Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:



Načíst měsíc Únor
EU přijala opatření proti ptačí chřipce

1. 1. 1998

EU přijala opatření proti ptačí chřipce

V Asii se rozšířil virus ptačí chřipky a Evropská unie z tohoto důvodu zakázala dovoz drůbeže do členských států.

Prohlédnout detail
Očekává se růst české ekonomiky

1. 1. 1998

Očekává se růst české ekonomiky

Na jaře roku 1997 sice česká koruna oslabila, ale tohoto zakolísání využili čeští exportéři k vývozu výrobků. Zároveň tímto krokem posílili průmyslovou výrobu, která meziročně vzrostla. Růst pokračoval i v prvních měsících roku 1998 a prognostici předpovídali růst ekonomiky i v dalším období. Očekával se i z těchto důvodů nárůst zájmu zahraničních investorů a tím dokončení restrukturalizace průmyslu započaté po roce 1989. Nejdůležitějším průmyslovým odvětvím byla výroba dopravních prostředků následovaná zpracovatelským průmyslem.

Prohlédnout detail
Vznikly dvě nové obce: Nové Sedlice a Velké Chvojno

1. 1. 1998

Vznikly dvě nové obce: Nové Sedlice a Velké Chvojno

Počátkem roku vznikly dvě nové obce – Nové Sedlice na Opavsku a Velké Chvojno na Ústecku (Mj. chvojenský barokní kostel sv. Martina, jež byl zbořen v roce 1977, je údajně zmiňován v písni českého písničkáře Karla Kryla „Anděl“).

Prohlédnout detail
ČR vstoupila do roku předčasných parlamentních voleb

1. 1. 1998

ČR vstoupila do roku předčasných parlamentních voleb

Česká republika v lednu 1998 vstoupila do roku předčasných parlamentních voleb. Odhadovalo se, že republika prožije super volební rok – občané mohli volit ve volbách do dolní komory Parlamentu ČR, doplnit počty členů horní komory Parlamentu ČR a rozhodnout i o politické reprezentaci obcí a měst. Dále se vedla jednání o termínu předčasných voleb, kdy např. někdejší předseda ČSSD a předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman požadoval nejprve uskutečnění voleb do poloviny roku, posléze však své výroky mírnil a spokojil by se i s termínem do konce roku 1998. Druhým mužem sociální demokracie byl Vladimír Špidla, zastávající post místopředsedy strany a předsedy výboru pro sociální politiku a zdravotnictví v Poslanecké sněmovně. Další postavou, které si média začala v této době všímat, byl „benjamínek“ ČSSD a „chráněnec“ Miloše Zemana, Stanislav Gross. Dobový tisk velmi často komentoval postupnou proměnu břitkého komentátora a autora mnoha nesmiřitelných bonmotů, Miloše Zemana, v politika veskrze pragmatického a potenciálního sestavovatele budoucí vlády. V době hluboké krize ODS postižené korupčními a politickými skandály Miloš Zeman a vedení ČSSD pořádali „kulaté stoly“ vybízející strany k jednání a kooperaci. Politické strany posléze začaly uvažovat o strategiích volební kampaně do předčasných voleb, ve které chtěly omezit využívání velkoplošných poutačů, a naopak se soustředit na tzv. kontaktní kampaň. Rovněž žádaly zákonné nastavení regulativu pro množství finančních prostředků využitých na volební kampaň a např. ČSSD navrhovala limit na kandidující politickou stranu či uskupení 30 mil. Kč bez DPH.

Prohlédnout detail
Skandál kolem financování ODS

1. 1. 1998

Skandál kolem financování ODS

Do roku 1998 se přenesl i skandál kolem financování vládní strany ODS. Aféru rozpoutal velvyslanec ve Švédsku Petr Kolář, který na podzim předcházejícího roku prohlásil, že pravou identitu sponzorů ODS znali čelní představitelé strany již před volbami konaných na podzim 1996. Strana odmítala vydat podklady pro vyšetřování ekonomické kontrarozvědce. Pro ODS rok 1998 neznamenal pouze skandál a vyšetřování volební kampaně, ale také uvnitř strany probíhal názorový rozkol týkající se účasti členů strany v „úřednické“ vládě Josefa Tošovského, která měla zemi dovést k předčasným volbám. Krize strany vyvrcholila vznikem tří nových politických uskupení – Unií svobody v čele s Janem Rumlem, Stranou konzervativní smlouvy s bývalým policejním prezidentem Stanislavem Novotným a středopravicovou stranou nazvanou Politický klub – Strana demokratického středu, kterou založil poslanec Jozef Wagner. ODS ztrácela i dle sociologických průzkumů přízeň voličů – z dominantního postavení s 30 % se její preference propadly pod 14 %. Tohoto zakolísání naopak využila levicová ČSSD, která dosahovala v průzkumech až 30% potenciální voličské podpory občanů.

Prohlédnout detail
Zemřela tenisová legenda Helen Willsová

1. 1. 1998

Zemřela tenisová legenda Helen Willsová

Zemřela americká tenisová hráčka, která dominovala ženskému tenisu ve 20. a 30. letech, Helena Willsová, přezdívaná svými fanoušky “Little Miss Poker Face”. Willsová získala 19 titulů v singlových turnajích a na 32 let vytvořila světový rekord v počtu vyhraných turnajů.

Prohlédnout detail
Problémy s politickým uspořádáním po rozpadu Jugoslávie

1. 1. 1998

Problémy s politickým uspořádáním po rozpadu Jugoslávie

Na mezinárodním poli se dlouhodobě řešily důsledky a stávající problém s politickým uspořádáním po rozpadu Jugoslávie a následného vojenského konfliktu, který trval od března 1991 do listopadu 2001. Daytonská dohoda z roku 1995 upřednostňovala jednotnou Bosnu a Hercegovinu složenou z muslimsko-chorvatské federace a Republiky srbské v Bosně. Bosenští Chorvaté ovšem stále prosazovali své začlenění pod nově vzniklé Chorvatsko, bosenští Srbové naopak chtěli raději náležet pod Srbsko.

Prohlédnout detail
Daniel arap Moi znovuzvolen prezidentem Keni

1. 1. 1998

Daniel arap Moi znovuzvolen prezidentem Keni

Do světa se rozšířily zprávy o výsledcích prezidentských voleb v Keni, které se kolanly 29: a 30. Prosince 1997. Keňský prezident Daniel arap Moi, který vedl zemi již devatenáctým rokem byl znovuzvolen se ziskem 40% hlasů (druhý kandidát v pořadí skočnil Mwai Kibaki s 31%) a zůstal ve funkci i pro další pětileté funkční období. Nakonec v pořadí historicky druhý keňský prezident (a nástupce legendárního „Otce zakladatele státu“ Jomo Kenyatty), vládl od roku 1978 do roku 2002.

Prohlédnout detail
Teroristické útoky v západním Alžírsku

1. 1. 1998

Teroristické útoky v západním Alžírsku

V oblasti afrického Magrebu nepanovala v prvních dnech roku 1998 mírová nálada. V západním Alžírsku docházelo opakovaně k teroristickým útokům v průběhu muslimského postního měsíce Ramadánu, za nimiž stáli muslimští fundamentalisté. Konflikt v oblasti začal v roce 1991, kdy úřady podporované armádou zrušily parlamentní volby, ve kterých v prvním kole hlasování vítězila fundamentalistická strana Islámská fronta spásy (FIS). Útoky byly směřovány především na civilní obyvatelstvo, jichž v konfliktu zemřelo na sedm desítek tisíc. Evropská unie chtěla vyslat misi pro prošetření masakrů na civilním obyvatelstvu, resp. delegace měla poskytnout zevrubnou zprávu o situaci v zemi a EU by následně rozhodla o dalších krocích. Alžírská vláda přijetí delegace odmítla pro údajnou nekompetenci jejích členů, ačkoliv byla složena z ředitelů sekcí ministerstev zahraničí Lucemburska, Velké Británie a Rakouska. Alžírská občanská válka skončila v roce 2002 vítězstvím vládních sil a za celou svou dobu si vyžádala něco mezi 44 až 150 tisíci obětí.

Prohlédnout detail
Kurdští migranti v Itálii

1. 1. 1998

Kurdští migranti v Itálii

Dva a půl tisíce kurdských uprchlíků z Turecka, kteří na přelomu prosince 1997 a ledna 1998 přistálo u břehů jižní Itálie, aby zde požádali o azyl. Tolerantní postoj italských úřadů (např. starosty jihoitalského města Badolato) způsobil spor mezi zeměmi EU, neboť Německo, Rakousko a Francie požadovaly odmítnutí přístupu migrantům do země, aby jim bylo zamezeno v případném pohybu do dalších evropských zemí. Uprchlíci pocházeli především z oblasti jihovýchodního Turecka, kde Kurdové vedli více jak 13 let boje s tureckou armádou, která vůči nim postupovala obzvlášť brutálně. Z tohoto důvodu také zástupci Evropské unie odmítli zahájit rozhovory o členství Turecka. Naopak zemí, jež přijala tisíce kurdských utečenců, byla jihoevropská Itálie. Představitelé Evropské unie vyzvali Turecko, aby situaci s Kurdy, a tím i migraci do evropských zemí, řešila. EU chtěla zpřísnit režim na hranicích, aby nedocházelo ke zneužívání situace Kurdů k záměrnému obohacování např. převaděčských skupin, jež měly své zázemí zejména v Turecku.

Prohlédnout detail
Novoroční projev prezidenta

1. 1. 1998

Novoroční projev prezidenta

Prezident Václav Havel vyzval spoluobčany ve svém novoročním projevu k větší aktivitě ve věcech veřejných.

Prohlédnout detail
Německo rozhodlo o odškodnění obětí holocaustu ze střední a východní Evropy

2. 1. 1998

Německo rozhodlo o odškodnění obětí holocaustu ze střední a východní Evropy

Německo rozhodlo o odškodnění obětí holocaustu ze střední a východní Evropy. Během následujících čtyř let měla vláda vynaložit celkem 200 mil. marek. Rozhodnutí bylo všeobecně kladně přijato, ale objevily se kritické hlasy, které upozorňovaly na již pokročilý věk přeživších nacistických zvěrstev za druhé světové války a z toho důvody by se tak mělo přikročit k rychlému uskutečnění celé operace. České oběti nebyli zahrnuti do náhrad, které vyplácelo Německo v první vlně odškodnění, proto pro ně byly určeny prostředky z česko-německého Fondu budoucnosti.

Prohlédnout detail
Jubilejní ročník soutěže Rallye Paříž - Dakar

2. 1. 1998

Jubilejní ročník soutěže Rallye Paříž - Dakar

Tradičně lednové sportovní zpravodajství zaměstnala jedna z nejslavnějších a nejobtížnějších automobilových soutěží, Rallye Paříž – Dakar. V roce 1998 se konal 20. ročník soutěže, které se účastnilo 349 posádek z 30 zemí světa. Kromě úspěchů českých posádek informovala média o přepadení některých jezdců na Sahaře banditi. Na mauretánsko-maliské hranici byl přepaden kamion závodníků Kořeného, Lamače a Kahánka i druhá kopřivnická posádka ve složení Sklenovský, Hamerla, Tomeček. Již po čtvrté se stal vítězem v kategorii kamionů Karel Loprais, na stupních vítězů také stanula posádka Kořeného, jež obsadila bronzovou příčku. Úspěch slavil i motocyklový závodník Stanislav Zloch, který dojel na desátém místě a dosáhl tak nejlepšího umístění v této kategorii za dobu trvání Dakaru pro české jezdce. Trasa patřila k nejnáročnější za dvacet let trvání závodů. To dosvědčuje i pouhých 29 % závodníků, kteří absolvovali celou trať Paříž – Dakar. Ani tento ročník se neobešel bez ztrátách na životech závodníků a bezpečnostních problémů v podobě přepadávání a vydírání posádek.

Prohlédnout detail
Prezident Havel jmenoval dočasnou vládu Josefa Tošovského

2. 1. 1998

Prezident Havel jmenoval dočasnou vládu Josefa Tošovského

Prezident Václav Havel jmenoval dočasnou vládu Josefa Tošovského, někdejšího guvernéra České národní banky. Vláda získala důvěru na konci ledna a Tošovský se tak stal na 5 měsíců premiérem. Lednovým jmenováním skončilo období vlády v čele s premiérem Václavem Klausem. Politické strany zastoupené v poslanecké sněmovně se však nemohly shodnout na samotném mechanismu a termínu vypsání voleb. Tošovského vláda si za jednu z prioritních oblastí vytyčila boj s korupcí.

Prohlédnout detail
Herec Martin Stropnický ministrem kultury

2. 1. 1998

Herec Martin Stropnický ministrem kultury

Ministrem kultury v novém kabinetu Josefa Tošovského se stal bývalý populární herec a diplomat Martin Stropnický. Stropnický vedl diplomatickou misi v první polovině 90. let v Portugalsku a Itálii. Jeho otec působil v zahraničním obchodu a Stropnický tak vyrůstal mimo Československa i v Itálii a Turecku, kde se naučil cizím jazykům – francouzštině, angličtině, italštině, ruštině a při svém pracovním pobytu na Pyrenejském poloostrově přidal i portugalštinu.

Prohlédnout detail
Nepokoje v Severním Irsku

2. 1. 1998

Nepokoje v Severním Irsku

Události prvních dvou dní nového roku opět upozornili na nedobrou situaci v Severním Irsku, kde protestanté na nový rok provedli další z útoků na katolické obyvatelstvo Ulsteru a ti následně útoky opětovali. Ačkoliv na rozdíl od jiných případů nedošlo k žádným obětem ani zraněním, započatý mírový proces završený tzv. velkopáteční (či belfastskou) dohodou byl těmito činy ohrožen.

Prohlédnout detail
Internetové zprávy začínají konkurovat tisku

2. 1. 1998

Internetové zprávy začínají konkurovat tisku

Mezi odborníky i velkými společnostmi se začalo se uvažovat o internetovém zpravodajství jako o možné silné konkurenci pro klasický tisk a to zejména ve Spojených státech amerických. V roce 1998 bylo k internetové síti v USA připojeno více jak 65 % škol. Mediální domy se tehdy připravovaly na vytváření vlastních elektronických novin a webových informačních portálů. V ČR patřil mezi první internetové deníky Neviditelný pes nebo zpravodajský portál iDnes.cz. Ovšem internetové připojení bylo stále v roce 1998 dostupné jen pro velice malé procento české populace. Uživatelé internetového připojení však byli odkázáni na pouze jednoho poskytovatele této služby – Telecom. Monopol společnosti na meziměstské a mezinárodní telefonické linky byl důvodem k vysokým cenám za připojení. Internet, „nová média“ a moderní technologie se postupně začaly stávat součástí slovníku široké veřejnosti.

Prohlédnout detail
Americký vzduchoplavec Steve Fossett přeletěl v balónu nad Evropou

3. 1. 1998

Americký vzduchoplavec Steve Fossett přeletěl v balónu nad Evropou

Americký vzduchoplavec Steve Fossett v lednových dnech přeletěl nad Evropou (i nad Českou republikou) v horkovzdušném balónu, se kterým se již po třetí snažil zdolat vzdušnou cestu kolem světa.

Prohlédnout detail
Litevským prezidentem byl zvolen bývalý emigrant Valdas Adamkus

4. 1. 1998

Litevským prezidentem byl zvolen bývalý emigrant Valdas Adamkus

Litevským prezidentem se stal bývalý emigrant Valdas Adamkus. Americký ekolog emigroval spolu s rodiči v roce 1949 do Spojených států amerických a usadili se v Chicagu, kde později Adamkus získal americké občanství. I přes původní pochybnosti, zdali délka jeho pobytu v zahraničí nebude v rozporu s lotyšskými zákony, nakonec litevské soudy potvrdily legálnost jeho kandidatury. Ve volbách ve druhé kole velmi těšně porazil svého protikandidáta Artürase Paulauskase a to v poměru 49,96% (968.031 hlasů) ku 49,22% (953.775) hlasů. Svůj mandát posléze získal i v roce 2004, když byl nenadále odvolán po sérií korupčních skandálů prezident Rolandas Paksas.

Prohlédnout detail
České auta pro policejní jednotky v Bosně

4. 1. 1998

České auta pro policejní jednotky v Bosně

Do Bosny, konkrétně to severobosenského města Brčko, putovaly vozy české výroby – Škoda Felicie. Získala je multietnická nově vzniklá policejní jednotka Srbů, Chorvatů a Muslimů. Nákup však nezafinancovala Česká republika, ale Japonsko. Jednotka měla svým fungováním přispět ke zmírnění napětí v oblasti po tzv. válce v Jugoslávii, kterou si nárokují všechny zmíněné skupiny obyvatel. Brčko bylo oblastí, jehož statut neurčovala tzv. daytonská dohoda uzavírající válečný konflikt na Balkánu v roce 1995.

Prohlédnout detail
V USA probíhající skandál Clinton - Lewinská

5. 1. 1998

V USA probíhající skandál Clinton - Lewinská

Média ubírala pozornost i na Spojené státy, kde se zrodil jeden z největších politicko-společenských skandálů spojený s prezidentem této velmoci. Bill Clinton byl nejprve nařčen ze sexuálního obtěžování Paulou Jonesovou a také stážistkou Monicou Lewinskou, se kterou měl mít poměr. Možnost rezignace Clintona ovlivnila nejen světovou politiku, ale také finanční trh i hodnotu amerického dolaru, který zaznamenal v průběhu aféry pokles. Clinton opakovaně na tiskových konferencích odmítal veškerá obvinění. Pro kauzy vznikala nejrůznější označení, např. aféra Lewinská či Monicagate.

Prohlédnout detail
Poslanec Evropského parlamentu Le Pen podezřelý z popírání holokaustu

5. 1. 1998

Poslanec Evropského parlamentu Le Pen podezřelý z popírání holokaustu

Mnichovský soud se zabýval případem poslance Evropského parlamentu a francouzského předsedy krajně pravicové strany Národní fronty, Jean-Mari Le Pena, který opakovaně prohlásil, že existence plynových komor je „pouhý detail dějin druhé světové války“. Za své výroky čelil Le Pen podezření z podněcování rasové nenávisti a popírání holokaustu. Za podobné názory byl již ve Francii na začátku devadesátých let dvakrát souzen. Evropský parlament nakonec zbavil Le Pena poslanecké imunity v říjnu 1998 a za své výroky byl nakonec odsouzen v červnu 1999.

Prohlédnout detail
Rasismus a diskriminace menšin jako společenské téma

5. 1. 1998

Rasismus a diskriminace menšin jako společenské téma

Společenským tématem se stal i rasismus a diskriminace menšin, zejména pak romského etnika. Dějiny Romů na českém území byly, dle novinových článků, dějinami poprav, perzekuce, genocidy a násilné asimilace. V roce 1997 odešlo především do Kanady a Velké Británie množství příslušníků tohoto etnika. Mnozí se však s novým rokem vrátili zpět do ČR, když jim byla zamítnuta žádost o azyl. Rasistický motiv měly i útoky žhářů na romskou rodinu v Krnově na Bruntálsku. Při prvním útoku na dům utrpěla žena popáleniny druhého a třetího stupně, při druhém útočníci zápalnými lahvemi zničili osobní automobil. Rasismus se nevyhnul ani politické scéně. Rasisticky, a především protiromsky zaměřený návrh člena ČSSD ke zlepšení sociální situace rodin s dětmi spočíval ve zvýšení podpory matkám s vysokoškolským vzděláním, které by tak byly motivovány k rození více dětí. Tehdejší ředitel Úřadu práce v Českých Budějovicích chtěl tímto dosáhnout „zkvalitnění populace“.

Prohlédnout detail
Právo na interrupci hýbe světem

6. 1. 1998

Právo na interrupci hýbe světem

Předmětem diskuzí se stalo dosud tabuizované téma interrupce, a to nejen v české společnosti, ale především ve světovém měřítku. Katolická církev ve Spojených státech stupňovala boj proti potratům.

Prohlédnout detail
Miroslav Sládek byl zatčen

6. 1. 1998

Miroslav Sládek byl zatčen

Policií ČR byl před Poslaneckou sněmovou v Praze zatčen a převezen do vazby předseda republikánské strany SPR-RSČ, Miroslav Sládek, který byl v červenci 1997 obžalován z podněcování k národnostní a rasové nenávisti. V případě shledání vinným hrozil Sládkovi až rok vězení za rasistické slovní útoky na německý národ pronesenými v lednu 1997. Sládek údajně kladl aktivní odpor a nechtěl nasednout do policejního vozu. Jeho případ znovu rozdmýchal diskuze o šíři poslanecké imunity. Ve vazební cele strávil 17 dní, včetně okamžiků prezidentské volby, do níž také mj. kandidoval a v níž byl nakonec o jeden hlas ve druhém kole zvolen Václav Havel. Sládek byl propuštěn 23. ledna 1998 rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 1. Sládek sám dodnes tento případ interpretuje jako pomstu někdejších politických elit vůči své osobě.

Prohlédnout detail
Zvýšení kriminality v České republice

6. 1. 1998

Zvýšení kriminality v České republice

Obecně se ve společnosti zvýšila oproti předchozím letům kriminalita – stoupl počet vražd, krádeží, vydírání, ale také se Česko stalo, dle tehdejších informací, „drogovým centrem“. Národní protidrogová centrála považovala ČR za centrum středoevropského trhu s heroinem, marihuanou a hašišem. Nejčastěji užívaný drogami se v tuzemsku staly marihuana, pervitin, heroin a kokain.

Prohlédnout detail
Vietnamská menšina o sobě dává vědět

6. 1. 1998

Vietnamská menšina o sobě dává vědět

Vietnamská menšina o sobě dávala vědět svými obchodními aktivitami. Například z vesnice Potůčky na Karlovarsku se stala, díky tehdy největší kryté tržnici a poplatkům za zdejší stánkový prodej, nejbohatší obec v republice. Zatímco okolní vesnice nenašly ve svých rozpočtech finance na opravu škol, školek apod., Potůčky nechaly vystavět bazén s protiproudem a perličkovou lázní.

Prohlédnout detail
Očekáváný nárůst životních nákladů českých domácností

7. 1. 1998

Očekáváný nárůst životních nákladů českých domácností

V roce 1998 se očekával zvýšený nárůst životních nákladů českých domácností včetně nákladů na bydlení či dopravu, ale i na lihoviny, cigarety nebo potraviny. Sedmnáctiprocentní růst elektřiny a plynu byl způsobem přesunem energií do vyšší sazby DPH. Na oblast bydlení mělo vliv i započetí tzv. deregulace nájemného, které mohlo zapříčinit zvýšení ceny v malých obcích do 15 %, naproti tomu v Praze až o 40 %.

Prohlédnout detail
Nízká přitažlivost ČR pro investory v důsledku neexistence právních norem

7. 1. 1998

Nízká přitažlivost ČR pro investory v důsledku neexistence právních norem

Podle mínění expertů přitažlivost ČR pro investory klesala zejména kvůli neexistenci právních norem, které by dlouhodobé investice zahraničních firem podporovaly. Tuzemsko tak přišlo např. o investice světové automobilky General Motors. Poradenské firmy doporučovaly jiné postsovětské státy, např. Polsko či Maďarsko.

Prohlédnout detail
Miroslav Kalousek uvažuje o vstupu do vysoké politiky

7. 1. 1998

Miroslav Kalousek uvažuje o vstupu do vysoké politiky

Bývalý náměstek ministra obrany Miroslav Kalousek uvažoval o vstupu do vysoké politiky.

Prohlédnout detail
Propukla kauza spojená s prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy

7. 1. 1998

Propukla kauza spojená s prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy

Propukla kauza spojená s “prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy” v tzv. olomouckém případu, kde se jednalo o získávání kompromitujících materiálů a následného vydírání policisty, místními podnikateli i členy podsvětí. Novinářům, kteří o případu informovali veřejnost, bylo opakovaně vyhrožováno, např. reportérovi TV NOVA Zdeňkovi Zukalovi. Ten byl ovšem považován za mediálního spolupracovníka jednoho z obviněných a sám také čelil trestnímu stíhání za křivé obvinění.

Prohlédnout detail
Letohradská podpora pro film Byl jednou jeden polda III

10. 1. 1998

Letohradská podpora pro film Byl jednou jeden polda III

Radnice v obci Letohrad na Orlickoústecku shromáždila půl milionu korun pro filmaře, aby se zde mohl natáčet třetí díl oblíbené komedie Byl jednou jeden polda (mj. v koprodukci TV Nova). Tento díl se sice nakonec podařilo natočit, setkal se však u diváků s vůbec nejmenším ohlasem (a na fanouškovském portálu csfd.cz se mu s 15% dostalo jako 39. nejhoršího hodnoceného filmu vůbec). Na čtvrté pokračování se již nepodařilo producentům sehnat dostatek financí.

Prohlédnout detail
Film Titanic vyvolal abnormální zájem o zkázu legendární lodi

13. 1. 1998

Film Titanic vyvolal abnormální zájem o zkázu legendární lodi

Americký velkofilm Titanic Jamese Camerona z roku 1997 odstartoval nadměrný zájem o zkázu legendární lodi, která se stala určitým symbolem 20. století. V letech 1997 až 1998 se konala výstava k této události v Hamburku, kterou navštívilo kolem půl milionu návštěvníků, vyšlo množství knih a byly vytvořeny desítky internetových stránek, zakládaly se fanouškovské kluby. Film získal v roce 1998 Zlatý glóbus v prestižní kategorii filmových dramat a také čtrnáct nominací na Oscara.

Prohlédnout detail
Město Teplice vyzkoušelo kamerový systém na nechvalně proslulé silnici E 55

13. 1. 1998

Město Teplice vyzkoušelo kamerový systém na nechvalně proslulé silnici E 55

Město Teplice vyzkoušelo kamerový systém na nechvalně proslulé silnici E 55. Tímto krokem chtěla teplická radnice přispět k prevenci zločinu ve městě a přilehlé obci Dubí. Systém byl nainstalován na několika místech, kde bydleli tzv. nepřizpůsobiví občané. Kamerové záznamy měly sloužit jako důkazní materiál pro případné prokazování trestné činnosti.

Prohlédnout detail
Oslavy Kroměřížského sněmu zrušeny kvůli povodním

13. 1. 1998

Oslavy Kroměřížského sněmu zrušeny kvůli povodním

Povodně roku 1997 zkomplikovaly přípravy oslav 150. výročí kroměřížského sněmu, kde se v roce 1848 sešli političtí zástupci národů habsburské monarchie, aby zde vytvořili návrh ústavy. Obec Kroměříž plánovala velkolepé oslavy této historické události, ale rozsáhlé škody po povodních, nízké finanční příjmy obce i ukončení činnosti místního hotelu ohrozily vědeckou konferenci i další akce spojené s výročím.

Prohlédnout detail
Mezinárodní ohodnocení české armády

13. 1. 1998

Mezinárodní ohodnocení české armády

Česká republika disponovala dle britského výzkumného ústavu Royal United Sevices Institute for Defence Studies 67. nejsilnější armádou v rámci světového porovnání vojenských sil. Na základě schopnosti jednotlivých států použít ozbrojené síly k ovlivnění událostí za hranicemi státu byl vytvořen seznam připravenosti zemí k rozmístění vojsk. První příčku obsadily Spojené státy americké, které následovala Čína, Rusko a Francie. ČR skončila v sedmé desítce před Maďarskem a Slovenskem.

Prohlédnout detail
Česká soda se dočkala filmové podoby

15. 1. 1998

Česká soda se dočkala filmové podoby

Mezi kultovní „občasník“ se podle médií zařadila Česká soda režiséra Fera Feniče s hlavními hereckými aktéry Milanem Šteindlerem a Davidem Vávrou. Satirický pořad se svým originálním humorem dotýkal mnoha tabuizovaných témat české společnosti. Česká soda se dočkala i filmové podoby, která byla poprvé uvedena 24. ledna 1998 v pražském kině Blaník. Následně se dílo představilo divákům v rámci filmového festivalu Febiofest.

Prohlédnout detail
V médiích popularizován snowboarding

15. 1. 1998

V médiích popularizován snowboarding

Česká média informovala o nejnovějším zimním sportu, snowboardingu.

Prohlédnout detail
Lékařský odborový klub zvažuje vyhlášení generální stávky

16. 1. 1998

Lékařský odborový klub zvažuje vyhlášení generální stávky

Lékařský odborový klub (LOK), jehož vznik inicioval a posléze mu od listopadu 1998 předsedal MUDr. David Rath, zvažoval vyhlášení generální stávky, kvůli neobnovení pracovní smlouvy Rathovi ze strany Fakultní nemocnice v Praze-Motole (včele s ředitelkou Helenou Rögnerovou). Rath i nadále zůstal v hledáčku novinářů, před kterými se snažil vystupovat jako nekompromisní „muž beze strachu“. Dlouhodobým cílem LOK bylo na odborové bázi dosáhnout trojnásobného zvýšení platů českých lékařů a lékařek oproti průměru a posléze jejich průběžné valorizace.

Prohlédnout detail
Na Australian Open zaujaly sestry Williamsovy

19. 1. 1998

Na Australian Open zaujaly sestry Williamsovy

Byl zahájen první grandslamový turnaj sezóny, Australian Open. Zde zaujaly svou dominantní hrou sestry Serena a Venus Williamsovy, vítězky ve čtyřhře. Vítězkou dámské dvouhry se stala Švýcarka s československými kořeny Martina Hingisová. Média také přinášela informace o „spanilé jízdě“ českého tenisty Petra Kordy, jenž postoupil do finále dvouhry, když v semifinále porazil slovenského soupeře Karola Kučeru. Ve finále se utkal s Chilanem Marcelem Riosem, kterého porazil ve třech setech třikrát 6:2. Zároveň se v žebříčku ATP posunul na druhé místo za fenomén devadesátých let – Peta Samprase.

Prohlédnout detail
Úspěchy českých hokejistů v NHL

20. 1. 1998

Úspěchy českých hokejistů v NHL

Oblíbeným sportovním tématem byli čeští zástupci v nejslavnější hokejové soutěži světa, NHL. Václav Prospal hájící tehdy barvy Philadelphie Flyers si zlomil nohu a přišel o možnost startovat na zimních olympijských hrách stejně jako útočník Pittsburgu Pinguins Martin Straka. Národní tým vedený Ivanem Hlinkou a Slavomírem Lenerem se připravoval na „hokejový turnaj století“. V reprezentačním výběru získali místo vedle veterána Vladimíra Růžičky i mladí hokejisté – obránce Jaroslav Špaček, útočník Milan Hejduk nebo sparťanský brankář Milan Hnilička. Tým byl složen z hráčů tuzemské hokejové extraligy i ze zámořské NHL. Mezi hvězdy národního týmu patřil brankář Dominik Hašek z Buffala, obránce Roman Hamrlík z Edmontonu, útočník Jaromír Jágr a Robert Lang z Pittsburgu nebo Martin Ručinský z Montrealu. Česká reprezentace byla považována za „černého koně“ olympijského turnaje. Naopak mezi favority patřil tým Spojených států amerických čítající dvacet vítězů Světového poháru z roku 1996.

Prohlédnout detail
Václav Havel zvolen prezidentem ČR

20. 1. 1998

Václav Havel zvolen prezidentem ČR

V průběhu společného zasedání obou komor Parlamentu ČR ve Španělském sále na Pražském hradě se konala prezidentská volba. Poslanci KDU-ČSL, ODA a části ODS podporovali kandidaturu a prodloužení mandátu dosavadního prezidenta Václava Havla. Jeho protikandidáty se stali zástupce KSČM astrofyzik Stanislav Fischer a poslanec Miroslav Sládek za Sdružení pro Republiku – Republikánskou stranu Československa (SPR-RSČ), který se v době volby nacházel ve vazbě (soud však na konci ledna 1998 vynesl osvobozující rozsudek). Václav Havel byl ve volbě nakonec zvolen ve druhém kole, a to pouze o jediný hlas. Do historie se také zapsala první dáma Dagmar Havlová, která hájila svého muže před vystoupením republikánského poslance Jana Vika hlasitým pískotem. Kandidát na post prezidenta Sládek sledoval volbu pouze v televizním vysílání ve své cele v pankrácké vazební věznici. Havel se ucházel o prezidentský post již po páté – poprvé byl zvolen v roce 1989 za prezidenta ČSSR, podruhé v roce 1990 za ČSFR, následně v roce 1993 již za prezidenta samostatné České republiky. Pouze jednou nebyl zvolen, a to v červenci 1992, kdy byl na obzoru zánik československé federace a stop jeho úspěšnému zvolení vystavili slovenští poslanci Federálního shromáždění. Média se v této souvislosti zabývala otázkou potenciálního zavedení přímé volby prezidenta republiky (např. po vzoru Francie nebo Rakouska), ale tehdejší ústavní systém tuto volbu neumožňoval. Dle sociologických průzkumů by jednoznačně zvítězil i v přímé volbě Václav Havel, který splňoval tehdejší představy občanů republiky o hlavě státu – důstojný, zdrženlivý, nadstranický ovšem se zájmem o vnitropolitické záležitosti a v neposlední řadě reprezentativní zástupce republiky.

Prohlédnout detail
Prezidentské volby na Slovensku

20. 1. 1998

Prezidentské volby na Slovensku

Na Slovensku se uskutečnilo první kolo volby prezidenta republiky, protože úřadujícímu Michalu Kováčovi měl vypršet mandát v březnu 1998. V prvním kole nebyl žádný ze tří kandidátů (Juraj Hraško, Štefan Markuš, Augustín Kurek) zvolen. Za vážné prezidentské kandidáty se považovali také úřadující premiér Vladimír Mečiar a Rudolf Schuster, primátor města Košice. Více než prezidentské volby znepokojovaly české politiky a podnikatele výroky slovenských kolegů o možném ukončení celní unie s ČR. Slovenský trh představoval pro české exportéry 13 % veškerého vývozu výrobků v celkové hodnotě 90 mld. Kč. Proces volby nového slovenského prezidenta se nakonec velmi protáhl a stal se také příznakem vážné politické krize v SR. I z tohoto důvodu byla následně nově uzákoněna přímá volba prezidenta a v květnu 1999 tak byla v historicky první přímé volbě zvolen prezidentem Rudolf Schuster se ziskem 47,37% (1.395.950 hlasů) před Vladimírem Mečiarem s 37,27% (1.097.956 hlasů).

Prohlédnout detail
Papež navštívil Kubu

21. 1. 1998

Papež navštívil Kubu

Za velkou politickou i společenskou událost byla považována návštěva papeže Jana Pavla II. na Kubě. Očekávalo se, že návštěva představitele katolické církve a významné osobnosti druhé poloviny 20. století může přispět k dialogu mezi kubánskými katolíky a komunistickým režimem Fidela Castra. Papež se několikrát setkal s kubánským diktátorem, který vedl „ostrov svobody“ po více než 40 let. Na soukromé návštěvě požádal Castra o milost pro politické vězně. Zároveň odsoudil americké embargo uvalené na Kubu. Nadšený dav přerušoval svými provolávání po svobodě i hlasitým potleskem závěrečnou mši vedenou Janem Pavlem II. na havanském náměstí Revoluce.

Prohlédnout detail
Průzkum životních postojů a názorů mladých lidí

24. 1. 1998

Průzkum životních postojů a názorů mladých lidí

Agentura Median provedla průzkum o životních postojích a názorech tehdejších mladých lidí. Bylo zjištěno, že mládež nevěří kapitalismu ani socialismu, spíše hledá střední cestu. Mnozí byli v roce 1998 přesvědčeni, že se většina občanů měla před rokem 1989 lépe. Představu o životě lidí mezi 15 a 30 lety by pak reprezentoval výrok Pavla Kuchaře z Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd UK v Praze „Třetí cestou je socialisticky pracovat, kapitalisticky žít.“

Prohlédnout detail
Zrušena tradiční Jizerská padesátka

25. 1. 1998

Zrušena tradiční Jizerská padesátka

V únorů se měl konat již tradiční lyžařský běžecký závod 31. Jizerská padesátka. Organizátoři byli nuceni závod v Jizerských horách z důvodu nedostatku sněhové pokrývky na tratích zrušit.

Prohlédnout detail
Kateřina Neumannová dvakrát triumfovala ve Světovém poháru

26. 1. 1998

Kateřina Neumannová dvakrát triumfovala ve Světovém poháru

Kateřina Neumannová dvakrát triumfovala ve Světovém poháru v běhu na lyžích klasickou technikou a nedala pochyb o své dobré formě na blížící se olympijské hry. Stejně tak v té době 23letý Milan Kučera, český zástupce v severské kombinaci, se stal vítězem Světového poháru ve francouzském Chaux-Neuve.

Prohlédnout detail
Brutální napadení vychovatelky v Chrastavě

29. 1. 1998

Brutální napadení vychovatelky v Chrastavě

Česká společnost byla šokována případem brutálního napadení vychovatelky v Chrastavě na Liberecku jedním z chovanců. Šestnáctiletý chlapec při pokusu o útěk z Chrastavského výchovného ústavu jednu z vychovatelek ubil k smrti, druhá musela být po jeho útoku hospitalizována na anesteziologicko-resuscitačním oddělením liberecké nemocnice. Tomuto útoku předcházel incident v okrese Blansko, kdy na těhotnou učitelku zaútočil železnou tyčí její šestnáctiletý student. Tyto události podnítily debatu o vzrůstající toleranci k násilí, brutalitě a agresivitě ve společnosti.

Prohlédnout detail
Strach politiků z vlivu Kremlu

31. 1. 1998

Strach politiků z vlivu Kremlu

Obavy z ovlivňování tehdejšího politického dění v ČR Ruskem měli někteří politici. Vliv Kremlu spatřovali v možné destabilizaci politické scény před vstupem ČR do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Opakovaně se objevovaly v tisku zprávy o možné činnosti ruské rozvědky na českém území.

Prohlédnout detail
Plzeň zvažuje vznik domobrany

31. 1. 1998

Plzeň zvažuje vznik domobrany

Obyvatelé Plzně ztratili důvěru v místní Městskou policii a začali uvažovat o formování vlastní domobrany, která by ochránila jejich majetek. Důvodem byla podle místních obyvatel vysoká míra krádeží a majetkové kriminality a jejich následné nízké míry objasněnosti ohlášených případů. Zástupce plzeňského magistrátu však důvody nečinnosti městských strážníků přikládal ve velice omezených pravomocích oproti policii státní vyplývající ze zákona.

Prohlédnout detail
Načíst měsíc Prosinec

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru