Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:Načíst měsíc Červen
Zavražděn hudebník František Sahula

2. 5. 2008

Zavražděn hudebník František Sahula

Na cestě z hostince ve Skuheři (okres Praha-východ) byl brutálně zavražděn český rockový hudebník František Sahula (1963–2008), někdejší člen kapely Tři sestry a Synové výčepu. Sahula byl autorem jednoho z hitů kapely Tři sestry „Život je takovej“ a ztvárnil též ústřední roli v hudebním videoklipu „Průša“ skupiny Hagen Baden Lou Fanánka Hagena. Dva pachatelé Sahulovy vraždy byli posléze odsouzeni k 15 letům vězení a k povinnosti zaplatit odškodné 240.000 Kč na Sahulovy děti.

Prohlédnout detail
V Praze otevřen nový úsek metra

8. 5. 2008

V Praze otevřen nový úsek metra

Slavnostně byl zahájen provoz dalšího úseku pražského metra linky C a otevřeli se nové stranice Střížkov, Prosek a Letňany. Výstavba nového úseku v délce 4,6 kilometrů stála podle oficiálních zdrojů 15,5 miliardy Kč. Podle původních plánů v přelomu tisíciletí (2001, 2003), v nichž Praha figurovala jako potenciální pořadatel Olympijských her v roce 2016 (ve skutečnosti hostilo OH 2016 Rio de Janeiro), případně 2020 (získané pořadatelství pro Tokio) měla být stanice Letňany výstupní stanicí do plánovaného hlavního olympijského areálu.

Prohlédnout detail
Vydána poslední aktualizace Windows XP

9. 5. 2008

Vydána poslední aktualizace Windows XP

Byl oficiálně vydán poslední aktualizační balíček k počítačovému operačnímu systému Windows XP od firmy Microsoft. Tento populární a velmi rozšířený operační systém (vydaný v říjnu 2001) měl být podle původních předpokladů postupně nahrazen pokročilejším systémem Windows Vista z roku 2007, představitelé firmy Microsoft včele s miliardářem Billem Gatesem se však již v červnu 2008 veřejně vyjádřili, že „Visty“ mají být brzy nahrazeny novým systémem Windows 7 (vydán v říjnu 2009). Tímto prohlášením tak představitelé nepřímo potvrdili všeobecnou nespokojenost uživatelů s nedávno zavedeným systémem Vista a snahu čelit potenciálnímu odlivu zákazníků ke konkurenci (např. ke společnosti Apple).

Prohlédnout detail
Vítězem fotbalového Poháru UEFA Zenit Petrohrad

14. 5. 2008

Vítězem fotbalového Poháru UEFA Zenit Petrohrad

Vítězem fotbalového Poháru UEFA se stal ruský tým Zenit Petrohrad, který ve finále konaném v Manchesteru porazil 2:0 skotské Glasgow Rangers. V týmu vítězů se radoval i český obránce Zenitu Radek Šírl.

Prohlédnout detail
Vítězem fotbalové Ligy mistrů UEFA Manchester United

21. 5. 2008

Vítězem fotbalové Ligy mistrů UEFA Manchester United

Vítězem 16. Ročníku UEFA fotbalové Ligy mistrů se stali fotbalisté Manchesteru United. Ve finálovém zápase, který se uskutečnil na stadionu v moskevských Lužnikách, porazili v poměru 6:5 na penaltové kopy své anglické soupeře z londýnské Chelsea FC, když po normální hrací době i po prodloužení skončil západ nerozhodně 1:1.  Tváří v tvář 67 tisícům diváků mezi poraženými finalisty smutnil i český brankář Petr Čech, který celý zápas odchytal v barvách londýnského klubu. Čech a jeho spoluhráči se vítězství dočkali až v roce 2012, kdy Chelsea porazila taktéž po remíze 1:1 a také na penalty mnichovský Bayern.

Prohlédnout detail
Světová premiéra Havlovy divadelní hry Odcházení

22. 5. 2008

Světová premiéra Havlovy divadelní hry Odcházení

V pražském divadle Archa se uskutečnila světová premiéra divadelní hry Václav Havla Odcházení v režii Davida Radoka. V hlavní roli dosluhujícího kancléře Riegera se zde představil herec Jan Tříska. Hra se setkala s velmi vřelým přijetím publika, které její protagonisty, včetně samotného Havla na závěr odměnilo patnáctiminutovým potleskem. Uvedení hry provázely mnohé komplikace a režisér David Radok nakonec nastudoval a nazkoušel hru s hereckým kolektivem ve velmi krátkém termínu šesti týdnů.

Prohlédnout detail
Protesty proti kulturní politice Prahy

29. 5. 2008

Protesty proti kulturní politice Prahy

Vyvrcholení dlouho se táhnoucích sporů ohledně veřejného financování kultury mezi zástupci kulturní obce a představitelů hl. m. Prahy, zejména radního ze zodpovědností za oblast kultury, Milana Richtera (ODS). Tyto „Dny neklidu“ vyvrcholily demonstrací před radnicí (za účasti 300 až 500 lidí) a z důvodu neprojednání protestní petice zastupitelstvem hl. m. Prahy demonstrující dokonce přerušili řádné jednání křikem a zpěvem a nepustili ke slovu ani předsedajícího, primátora Pavla Béma (ODS). Ten vzápětí demonstrující otevřeně kritizoval, neboť podle jeho mínění „chodí na jednání zastupitelstva jako do hospody“. Spory posléze pokračoval i v letních měsících a svou výzvou k němu přispěl i dramatik a bývalý prezident Václav Havel, stavící se na stranu protestujících.

Prohlédnout detail
Premiér Topolánek na polooficiální dovolené na Sardinii

29. 5. 2008

Premiér Topolánek na polooficiální dovolené na Sardinii

Vody na politické scéně rozvířil premiér Mirek Topolánek (ODS), když se spolu členy své rodiny a za doprovodu některých vládních představitelů (např. ministr dopravy Aleš Řebíček) a blízkých přátel a lobbistů (např. Marek Dalík), který se v čase své dovolené vypravil do Itálie, na Sardinii do oblasti Porto Rontodo, do soukromé rezidence tamního premiéra Silvia Berlusconiho. Velkých diskuzí se dostalo zejména „polooficiálnímu“ charakteru této dovolené a značnému informačnímu embargu na tuto cestu, kdy se mj. Topolánek údajně nechal na místo dopravit soukromým letadlem společnosti úzce propojené s finanční a zájmovou skupinou J&T. Mezi témata jednání s Berlusconim měla mj. patřit problematika energetické bezpečnosti zemí EU, potažmo ČR.

Prohlédnout detail
Střížkovská

31. 5. 2008

Střížkovská "bohemka" v první lize

Do Gambrinus Ligy, nejvyšší české fotbalové soutěže, postoupil jako vítěz druhé ligy pražský klub FK Bohemians Praha (přezdívaný „střížkovská“ či „falešná Bohemka“) a naopak fotbalový klub Bohemians Praha 1905 v Prahy 10- Vršovic, druhý oddíl ucházející se o značku a kontinuitu s původním fotbalovým oddílem FC Bohemians Praha (který se potýkal s finančními problémy a skončil v roce 2005 v konkurzu) naopak z nejvyšší soutěže do druhé ligy sestoupil. Příběh existence dvou klubů kladoucích si práva na stejný název se odvíjel i nadále a nakonec v červenci 2011 skončil z rozhodnutí Úřadu pro průmyslové vlastnictví faktickým vítězstvím „vršovické Bohemky“, které byla přiřknuta práva na ochrannou známku s klokanem a nápisem Bohemians Praha.

Prohlédnout detail
Načíst měsíc Duben

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru