. V dalším roce (2010) měla firma globální krizi navzdory v plánu v Nošovicích vyrobit 200 tisíc vozů, v roce následujícím pak již 300 tisíc vozů. Výstavba automobilky, která se stala hlavní baštou jihokorejského koncernu v Evropě, byla investicí za 1,1 miliardy euro (cca 28 miliard Kč).

Prohlédnout detail
Obama zvolen prezidentem USA

5. 11. 2008

Obama zvolen prezidentem USA

Ve Spojených státech vyhrál prezidentské volby demokratický kandidát Barack Obama, který předčil svého republikánského protějška Johna McCaina. Obama se tak stal prvním afroamerickým prezidentem v dějinách této země. Podle agentury AP činila volební účast 64,1% nejvyšší za posledních sto let (od roku 1908) a k volbám dorazilo na 136 milionů. Obama si se svým kandidátem na viceprezidenta Joe Biddenem připsal vítězství v nejméně 26 státech a hlavním městě Washingtonu a získal tak 349 volitelů z 270 potřebných, McCain pak vyhrál nejméně ve 22 státech a získal 163 volitelů. V okamžiku uznání Obamova vítězství ještě nebyly známy výsledky z Missouri a Severní Karolíny, které však již volby nemohly ovlivnit. Obama tak vítězství přerušil republikánské panování nad Bílým domem po dvou vítězstvích a funkčních obdobích George W. Bushe.

Prohlédnout detail
Nehoda ruské atomové ponorky Něrpa

8. 11. 2008

Nehoda ruské atomové ponorky Něrpa

Dvacet obětí a nejméně 21 zraněných si vyžádala nehoda ruské atomové ponorky K-152 Něrpa. Ponorce se během zkoušek v Japonském moři z neznámých důvodů spustila hasicí zařízení. Jaderný reaktor však podle tvrzení ruských představitelů nebyl zasažen a ponorka sama dorazila do přístavu. Nehody ruských jaderných ponorek se staly vždy předmětem velkých debat ve vojenských i laických kruzích a to zejména po zkušenosti se nehodou jaderné ponorky K-141 Kursk v srpnu 2000, která se potopila v Barentsově moři a v jejích útrobách zahynulo všech 118 členů posádky.

Prohlédnout detail
Tenistka Venus Williamsová vítězí v Turnaji mistryň

9. 11. 2008

Tenistka Venus Williamsová vítězí v Turnaji mistryň

V katarském Dauhá se vyvrcholil Turnaj mistryň, kde ve finále ženské tenisové dvouhry porazila Američanka Venus Williamsová ruskou tenistku Věru Zvonarevovou. Williamsová, dosavadní vítězka šesti grandslamových titulů, po setech 6:7, 6:0 a 6:2 vyhrála tento prestižní turnaj poprvé v kariéře.

Prohlédnout detail
Skončilo období ničivých hurikánů v USA

10. 11. 2008

Skončilo období ničivých hurikánů v USA

V Atlantiku skončil sezónní výskyt hurikánů a tropických bouří („hurikánová sezóna“). Největší škody a oběti si vyžádaly hurikány Gustav a Ike, které postihly zejména oblasti Haiti, Jamajky, Kuby a amerických států Louisiana a Texas. V USA byly v obavách před lidskými ztrátami evakuovány části zasažených měst, jako byl např. New Orleans (těžce zasažený hurikánem Katrina v roce 2005).

Prohlédnout detail
Roztržka ve slovensko-maďarských vztazích

10. 11. 2008

Roztržka ve slovensko-maďarských vztazích

Napjaté vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem ještě více umocnil incident v Dunajské Stredě, kde na zápasu místního fotbalového klubu konaném 1. listopadu slovenská policie zasáhla proti údajně extrémistickým fanouškům a neonacistům včetně těch, jež přijeli podpořit domácí klub z blízkého maďarského zahraničí. Incident měl souvislost s připomínkou tzv. vídeňské arbitráže z 2. listopadu 1938 a nuceným odstoupením částí Československa Maďarsku, kdy mělo zhruba pět desítek Maďarů překročit hranici v replikách nacistických uniforem. Po zásahu v Dunajské Stredě následovaly protesty radikálních maďarských nacionalistů před slovenskou ambasádou v Budapešti. Do ohně přilil oheň svým vyjádřením maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, který sice odsoudil akce neonacistů, zároveň ale označil zásah proti fotbalovým fanouškům na nepřiměřený. Obecně se éra komplikovaných vztahů dala spojit s nástupem koaliční vlády Roberta Fica, v níž zasedli také představitelé Slovenské národné strany Jána Sloty, proslulého řadou protimaďarských výroků.

Prohlédnout detail
ČR hrozil výpadek přenosových elektrických sítí

13. 11. 2008

ČR hrozil výpadek přenosových elektrických sítí

Zařízení podniku České energetické přenosové soustavy (ČEPS) se ocitnuly na pokraji výpadku sítí (tzv. black out) vlivem velkého přílivu energie větrných elektráren ze sousedního Německa. Podle mluvčí podniku mělo na rozdíl od plánovaných 200 megawatů energie určených na export protékat až 1700 megawattů. Čeští představitelé posléze apelovali nejen na diskuzi nad otázkou výroby „čisté energie“, ale též jejího přenosu a nalezení pojistných mechanismů v rámci EU.

Prohlédnout detail
Tanker Sirius Star unesen piráty

15. 11. 2008

Tanker Sirius Star unesen piráty

Somálští piráti přepadli a unesli ropný tanker Sirius Star patřící saudskoarabské společnosti Vela Maritime International plující pod liberijskou vlajkou na cestě ze Saudské Arábie do USA. Zbrusu nový tanker v hodnotě cca 150 milionů dolarů, který vezl náklad dvou milionů barelů ropy (cca čtvrtina denní saudskoarabské ropné produkce) byl následně v lednu 2009 propuštěn po zaplacení 3 milionů dolarů výkupného. Jednalo se o vůbec největší loď v dějinách unesenou piráty.

Prohlédnout detail
Tenista Novak Djokovič vítězem Turnaje mistrů

16. 11. 2008

Tenista Novak Djokovič vítězem Turnaje mistrů

Ve vrcholu tenisové sezóny srbský tenisový reprezentant Novak Djokovič poprvé v kariéře vyhrál prestižní Turnaj mistrů. V Šanghaji porazil ruského tenistu Nikolaje Daviděnka ve dvou setech 6:1 a 7:5. Pro oba tenisty to byla první účast na Turnaji mistrů, který po čtyřech letech na Dálném Východě přesunul od ročníku 2009 své dějiště do Londýna.

Prohlédnout detail
Demonstrace a policejní zásah v Litvínově-Janově

17. 11. 2008

Demonstrace a policejní zásah v Litvínově-Janově

Na Mírovém náměstí v Litvínově se uskutečnila povolená demonstrace krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, jíž se zúčastnilo také mnoho místních obyvatel nespokojených se situací na litvínovském sídlišti Janov. Po skončení demonstrace se vydalo asi šest stovek pravicových radikálů směrem k sídlišti, obydlenému především romskými obyvateli. Nepovolený pochod bych po rozsáhlých střetech zastaven tisícovkou zasahujících policistů, přičemž bylo 14 lidí zraněno (sedm policistů a sedm extrémistů) a zadrženo bylo 15 radikálů. Jednalo se o největší policejní zásah proti demonstrujícím od roku 2000, kdy se v Praze konalo zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Prohlédnout detail
Střední Evropa zasažena sněhovou kalamitou

21. 11. 2008

Střední Evropa zasažena sněhovou kalamitou

Země střední Evropy, včetně ČR, byly zasaženy první zimní kalamitou. Na českých, moravských a slezských horách napadlo více než 40 cm sněhu. Sněhová kalamita způsobila komplikace v dopravě na dálnici D1, kde řada řidičů ještě u svých vozů používala letní pneumatiky. Na horách zahájily v předstihu zimní sezónu mnohé lyžařské vleky.

Prohlédnout detail
Dvě poslankyně opustily klub Zelených

22. 11. 2008

Dvě poslankyně opustily klub Zelených

Poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková na jednání republikové rady Strany zelených v Pardubicích oznámily, že pro dlouhodobé spory s vedením strany opouští poslanecký klub Strany zelených. Stranu samotnou však podle vlastního vyjádření opouštět nehodlaly. Jedním z důvodů měl být jejich nesouhlas s podporou umístění americké protiraketové základny v ČR. Jak se ukázalo z retrospektivy, tento krok stál za brzkým hlasováním o nedůvěře a pádu vlády Mirka Topolánka v březnu 2009.

Prohlédnout detail
Nový jizdní řád Českých drah

24. 11. 2008

Nový jizdní řád Českých drah

Představitelé největšího železničního dopravce, Českých drah, oznámili, že se zavedením nového jízdního řádu od 14. prosince mělo vyjet více dálkových spojů mezi velkými městy ČR. Posíleny měly být spoje na linkách mezi Prahou a Brnem, Prahou a Ostravou a Prahou a Českými Budějovicemi. Mírně mělo ubýt regionálních spojů. Jízdní doba vlaků SuperCity Pendolino mezi Prahou a Ostravou měla z dosavadních tří hodin a 12 minut poprvé činit méně než tři hodiny (2 hodiny a 59 minut). Změnila se také jejich výchozí stanice z nádraží Praha-Holešovice na Praha-hlavní nádraží. Z mezinárodních spojů bylo poprvé zavedeno přímé spojení mezi Prahou a Bělehradem rychlíkem EuroCity Avala.

Prohlédnout detail
První pobočka Burger King v ČR

25. 11. 2008

První pobočka Burger King v ČR

V pražském nákupním centru Zličín se otevřela první provozovna Burger King, druhého největšího světového řetězce rychlého občerstvení. Jak uvedli představitelé nadnárodní společnosti AmRest se sídlem v polské Wroclawi, která provozovala tuto franšízovou značku v ČR, cílem tohoto kroku bylo dát najevo, že Burger King stojí především o české zákazníky. Firma se posléze chtěla zaměřit na expanzi do obchodních domů v městských centrech a to i mimo Prahu. Značka Burger King již byla provozována AmRestem i v Polsku a v Bulharsku, v ČR pak firma AmRest provozovala i kavárny Starbucks a síť rychlého občerstvení KFC. Příchod Bruger Kingu byl mj. zdůvodněn také výhodností poskytnutí franšízy pro amerického vlastníka značky a také snahou AmRestu o to být dominantní restaurační společností v regionu střední a východní Evropy.

Prohlédnout detail
Thajská opozice blokovala letiště v Bangkoku

25. 11. 2008

Thajská opozice blokovala letiště v Bangkoku

Příslušníci thajské protivládní opozice zahájili blokádu mezinárodního letiště Suvarnabhumi v Bangkoku, kde postupně uvíznuli desetitisíce zahraničních turistů. Policie ani thajská armáda nechtěli proti protestujícím příliš zasáhnout a proto se blokáda protáhla na řadu dní a provoz byl obnoven až na začátku prosince 2008.

Prohlédnout detail
Ústavní soud povolil Lisabonskou smlouvu

26. 11. 2008

Ústavní soud povolil Lisabonskou smlouvu

Ústavní soud ČR v Brně konstatoval, že ústavní stížnost podaná prezidentem Václavem Klausem na určité pasáže Lisabonské smlouvy není v rozporu s ústavním pořádkem ČR. I přes další stížnosti se tento krok stál počátkem zprvu „zmrazené“ ratifikace jedné z evropských základních smluv, jež byla nakonec dokončena v listopadu 2009 Klausovým podpisem.

Prohlédnout detail
Teroristické útoky v Bombaji

26. 11. 2008

Teroristické útoky v Bombaji

Indické město Bombaj se ve dnech 26. až 29. listopadu stalo cílem série dvanácti koordinovaných teroristických útoků, k nimž se přihlásila islámská (salafistická) teroristická organizace Laškar-e-Taiba se zázemím v Pakistánu. Cílem útoků se mj. staly luxusní hotely Tádžmahál Palace a Oberoi Trident nebo bombajské hlavní nádraží čhatrapatiho Šivádžího. Útoky a následná likvidace odporu teroristů bezpečnostními složkami, při níž bylo zabito devět z deseti útočníků, si vyžádala 164 mrtvých a 308 zraněných. Vedle Indů byli mezi civilními obětmi i Američané, Izraelci, Francouzi, Australané, Kanaďané, Britové, Nizozemci, Japonci, Němci, Italové, Jordánci, Malajci, Mauriciané, Mexičané, Singapurci a Thajci.

Prohlédnout detail
Zemřela nejstarší žena světa

26. 11. 2008

Zemřela nejstarší žena světa

V Shelbyville v americké Indianě zemřela ve věku 115 let a 120 dní Edna Parkerová, podle Guinnessovy knihy rekordů nejstarší žijící člověk na světě. Narodila se 20. dubna 1893 a dočkala se pěti vnuků, 13 pravnuků a 13 prapravnuků. V ČR své doby pak byla nejstarší Marie Pokorná z Dačic (narozená 8. července 1900).

Prohlédnout detail
Finanční podpora Evropské komise státům EU

26. 11. 2008

Finanční podpora Evropské komise státům EU

Evropská komise oznámila, že pomůže ekonomice svých členských států ohrožených globální ekonomickou krizí dotací v celkové výši 200 miliard euro (cca 5 bilionů korun). Dotace měla posloužit nejen průmyslovým podnikům a firmám, ale také kvalifikovaným pracovníkům, jejichž pracovní místa byla ohrožena krizí. Jednalo se o jednu z největších jednorázových dotací poskytnutých z veřejných prostředků do fungování ekonomiky.

Prohlédnout detail
Zahraniční ocenění pro film Venkovský učitel

29. 11. 2008

Zahraniční ocenění pro film Venkovský učitel

Koprodukční film (ČR; Francie, Německo) „Venkovský učitel“ režiséra Bohdana Slámy získal dvě ocenění na 19. ročníku Mezinárodního filmového festivalu ve Stockholmu. Cenu pro nejlepší herečku si odnesla Zuzana Bydžovská, cenu za nejlepší kameru pak získal Diviš Marek. Tento film byl také poměrně populární v českých kinech a od uvedené v březnu 2008 do konce listopadu jej shlédlo na 200 tisíc diváků.

Prohlédnout detail
Václav Klaus mladší vystoupil z ODS

29. 11. 2008

Václav Klaus mladší vystoupil z ODS

Syn prezidenta a ředitel pražského soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší oznámil, že ukončuje své členství v ODS. Důvodem měl být nesouhlas s politikou vedení strany včele s Mirkem Topolánkem. Klaus mladší zůstal mimo ODS až do roku 2016, kdy do strany opětovně vstoupil a v roce 2017 byl zvolen poslancem.

Prohlédnout detail
Načíst měsíc Říjen

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru