2. 11. 1998
Prudké deště doprovázené místy silnými větry zasáhly na podzim 1998 Českou republiku. Pětiletou vodu zaznamenali vodohospodáři na řece Jizeře v Železném Brodě, hladina ve městě stoupla až o dva metry. Na některých místech Krkonoš na východě Čech byl vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Ani sever Moravy nebyl ušetřen, na Bruntálsku hrozilo kvůli vydatným srážkám protržení rybníka v Rýmařově.
Prohlédnout detail2. 11. 1998
Bazary a zastavárny díky finančním problémům sociálně slabších skupin obyvatel zažívaly zlaté časy. V mnohých případech lidé potřebovali rychle nabít větší obnos peněz, např. aby zaplatili nájemné. Boom tohoto typu podnikání byl reakcí na celkové zhoršování životní úrovně obyvatelstva.
Prohlédnout detail2. 11. 1998
V zemích Latinské Ameriky působil velké problémy hurikán Mitch, který zapříčinil sesuvy půdy, zvýšení hladiny řek a záplavy. Na následky utonutí nebo sesuvů půdy zemřelo v Nikaragui a Hondurasu kolem pěti stovek lidí.
Prohlédnout detail2. 11. 1998
Německý Frankfurt nad Mohanem doslova okouzlil iluzionista David Copperfield. Během svého představení předvedl např. triky s procházením ventilátoru, létání vzduchem či nechal zmizet 13 diváků z pódia. Show amerického baviče byla ukázkou zábavy hollywoodského stylu s technicky zvládnutou směsí romantiky, pompéznosti a amerického humoru. Potomek ruských emigrantů účinkoval na počátku prosince i v Praze.
Prohlédnout detail2. 11. 1998
Mistrovství světa vozů Formule 1 vyhrál finský závodník Mika Häkkinen, když v poslední soutěži mistrovství ve Velké ceně Japonska porazil svého rivala Michaela Schumachera. Německý závodník trať v Suzuce se svým Ferrari nedokončil. V celkovém pořadí hodnocení MS obsadil druhou příčku. Na stupně vítězů se probojoval ještě skotský jezdec David Coulthard. Pohár konstruktérů vyhrála stáj McLaren – Mercedes následovaná Ferrari a Williamsem.
Prohlédnout detail2. 11. 1998
Předávání říjnových státních vyznamenání mělo svou dohru. Senátor Václav Benda, který byl rovněž mezi oceněnými, upozornil na jednání Hradu kolem ocenění bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka. Ten byl na poslední chvíli ze seznamu vyškrtnut kvůli nátlaku novináře ze Süddeutshe Zeitung Petera Broda disponujícího materiály, které měly usvědčovat Zilka ze spolupráce s StB. Hradní kancléř Medek situaci komentoval, že prezident Zilka neocenil z důvodu obav o rozpoutání aféry kolem vyznamenaných, a tedy potenciálního znevážení celého aktu.
Prohlédnout detail3. 11. 1998
Ministerstvo pro místní rozvoj připravovalo projekt k regeneraci sídlišť a bydlení v panelových domech. Rekonstrukce se dočkalo sídliště Kohoutovice u Brna s více než dvěma sty byty a bývalá sovětská vojenská základna Mladá u Milovic severovýchodně od Prahy.
Prohlédnout detail3. 11. 1998
Další kritiky se dostalo České republice za příliš pomalé provádění změn na cestě do evropského společenství. Byla vyhlášena za stát nejhůře plnící požadavky z kandidátských zemí. Evropská komise ve své zprávě uvedla, že za uplynulých 18 měsíců se v ČR nerealizovala žádná z větších slibovaných opatření (jako bylo např. zavedení zákona o státní službě).
Prohlédnout detail3. 11. 1998
Média připomínala aktivitu Hnutí Duha, které se zabývalo nedodržením podmínek o vyklizení prostoru dolu Naděje kanadskou společností. Ta od roku 1995 prováděla průzkum zlatého ložiska v oblasti Kašperských hor. Společnost využila internetové ankety, aby se mohli občané vyjádřit k těžbě nerostných surovin.
Prohlédnout detail3. 11. 1998
Ve Spojených státech amerických se konaly volby do Sněmovny reprezentantů do amerického Kongresu, ze kterých vzešlo 36 guvernérů jednotlivých států USA a 34 senátorů. Předpokládala se nízká volební účast. Volby se spojovaly i s hlasováním o budoucnosti prezidenta Billa Clintona, jehož obliba u veřejnosti kvůli aféře okolo utajovaného vztahu s Monikou Lewiskou a následným vyšetřováním klesla a vzbudila nezájem o politické dění. Republikáni se svými disciplinovanými voliči měli větší šance při nízké volební účasti na zisk mandátů oproti demokratům. Znovu se o místo guvernéra ve státě Texas ucházel George Bush, ml., syn posledního republikánského prezidenta George Herberta Walkera Bushe a možný favorit dalších prezidentských voleb. Na Floridě kandidoval na guvernéra i mladší syn bývalého prezidenta, Jeb Bush. (Tuto funkci zastával od ledna 1999 až do ledna 2007.) Rodina Bushů byla jednou z nejúspěšnějších rodin v politické historii Spojených států. Za zcela chybné bylo možné označit předešlé prognózy ohledně výsledků voleb. Demokraté navzdory průzkumům a skandálu Billa Clintona ovládli volby do Sněmovny reprezentantů.
Prohlédnout detail4. 11. 1998
Za vysílání rádia Svobodná Evropa z Prahy na území Iránu hrozil Teherán sankcemi pro Českou republiku a odvolal také velvyslance z českého hlavního města. Irán označil vysílání za teroristický čin a vyhrožoval omezením ekonomické spolupráci.
Prohlédnout detail4. 11. 1998
V listopadu započala volební kampaň o křesla v horní komoře parlamentu. Ministr zdravotnictví Ivan David dokonce vydíral voliče v Liberci skrze dostavbu diagnostického ústavu. Pokud by Liberečané zvolili kandidáta za ČSSD Václava Pecinu, poskytlo by údajně ministerstvo čtvrt milionu na dostavbu ústavu. Navzdory tomu byl za liberecký obvod znovu zvolen Přemysl Sobotka, jenž vykonával funkci senátora po dvě desetiletí (1996-2016) a v letech 2004 až 2010 Senátu předsedal.
Prohlédnout detail6. 11. 1998
Za nejhledanějšího teroristu na světě byl označen Usáma Bi Ládin. V USA mu hrozil trest smrti. Za informace vedoucí k jeho dopadení byla vyhlášena odměna pět milionů dolarů. Federální porota v New Yorku ho spolu s dalšími pěti teroristy obvinila z útoků proti americkým cílům. Předpokládalo se, že se Bin Ládin spolu s dalšími hledanými skrývá v Afghánistánu.
Prohlédnout detail9. 11. 1998
Veselohrou století byla vyhlášena komedie režisérky Marie Poledňákové „S tebou mě baví svět“.
Prohlédnout detail9. 11. 1998
Václav Havel navrhl Slovensku, Polsku a Maďarsku vrcholnou prezidentskou schůzku na cestě za obnovením visegrádské spolupráce. Havel spolu s dalšími představiteli středoevropských zemí tímto krokem potvrdil snahu pomoci Slovensku ke splnění požadavků k připojení do struktur NATO a EU. Na tato prohlášení zazněla v deníku Slovenská republika kritika ze strany HZDS o údajném „oškubání mladé Slovenské republiky“.
Prohlédnout detail10. 11. 1998
Nejmodernější forma komunikace, internet, byl v roce 1998 dražší než v USA, kde bylo připojení k síti daleko rozšířenější a dostupnější oproti tuzemským podmínkám. Provozovatelé počítačových sítí proto vyhlásili boj proti monopolnímu jednání společnosti Telecom, a to především z důvodu dalšího zdražování až o 60 %.
Prohlédnout detail10. 11. 1998
Spojené státy v tichosti připravovaly útok na Irák, když posilovaly válečné loďstvo v Perském zálivu. Pomocí raket chtěly přimět Bagdád k obnovení spolupráce s mezinárodními vojenskými inspektory z OSN. USA postupně stahovalo diplomaty z oblasti Blízkého východu. Irácká reprezentace zůstávala vůči výhrůžkám o vojenském útoku imunní a trvala na rozhodnutí země přerušit s inspektory OSN spolupráci. Bagdád podmiňoval případnou kooperaci a vpuštění expertů i humanitárních pracovníků znovu do země přehodnocením sankcí uvalených na Irák po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1990. Izrael se obával odvetné akce v případě, že USA spolu se státy kolem Perského zálivu, Sýrie a Egypta, zaútočí na Irák. Jásir Arafat, vůdce Palestinců, vyzval Spojené státy k vyčerpání všech variant diplomatického řešení irácké krize.
Prohlédnout detail13. 11. 1998
Ve dnech 13. a 14. listopadu se konaly v pořadí již osmé volby od roku 1989, tentokrát do obecních zastupitelstev a do Senátu, kde se obměňovala jedna třetina jeho členů. V komunálních volbách usilovalo o funkci přes 180 000 uchazečů ze 172 politických uskupení. K dispozici bylo 62 471 míst v obecních zastupitelstvech. Senát nabídl 27 mandátů pro 136 kandidujících z 18 politických stran. V souvislosti s dalšími volbami vyvstala otázka o struktuře mocenských elit. Devět let po tzv. sametové revoluci se obměnila vládnoucí vrstva pouze z části. Změny nastaly v hospodářské sféře, ale politická moc podle názoru některých médií (např. Lidových novin) zůstávala stále v rukou prominentů režimu řízeného předlistopadovou komunistickou stranou. Jasným vítězem komunálních voleb se stali nezávislí kandidáti, kteří ovládli republiku kromě Břeclavska, Hodonínska, Uherskohradišťska a Frýdecko-Místecka, kde zvítězila KDU-ČSL a Rychnovska a Jablonecka s ODS jako vítěznou stranou. Z prvního kola senátních voleb si ODS přinesla dobrou výchozí pozici pro zisk mandátů. Z nominovaných 27 kandidátů ODS postoupilo do druhého kola 22, v případě vládnoucí ČSSD pouze 15 uchazečů.
Prohlédnout detail14. 11. 1998
Po 14 letech byla dokončena rekonstrukce novorenesanční budovy Západočeského muzea v Plzni. V roce 1985 muselo být muzeum uzavřeno kvůli havarijnímu stavu krovů a stropu, které byly zasaženy dřevomorkou. Rekonstrukce stála 165 mil. Kč. Spolu s muzejními prostorami byla obnovena i knihovna.
Prohlédnout detail20. 11. 1998
Činohra Národního divadla uvedla v Praze premiéru divadelní adaptace románu Bohumila Hrabala „Obsluhoval jsem anglického krále“. Režisér Ivo Krobot obsadil do hlavní role ctižádostivého a úspěchem posedlého Jana Dítěte herce Martina Preisse.
Prohlédnout detail20. 11. 1998
Začalo se hovořit o konci tzv. politiky izolace, v níž se po roce 1989 ocitla komunistická strana. ČSSD připouštěla zrušení závazku z roku 1995 (tzv. bohumínské usnesení) o nespolupracování s KSČM jako nástupcem Komunistické strany Československa. K přehodnocení závěrů bohumínského sjezdu ČSSD došli někteří členové vládní strany po neúspěšných jednáních s demokratickými stranami Parlamentu o prosazování svého politického programu.
Prohlédnout detail21. 11. 1998
Izrael začal naplňovat dohodu z amerického Wye Plantation o stahování armádních jednotek ze Západního břehu. Obyvatelé palestinských měst oslavovali dodržení smlouvy mezi Izraelem a Palestinou a snahy o mírový proces na Blízkém východě. Izrael se stahoval ze slíbených 2 % území západního břehu Jordánu, propustil palestinské politické vězně a povolil otevřít mezinárodní letiště v pásmu Gazy.
Prohlédnout detail23. 11. 1998
Druhý kolem pokračoval senátní volby. Překvapivým vítězem se ve třetině volebních obvodů stala čtyřkoalice KDU-ČSL, US, ODA a DEU, když společně získala 13 mandátů ze 14. Naopak oproti prvnímu kolu si pohoršila ODS, která z dva a dvaceti kandidátů proměnila v pouhých devět mandátů. ČSSD v senátních volbách propadla, když proměnila v senátní křeslo pouze u tří z patnácti nominovaných. Strany „opozičních“ partnerů Klause a Zemana ovšem neztratila ústavní většinu v Senátu nejtěsnějším počtem 49 mandátů.
Prohlédnout detail24. 11. 1998
Průlom v posuzování zločinů komunistického režimu spáchaných v padesátých letech přinesl verdikt Obvodního soudu pro Prahu 6. Soudkyně Naděžda Brčáková odsoudila bývalého příslušníka StB Ladislava Máchu na pět let odnětí svobody za podílení se na uvěznění a poté umučení faráře Josefa Toufara v roce 1950, jenž byl spojován s tzv. číhošťským zázrakem. V prosinci 1949 se v kostele v obci Číhošť začal svévolně pohybovat kříž. Komunisté se snažili dokázat, že se žádný zázrak nekonal a jednalo se pouze o podvod katolické církve. Farář po týdnech výslechů a mučení se ve vynuceném přiznání doznal k podvodu na věřících. Připravovaný politický proces s příslušníky církve se nekonal, protože Josef Toufar na následky trýznění zemřel 25. února 1950.
Prohlédnout detail24. 11. 1998
Kateřina Stočesová se stala světovou královnou krásy v soutěži „Queen of the World 1998“ v německém Bonnu. Ve své řeči vyjádřila přání brzkého vstupu České republiky do Evropské unie.
Prohlédnout detail29. 11. 1998
Radikální odborový předák a lékař David Rath se stal prezidentem České lékařské komory. V čele tak vystřídal dosavadního předsedu Bohuslava Svobodu. Neočekávané vítězství Ratha vzešlo z nespokojenosti lékařů s jejich platovými podmínkami i se stavem českého zdravotnictví.
Prohlédnout detail30. 11. 1998
Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová ve finském Muonio vyhrála první závod Světového poháru na pět kilometrů volnou technikou.
Prohlédnout detail