Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:



Načíst měsíc Říjen
Zemřel Tomáš Baťa

1. 9. 2008

Zemřel Tomáš Baťa

V kanadském Torontu zemřel česko-kanadský podnikatel, Tomáš Baťa mladší. Baťa byl synem zakladatele globálního obuvnického impéria Tomáše Bati staršího a synovcem jeho pokračovatele Jana Antonína Bati, jež byl po druhé světové válce v Československu obviněn z kolaborace. Tomáš Baťa ml. zemřel v úctyhodném věku 93 let.

Prohlédnout detail
První ročník zahájila hokejová KHL

2. 9. 2008

První ročník zahájila hokejová KHL

První soutěžní ročník zahájila Kontinentální hokejová liga (KHL), nadnárodní nástupkyně ruské Superligy, jež se měla stát konkurencí kanadsko-americké National Hockey League (NHL). Dvacet klubů z nejvyšší ruské hokejové soutěže ročníku 2007/2008 doplnil ještě nováček Chimik Voskresensk (který nahradil z finančních důvodů vyřazený Jekatěrinburk) a dále pak lotyšské Dinamo Riga, kazašský Barys Astana a běloruské Dinamo Minsk. Kluby se výhodnými finančními podmínkami pro hráče i členy realizačních týmů snažili přilákat zvučná jména i ze zahraničních soutěží. Největší hvězdou soutěže se měl stát český útočník Jaromír Jágr, který ukončil angažmá v NHL v New York Rangers a naopak přešel do KHL a týmových barev Avantgardu Omsk, kde údajně uzavřel kontrakt na sedm milionů amerických dolarů za rok. Vedle Jágra mělo nastoupit v týmech soutěže takřka tři desítky dalších českých zástupců, zejména hráčů, ale také dvou trenérů (Miloš Říha – Spartak Moskva; Vladimír Vůjtek – Dynamo Moskva).

Prohlédnout detail
Rozpoutala se politická kauza Morava

5. 9. 2008

Rozpoutala se politická kauza Morava

Po odvysílání investigativní reportáže po korupčních praktikách mezi českými politiky na TV Nova v pořadu „Na tvrdo“ se rozpoutala tzv. kauza Morava. Jejím hlavním aktérem (a částečně i obětí) se stal devětadvacetiletý poslanec za ODS Jan Morava, který měl od nejmenované agentury získat kompromitující materiály na dalšího poslance ODS, Vlastimila Tlustého a snažil se sběrem kompromitujících materiálů údajně ovlivnit a ovlivňovat k vládní koalici nepříliš neloajální poslankyni za Stranu zelených, Olgu Zubovou. Jak se záhy ukázalo v průběhu vyšetřování, kompromitující materiály na sebe samého „vyrobil“ sám poslanec Tlustý za asistence reportéra TV Nova Janka Kroupy, který tak chtěl odhalit pozadí české politiky. Výsledkem kauzy byla rezignace poslance Moravy na mandát a delší časové perspektivě podpora Vladimíra Tlustého, Olgy Zubové a dalších dvou „rebelujících“ poslanců (Jana Schwippela a Věry Jakubkové) při hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka v březnu 2009.

Prohlédnout detail
Martin Bursík znovu včele Zelených

6. 9. 2008

Martin Bursík znovu včele Zelených

Na celostátním sjezdu Strany zelených v Teplicích byl opětovně zvolen dosavadní předseda strany (a též místopředseda vlády) Martin Bursík a to 227 z 300 hlasů delegátů. Jeho hlavní oponentka, Dana Kuchtová, získala 107 hlasů, odmítla kandidovat do dalších funkcí a ohlásila svůj odchod do „konstruktivní opozice“. Toto volbou bylo fakticky potvrzeno rozdělení strany na dva mocensko-ideové tábory.

Prohlédnout detail
V Ostravě první mezinárodní soukromá škola

8. 9. 2008

V Ostravě první mezinárodní soukromá škola

V Ostravě byla zahájena výuka v první místní anglo-jazyčné soukromé škole, 1st International School of Ostrava. V jejích lavicích zasedlo osmdesát dětí z 12 zemí světa (včetně deseti dětí českých). Výuka měla probíhat podle britských osnov a za školné za žáka mělo stát od 138 tisíc Kč za rok.

Prohlédnout detail
Vydán internetový prohlížeč Google Chrome

9. 9. 2008

Vydán internetový prohlížeč Google Chrome

Desáté výročí svého vzniku oslavila společnost Google vydáním internetové prohlížeče Google Chrome vlastní výroby. Dosavadním dominantním prohlížečům Explorer, Firefox či Opera tak přibyl významný konkurent. Ve svém designu i uživatelském rozhraní na rozdíl od konkurence sázeli vývojáři Chrome na jednoduchost a přehlednost. Oficiálním cílem vzniku prohlížeče měla být větší provázanost s dalšími aplikacemi od firmy Google, ať již mailové schránky Gmail nebo on-line verze programů sloužících k editaci kancelářských souborů Již od prvního představení prohlížeče se živě diskutovalo o licenčních podmínkách a o shromažďování osobních dat uživatelů a jejich „uživatelských zvyklostí“, které mělo napomoci např. lepšímu cílení reklamy na konkrétní uživatele. Podle statistik se již v prvních dnech stal Chrome velmi populárním a záhy začal ohrožovat postavení do té doby třetího nejpopulárnějšího webového prohlížeče, Opery.

Prohlédnout detail
Dohady o zdravotním stavu Kim-Čong-ila

9. 9. 2008

Dohady o zdravotním stavu Kim-Čong-ila

Severokorejský vůdce Kim-Čong-il se neobjevil na čestné tribuně při slavnostní vojenské přehlídce u příležitosti 60. výročí vzniku KLDR. V zahraničních politických kruzích a médiích se opětovně vyrojily spekulace o jeho vážném zdravotním stavu a možné ochrnutí po mozkové mrtvici. Severokorejská místa tyto zprávy dementovala a v průběhu podzimu zveřejnila snímky, kde Kim sleduje fotbalový zápas dvou armádních týmů. Dohady se vyrojily zejména z toho důvodů, že sedmdesátiletý Kim doposud neurčil svého nástupce (kterým se nakonec stal jeho nejmladší syn, Kim-Čong-un). Kim-Čong-il byl naposledy viděn na veřejnosti v květnu 2010 při návštěvě Číny a severokorejská oficiální místa oznámila, že zemřel v prosinci 2011.

Prohlédnout detail
Odsouzena komunistická prokurátorka Brožová-Polednová

11. 9. 2008

Odsouzena komunistická prokurátorka Brožová-Polednová

Vrchním soudem v Praze byla po několika kolech soudních procesů odsouzena bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová k šesti letům odnětí svobody nepodmíněně. Odsouzena byla za aktivní účast na vykonstruovaných politických procesech padesátých let, zejména pak za účast v procesu s Miladou Horákovou a spol. Brožová-Polednová, která byla jako jediná v polistopadových dějinách odsouzena jako aktivní účastnice procesů, nastoupila k výkonu trestu ve Světlé nad Sázavou v březnu 2009 a ve věku 88 let se stala nejstarší věžeňkyní v ČR. V prosinci 2010 jí udělil milost prezident Václav Klaus, vzhledem k jejímu vysokému věku, části odpykaného trestu a také vzhledem k jejímu zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.

Prohlédnout detail
V Praze vystaven Modrý Mauritius

12. 9. 2008

V Praze vystaven Modrý Mauritius

V Průmyslovém paláci v Praze – Holešovicích se ve dnech 12. až 14. Září uskutečnila mezinárodní filatelistická výstava Praha 2008. V jejím průběhu byla představena také nejcennější známka světa, tzv. modrý Mauritius z britské královské sbírky. Celkem 61 vystavovaných sbírek bylo pojištěno na částky v celkové hodnotě 1 miliardu Kč.

Prohlédnout detail
Světový rekord oštěpařky Špotákové

13. 9. 2008

Světový rekord oštěpařky Špotákové

Česká oštěpařka Barbora Špotáková korunovala své olympijské vítězství z Pekingu, když navíc ve Světovém atletickém finále ve Stuttgartu vytvořila nový světový rekord. Svůj oštěp poslal do dálky 72,28 metru, čímž překonala tři roky starý rekord Kubánky Osleidys Menéndezové 71,70 metru.

Prohlédnout detail
Pád akcií v důsledku krachu banky Lehman Brothers

15. 9. 2008

Pád akcií v důsledku krachu banky Lehman Brothers

Nejvýznačnější z amerických burz na Wall Street v New Yorku zažila tzv. černé pondělí a utrpěla další pokles indexu svých akcií. Čtvrtá největší americká banka Lehman Brothers a zároveň jedna z vůbec nejstarších (založena 1850) vyhlásila úpadek a požádala Úřad federálních rezerva (FED) o ochranu před věřiteli. Tento okamžik se stal dalším klíčovým momentem šíření globální ekonomické krize, neboť panika a nejistota před budoucím vývoje se přenesl i na další světové akciové i komoditní trhy.

Prohlédnout detail
Lidečko Vesnicí roku

15. 9. 2008

Lidečko Vesnicí roku

Ve 14. ročníku soutěže Vesnice roku, jejímž garantem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, zvítězila obec Lidečko na Vsetínsku, která též obdržela od organizátorů soutěže cenu 1 milión Kč na financování místního rozvoje. Na druhém místě se umístila obec Pikárec na Vysočině, na třetím místě obec Malenice v jižních Čechách. Soutěže se celkem zúčastnil na 309 obcí České republiky.

Prohlédnout detail
Soud vynesl rozsudek v kauze Kořistka

15. 9. 2008

Soud vynesl rozsudek v kauze Kořistka

Vrchní soud v Olomouci vynesl rozsudek v tzv. kauze Kořistka, v němž padlo rozhodnutí v jedné z dlouho se táhnoucích kauz údajné korupce na české politické scéně. Předmětem sporu bylo údajné podplácení někdejšího poslance Unie svobody – Demokratické unie, Zdeňka Kořistky ze strany lobbistů zastupujících ODS, Marka Dalíka a Jana Večerka. Dalík s Večerkem měli v roce 2004 podle Kořistkových tvrzení nabízet úplatek 10 milionů Kč a post velvyslance v Bulharsku za to, že poslanec Kořistka nepodpoří vznik vlády Stanislava Grosse (ČSSD). Dalík s Večerkem to vehementně popírali a naopak sami žalovali Kořistku ve sporu na ochranu osobnosti. Soudní spory táhly i nadále a nakonec zůstaly v důsledku řady odvolacích řízení jednoznačně nerozřešen. Tato kauza se však zařadila mezi velmi sledované a do značné míry se podílela na postupující diskreditaci parlamentních stran a politických elit v ČR jako celku.

Prohlédnout detail
Vypukla kauza zveřejnění policejních odposlechů

17. 9. 2008

Vypukla kauza zveřejnění policejních odposlechů

Reportéři deníku Mf Dnes zveřejnili informace z policejních odposlechů, podle kterých měl být poslanec ODS Vlastimil Tlustý (alias „Téčko“ či „Tlusťoch“) v letech 2000 a 2001 v kontaktu s podnikatelem a  údajným neformálním šéfem českého podsvětí, Františkem Mrázkem, jež byl zavražděn v roce 2006. V následujících dnech pak byly zveřejněny informace o dalších údajných spolupracovnících Františka Mrázka v politických kruzích, Ivanu Langerovi („Íčko“) a Miroslavu Šloufovi („Vodník“). Tato „odposlechová“ kauza se přispěla k otřesu důvěry řady českých občanů vůči politickým elitám „tradičních“ stran (zejména ODS a ČSSD).

Prohlédnout detail
Pražské zastupitelstvo schválilo plán další výstavby metra A

18. 9. 2008

Pražské zastupitelstvo schválilo plán další výstavby metra A

Zastupitelé hl. m. Prahy schválili změny územního plánu, do něhož byl zakomponován také projekt pokračující linky metra A směrem do Ruzyně. V první fázi měly vzniknout čtyři nové stanice metra končícího v Motole (úsek měl být vybudován do roku 2014), v druhé etapě měl být (v roce 2017) vybudován návazný úsek se třemi stanice s konečnou na Dlouhé míli a poté měla být trasa dokončena dvěma stanicemi na starém a novém terminálu Letiště Praha Ruzyně (plánované dokončení 2018).

Prohlédnout detail
Pavel Bém nejpopulárnějším politikem

18. 9. 2008

Pavel Bém nejpopulárnějším politikem

Podle zveřejněných výsledků veřejného mínění uskutečněných agenturou STEM byl nejpopulárnějším tuzemským politikem pražský primátor a místopředseda ODS, Pavel Bém (49%), na druhém místě jej těsně stíhal poslanec za ČSSD Bohuslav Sobotka (49-48%), třetí pozici zaujímal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (nestraník nominovaný za SZ), na čtvrtém místě předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek a na pátém místě se nacházel ministr školství Ondřej Liška (SZ).

Prohlédnout detail
Praha hostila světový psychiatrický kongres

20. 9. 2008

Praha hostila světový psychiatrický kongres

V prostorách pražského Kongresového centra se ve dnech 20. až 25. září uskutečnil 14. Světový psychiatrický kongres o celkové účasti šesti tisíc delegátů ze 125 zemí světa, z toho 250 bylo z ČR. Jednalo se o jednu z největší konferenčních akcí, kterou Praha hostila ve svých polistopadových dějinách a vůbec poprvé se tato prestižní akce (pořádaná v tříletých intervalech) konal na půdě post-komunistické země. Jednání doprovázely protesty odpůrců psychiatrie (v počtu asi pěti set) a to zejména z řad sdružení podporovaných scientologickou církví, jejíž příznivci nevěří s duševní choroby a psychiatrii a její metody (např. síťová lůžka nebo psychofarmaka) považují za věc omezující lidská práva.

Prohlédnout detail
Teroristický útok na hotel Marriott v Islamabádu

20. 9. 2008

Teroristický útok na hotel Marriott v Islamabádu

Před osmou hodinou večer byl spáchán teroristický útok na hotel Marriott v pakistánském hlavním městě Islamabádu. Totožnost útočníků nebyla nikdy zcela přesně určena, jednalo se však s největší pravděpodobností o islamistické teroristy. Navzdory přísným bezpečnostním opatřením teroristé odpálili před hotelem nálož 600 kg trinitrotoluenu uložené v nákladním autě a výbuch a následné požáry si vyžádaly celkem 54 mrtvých a 266 zraněných. Mezi sedmi mrtvými cizinci byl také velvyslanec ČR v Pakistánu, Ivo Žďárek, který v hotelu pobýval po dobu oprav budovy velvyslanectví. V první fázi po výbuchu Žďárek se svou vietnamskou přítelkyní pomáhal vyprošťovat raněné a posléze se oba stali obětí dalších výbuchů a šířícího se požáru.

Prohlédnout detail
V Praze Iggy Pop s kapelou The Stooges

20. 9. 2008

V Praze Iggy Pop s kapelou The Stooges

V útrobách holešovické Tesla Areny v Praze vystoupil legendární rockový zpěvák Iggy Pop se svou obnovenou kapelou The Stooges. Předkapelami toho entuziastického interpreta se staly tuzemské skupiny Vypsaná fiXa (přijatá publikem po nepříliš zdařilém koncertním intru údajně velmi vlažně) a Vysací zámek (publikem oceněna o poznání lépe). Hlavní interpret (oděn dle svého zvyku pouze do půli těla) i navzdory věku více než šedesáti let předvedl za doprovodu své kapely podle mínění hudebních kritiků nesmírně energické, přímočaré, emotivní a také vulgární vystoupení, jímž punk-rockovou fanouškovskou obec doslova uchvátil a získal si i velký respekt došlých ne-punkových příznivců.

Prohlédnout detail
Olmert rezignoval na post premiéra

21. 9. 2008

Olmert rezignoval na post premiéra

Dosavadní izraelský premiér Ehud Olmert oznámil svou rezignaci. Snažil se tak čelit svým obviněním korupce a daňových podvodů. Země se tak začala připravovat na předčasné volby. V srpnu 2009 pak byl jako první bývalý premiér v izraelské historii obviněn z korupce a zpronevěry a v květnu 2014 definitivně odsouzen na 6 let vězení.

Prohlédnout detail
Do ČR zapůjčen originál textu mnichovské dohody

24. 9. 2008

Do ČR zapůjčen originál textu mnichovské dohody

Německá spolková vláda odsouhlasila zapůjčení originálu tzv. mnichovské dohody do České republiky. Dokument o nedobrovolném odstoupení čs. pohraničí z roku 1938 s podpisy Adolfa Hitlera, Nevilla Chamberlaina, Benita Mussoliniho a Édouarda Daladiera byl poprvé v dějinách zapůjčen do České republiky a měl být na výročí vzniku čs. republiky 28. října vystaven v Praze v budově Národního muzea. Německá vláda původně odsouhlasila pouze zapůjčení kopie, neboť se obávala poškození historického dokumentu při převozu, ovšem na znamení „nejlepších vzájemných vztahů v novodobých dějinách“ však nakonec zápůjčku schválila.

Prohlédnout detail
Ukrajina odmítala prodloužení pronájmu ruské základny na Krymu

24. 9. 2008

Ukrajina odmítala prodloužení pronájmu ruské základny na Krymu

Ruský ministr obrany Anatolij Serďukov veřejně vyjádřil přání, aby byla prodloužena mezinárodní smlouva mezi Ruskem a Ukrajinou o pronájmu námořní základny ruské Černomořské flotily v krymském přístavu Sevastopol. Ta měla vypršet podle původních ujednání z roku 1997 v roce 2017. Pronájem činil 97 milionů dolarů ročně (v přepočtu asi 1,65 miliardy Kč), které se však odečítaly na umořování ukrajinského dluhu vůči Rusku (v hodnotě zhruba 3 miliard dolarů) za dodávky energií na Ukrajinu. Představitelé ukrajinské vlády včele s premiérkou Julií Timošenkovou, kteří usilovali o začlenění Ukrajiny do severoatlantických struktur, jakékoliv prodloužení smlouvy opakovaně odmítali.

Prohlédnout detail
Začal první ročník

25. 9. 2008

Začal první ročník "milionářského" závodu Diamond Race

Krátce po poledni odstartoval před pražským hotelem Corinthia Towers první ročník neoficiálního třídenního závodu luxusních sportovních vozů s názvem Diamond Race. Trasa rallye závodu uskutečňovaného za běžného provozu měla vést z Prahy do Budapešti, poté do Tatranské Lomnice, na autodrom do Sosnové u České Lípy a zpět do Prahy a vítězové měli obdržet jako výhru tři malé diamanty. Podle organizátorky Mileny Kovácsové z firmy Royal Prague Travel byla tato akce jen neformálním setkáním milovníků rychlých aut a organizátoři neměli nést žádnou odpovědnost za případné překročení povolené rychlosti. Policie ČR se o závodě dozvěděla až médií, na cestě bylo následně zkontrolováno asi 20 posádek a podle mluvčí se závod obešel bez závažnějších komplikací v provozu. Podle informací TV Nova však měli účastníci při jízdě na dálnici mj. překročit rychlost 200 Km v hodině a dopouštět se i dalších přestupků. V následujících letech se Diamond Race posléze uskutečňovaly i v dalších lokalitách a s podobným průběhem a staly se  tak „lacinější českou obdobou“ britské rallye „Gumball 3000“ (pořádané od roku 1999), v niž se jízdy luxusními vozy napříč Evropou účastnili i světové celebrity.

Prohlédnout detail
Rozhodnut spor o

25. 9. 2008

Rozhodnut spor o "politického turistu"

Internetový deník Britské listy jako žalovaná strana vyhrál soudní při s českým podnikatelem Stanislavem Bernardem. V roce 2006 byl totiž svérázný majitel humpoleckého rodinného pivovaru kritizován novináři vzhledem ke svému aktivnímu lobbování a díky podpoře různých politických stran byl označen za „politického turistu“. Soud nakonec argumenty obžaloby na „poškození dobré pověsti“ odmítl a dal naopak za pravdu Britským listům, neboť uvedené výroky nebyly v rozporu s realitou a navíc deník dal Bernardovi možnost k vyjádření (a potenciálnímu zpochybnění těchto tvrzení). Soudně uznaný termín „politický turista“ se stal ve své době velmi populárním.

Prohlédnout detail
Zemřel herec Paul Newman

26. 9. 2008

Zemřel herec Paul Newman

Ve věku 83 let zemřel legendární americký herec, režisér, podnikatel a automobilový závodník, Paul Newman. Do paměti diváků se zapsal ztvárněním rolí ve filmech jako např. Podraz, Kočka na rozpálené plechové střeše, Hombre, Frajer Luke, nebo Butch Cassidy a Sundance Kid (kde si zahrál se svým celoživotním přítelem Robertem Redfordem). Získal filmového Oscara za svůj výkon ve snímku Barva peněz a posléze se jej dočkal i za celoživotní přínos světovému filmu. Jeho firma úspěšně vyráběla a prodávala dresingy podle jeho vlastních receptur a v roce 1979 se umístil na druhém místě ve vytrvalostním automobilovém závodě 24 hodin v Le Mans. V tuzemském prostředí velmi populární herec s německo-slovenskými kořeny (otec byl židovského původu z Německa, matka byla Slovenka od Humenného) podlehl po dlouhé nemoci následkům rakoviny plic.

Prohlédnout detail
Krach společnosti Washington Mutual prohloubil krizi

26. 9. 2008

Krach společnosti Washington Mutual prohloubil krizi

Americké federální úřady převzaly kontrolu na spořitelní společností Washington Mutual, která vyhlásila úpadek vlivem finanční krize. Jednalo se o největší krach americké banky od roku 1984, kdy zkolabovala společnost Continental Illinois National Bank & Trust (s aktivy kolem 40 miliard dolarů). Aktiva společnosti Washington Mutual (zaměstnávající 43 tisíc zaměstnanců), které měly hodnotu zhruba 307 miliard dolarů (cca 5,1 bilionu korun), byla vzápětí odkoupena bankou JP Morgan Chase & Co. a to za částku 1,9 miliardy dolarů (cca 30 miliard Kč). Díky této transakci se tak JP Morgan stal třetí největší americkou bankou hned po společnostech Bank of America (přebírající v té době zkrachovalou investiční banku Merrill Lynch & Co) a bankovním domě Citigroup.

Prohlédnout detail
První čínský kosmonaut se vrátil na zemi

27. 9. 2008

První čínský kosmonaut se vrátil na zemi

Čínská vesmírná loď Šen-čou-7 (Nebeská loď), v níž letěl první čínský kosmonaut (Čaj-Čú-kang), který vystoupil do vesmíru, přistála na čínském území, ve stepi ve Vnitřním Mongolsku. Čína se tak svým třetím čínským letem do vesmíru s lidskou posádkou zařadila jako třetí v pořadí za USA a bývalý Sovětský svaz, které dokázali vysadit kosmonauty do volného vesmíru. Let byl součástí ambiciózního kosmického plánu, jehož cílem bylo v roce 2022 bylo dopravit člověka na Měsíc.

Prohlédnout detail
Zpěvák Leonard Cohen poprvé v ČR

27. 9. 2008

Zpěvák Leonard Cohen poprvé v ČR

V pražské Tesla Areně v Holešovicích vystoupil v rámci svého turné legendární kanadský folk rockový zpěvák Leonard Cohen. Jednalo se v rámci turné vůbec první sérii o jeho první vystoupení po dlouhých patnácti letech a o vůbec první vystoupení na půdě České republiky. Soudě podle dobových ohlasů fanouškovská obec byla jeho tříhodinovým vystoupením doslova unesena, hudební kritikové a kritičky nešetřili superlativy, v řadě komentářů se objevovalo zcela neobvyklé „stoprocentní“ hodnocení a zaznívaly názory, že se jednalo o jedno z nejlepších koncertních vystoupení, jež Praha v dějinách populární hudby zažila.

Prohlédnout detail
Ve volbách v Rakousku posílili extrémisté a populisté

28. 9. 2008

Ve volbách v Rakousku posílili extrémisté a populisté

V předčasných rakouských parlamentních volbách výrazně posílily krajně pravicové a populistické strany. Volby sice vyhrála dosavadní vládní sociální demokracie (SPÖ) včele s Wernerem Faymannem se ziskem 30% hlasů, jejich spoluvládní lidovci (ÖVP) však utrpěli značné ztráty a získali jen 25% hlasů, což bylo nejméně od konce druhé světové války. Z tohoto důvodu také záhy rezignoval šéf lidovců Wilhelm Molterer. Dvě krajně pravicové a populistické strany FPÖ (pod vedením Heinze Christiana Stracheho) a BZÖ (pod vedení Jörga Haidera) získaly dohromady 30% hlasů. I přes odpor mnoha voličů nakonec uzavřeli tzv. širokou koalici sociální demokraté a lidovci a premiérem se stal Wernerem Faymann.

Prohlédnout detail
Zemřel spisovatel Adolf Branald

28. 9. 2008

Zemřel spisovatel Adolf Branald

V Praze zemřel ve věku 97 let český spisovatel Adolf Branald, místní rodák, proslulý svými zfilmovanými romány Dědeček automobil či Vizita. Branald byl také známý jako velmi všestranný člověk a muž mnoha zájmů a povolání“: v průběhu svého život byl bankovním úředníkem, knihkupcem, obchodním agentem, správcem autodílny, pianistou v kině, výpravčím, tiskovým referentem či redaktorem. V dětství byl také údajně jednou z nejmladších dětských filmových hvězd v Československu, když ztvárnil řadu rolí v dnes již nedochovaných němých filmech (Československý ježíšek, Aloisův los nebo Venoušek a Stázička).

Prohlédnout detail
Epidemie žloutenky typu A v ČR

29. 9. 2008

Epidemie žloutenky typu A v ČR

Napříč ČR se rozvinula epidemie žloutenky typu A. Tuzemští hygienici evidovali na konci měsíce září 2008 již 602 případů výskytu choroby, přičemž nejvíce jich bylo v Praze a ve Středočeském kraji, které následoval Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Za celý rok 2007 přitom lékaři zaznamenali jen 128 případů výskytu. Žloutenka se začala nejprve šířit v průběhu června 2008 mezi pražskými narkomany. V Praze došlo v souvislosti s šířením epidemie k dočasnému vykoupení očkovacích vakcín proti žloutence z maloobchodního prodeje v lékárnách a tuzemské firmy musely deseti tisíce balení vakcín nakoupit v zahraničí a vybavit je českými návody. Cena jedné vakcíny se v prodeji pohybovala v řádu jednoho tisíce korun.

Prohlédnout detail
Načíst měsíc Srpen

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru