1. 1. 1998
Zemřela americká tenisová hráčka, která dominovala ženskému tenisu ve 20. a 30. letech, Helena Willsová, přezdívaná svými fanoušky “Little Miss Poker Face”. Willsová získala 19 titulů v singlových turnajích a na 32 let vytvořila světový rekord v počtu vyhraných turnajů.
Prohlédnout detail2. 1. 1998
Tradičně lednové sportovní zpravodajství zaměstnala jedna z nejslavnějších a nejobtížnějších automobilových soutěží, Rallye Paříž – Dakar. V roce 1998 se konal 20. ročník soutěže, které se účastnilo 349 posádek z 30 zemí světa. Kromě úspěchů českých posádek informovala média o přepadení některých jezdců na Sahaře banditi. Na mauretánsko-maliské hranici byl přepaden kamion závodníků Kořeného, Lamače a Kahánka i druhá kopřivnická posádka ve složení Sklenovský, Hamerla, Tomeček. Již po čtvrté se stal vítězem v kategorii kamionů Karel Loprais, na stupních vítězů také stanula posádka Kořeného, jež obsadila bronzovou příčku. Úspěch slavil i motocyklový závodník Stanislav Zloch, který dojel na desátém místě a dosáhl tak nejlepšího umístění v této kategorii za dobu trvání Dakaru pro české jezdce. Trasa patřila k nejnáročnější za dvacet let trvání závodů. To dosvědčuje i pouhých 29 % závodníků, kteří absolvovali celou trať Paříž – Dakar. Ani tento ročník se neobešel bez ztrátách na životech závodníků a bezpečnostních problémů v podobě přepadávání a vydírání posádek.
Prohlédnout detail3. 1. 1998
Americký vzduchoplavec Steve Fossett v lednových dnech přeletěl nad Evropou (i nad Českou republikou) v horkovzdušném balónu, se kterým se již po třetí snažil zdolat vzdušnou cestu kolem světa.
Prohlédnout detail15. 1. 1998
Česká média informovala o nejnovějším zimním sportu, snowboardingu.
Prohlédnout detail19. 1. 1998
Byl zahájen první grandslamový turnaj sezóny, Australian Open. Zde zaujaly svou dominantní hrou sestry Serena a Venus Williamsovy, vítězky ve čtyřhře. Vítězkou dámské dvouhry se stala Švýcarka s československými kořeny Martina Hingisová. Média také přinášela informace o „spanilé jízdě“ českého tenisty Petra Kordy, jenž postoupil do finále dvouhry, když v semifinále porazil slovenského soupeře Karola Kučeru. Ve finále se utkal s Chilanem Marcelem Riosem, kterého porazil ve třech setech třikrát 6:2. Zároveň se v žebříčku ATP posunul na druhé místo za fenomén devadesátých let – Peta Samprase.
Prohlédnout detail20. 1. 1998
Oblíbeným sportovním tématem byli čeští zástupci v nejslavnější hokejové soutěži světa, NHL. Václav Prospal hájící tehdy barvy Philadelphie Flyers si zlomil nohu a přišel o možnost startovat na zimních olympijských hrách stejně jako útočník Pittsburgu Pinguins Martin Straka. Národní tým vedený Ivanem Hlinkou a Slavomírem Lenerem se připravoval na „hokejový turnaj století“. V reprezentačním výběru získali místo vedle veterána Vladimíra Růžičky i mladí hokejisté – obránce Jaroslav Špaček, útočník Milan Hejduk nebo sparťanský brankář Milan Hnilička. Tým byl složen z hráčů tuzemské hokejové extraligy i ze zámořské NHL. Mezi hvězdy národního týmu patřil brankář Dominik Hašek z Buffala, obránce Roman Hamrlík z Edmontonu, útočník Jaromír Jágr a Robert Lang z Pittsburgu nebo Martin Ručinský z Montrealu. Česká reprezentace byla považována za „černého koně“ olympijského turnaje. Naopak mezi favority patřil tým Spojených států amerických čítající dvacet vítězů Světového poháru z roku 1996.
Prohlédnout detail25. 1. 1998
V únorů se měl konat již tradiční lyžařský běžecký závod 31. Jizerská padesátka. Organizátoři byli nuceni závod v Jizerských horách z důvodu nedostatku sněhové pokrývky na tratích zrušit.
Prohlédnout detail26. 1. 1998
Kateřina Neumannová dvakrát triumfovala ve Světovém poháru v běhu na lyžích klasickou technikou a nedala pochyb o své dobré formě na blížící se olympijské hry. Stejně tak v té době 23letý Milan Kučera, český zástupce v severské kombinaci, se stal vítězem Světového poháru ve francouzském Chaux-Neuve.
Prohlédnout detail7. 2. 1998
V japonském Naganu byly zahájeny XX. Zimní olympijské hry, které se staly centrem pozornosti následujících dní. Informace o aktuálním zdravotním stavu či formě sportovců byly součástí denního zpravodajství.
Prohlédnout detail8. 2. 1998
Zimní olympijské hry znaly již na svém počátku dopingového hříšníka, kterým se stal historicky první zlatý medailista ze snowboardingu Rosse Rebagliati reprezentující Kanadu. Nejednalo se ovšem o látku, která by výrazně přispěla k výkonu sportovce, ale o stopy marihuany, kterou zřejmě závodník kouřil. V Japonsku proto čelil obvinění z přechovávání této látky. Za několik dní však nastal v kauze zvrat a snowboardistovi byla zlatá medaile vrácena z důvodu nejednoznačných pravidel mezi Mezinárodní lyžařskou federací (FIS) a Mezinárodním olympijským výborem (MOV).
Prohlédnout detail10. 2. 1998
První medaili ze zimních olympijských her v Naganu pro ČR vybojovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová na pětikilometrové trati. Stříbrná medaile byla zároveň historicky prvním medailovým úspěchem českých sportovců v novodobé historii České republiky na zimních hrách. Neumannová sahala dokonce po zlaté medaili, ovšem před cílem jí zapadala stopa, v níž jela.
Prohlédnout detail12. 2. 1998
Kateřina Neumannová vystoupala na stupně vítězů podruhé ve stíhacím závodě na deset kilometrů, kde obsadila bronzovou příčku, když v souboji o stříbro těsně prohrála s Ruskou Olgou Danilovovou. Úspěchu dosáhl i nejlepší český sdruženář Milan Kučera pátým místem v individuálním závodě. Akrobatický lyžař Aleš Valenta postoupil mezi finalisty akrobatických skokanů, kde si doskočil pro čtvrté místo.
Prohlédnout detail13. 2. 1998
Český národní hokejový tým vstoupil do nejsledovanějšího turnaje olympiády v Naganu výhrou nad Finskem 3:0. Góly vítězů zaznamenali Pavel Patera, Robert Reichel a Vladimír Růžička.
Prohlédnout detail13. 2. 1998
Průměrná sledovanost přenosů OH v Naganu dosahovala v ČR 309 000 diváků. Sledovanost byla značně ovlivněna markantním časovým posunem, živé přenosy museli diváci sledovat v brzkých ranních časech. Tématem se stal i boj proti dopingu nebo rekordní počet účastníků olympiády, kterých přijelo do Japonska přes 2 300 ze 72 zemí světa. Poprvé se na olympijských hrách objevil např. lední hokej žen, curling nebo snowboarding. Nejvíce pozornosti se ovšem dostávalo hokejovému turnaji, protože se ho poprvé historii mohli účastnit hráči z kanadsko-americké NHL. Turnaje se neúčastnila pouze hokejová reprezentace, ale i český rozhodčí Václav Český, který měl četné mezinárodní zkušenosti z olympiády v Lillehammeru či z předešlých Mistrovství světa ze Švédska a Finska.
Prohlédnout detail15. 2. 1998
Formu čeští hokejisté potvrdili i v následném utkání olympijského hokejového turnaje v Naganu výhrou 8:2 nad Kazachstánem. Dvě branky vítězů si připsal Martin Ručínský.
Prohlédnout detail16. 2. 1998
Česká reprezentace těsně prohrála s Ruskem 1:2 a ve čtvrtfinále olympijského turnaje v ledním hokeji v Naganu se tak měla utkat s týmem USA. Z českého týmu skóroval pouze Robert Reichel, za ruský tým branky vítězů vstřelili v rozmezí deseti vteřin Pavel Bure a Alexej Žamnov.
Prohlédnout detail18. 2. 1998
Ve čtvrtfinále hokejového turnaje se česká reprezentace musela utkat o postup s favorizovaným výběrem USA, nad kterým v odpoledních hodinách japonského času nakonec překvapivě zvítězila 4:1. Za famózní výkony považovali experti působení zejména útočníka, a současnou hokejovou legendu, Jaromíra Jágra a tehdejšího nejlepšího brankáře světa Dominika Haška. Branky vítězů vsítili Vladimír Růžička, Jaromír Jágr, Martin Ručínský a Jiří Dopita, za poražené skóroval pouze Mike Modano.
Prohlédnout detail20. 2. 1998
V semifinále hokejového turnaje na olympiádě v Naganu nastoupil český výběr trenérů Ivana Hlinky, Slavomíra Lenera a Vladimíra Martince proti velkému adeptovi na zlatou medaili – Kanadě. Po výsledku 1:1 v normální hrací době i po prodloužení (góly vsítili Jiří Šlégr a Trevor Linden) O dalším vítězství českého výběru rozhodly až samostatné nájezdy, kde se klíčovým hráčem se stal znovu brankář Hašek, který excelentně vychytal právě tuto technickou hokejovou disciplínu a všech pět kanadských nájezdů. Jediným úspěšným exekutorem českého týmu byl Robert Reichel. Vítězství národního týmu nad týmem snů Javorového listu se stalo jednou z největších senzací olympijských her v Naganu. Euforie zavládla i v České republice, kde se stal hokej tématem číslo jedna a český tisk psal o hokejovém pobláznění národa.
Prohlédnout detail22. 2. 1998
Světem se rozletěla zpráva, že český národní hokejový tým se stal překvapivým vítězem olympijského hokejového turnaje v Naganu. Hokejisté České republiky získali zlaté medaile po výhře 1:0 nad Ruskem, kdy jediný gól vsítil v 49. minutě utkání obránce Petr Svoboda. Českou republiku zaplavila obrovská vlna radosti a nečekané národní hrdosti. Lidé v ulicích slavili a netrpělivě očekávali příjezd hrdinů z turnaje. Politikové na chvíli zapomněli na vzájemné neshody a gratulovali reprezentačnímu výběru k ohromnému úspěchu na Turnaji století. Vítání vítězů se účastnily statisíce lidí v pražských ulicích. Olympioniky přijal prezident Václav Havel, jenž se zotavoval po podstoupené operaci plic, i se svou ženou Dagmar ve své střešovické vile. Např. Lidovým novinám dominoval v úterý 24. února 1998 titulek: Vítání vítězů: Národ se zbláznil. Hokejisté cestou z japonského Nagana částečně zdemolovali vládní letecký speciál Zuzana. Bouřlivých oslav se účastnila i dvojnásobná medailistka Kateřina Neumannová.
Prohlédnout detail2. 3. 1998
Na halovém mistrovství Evropy (HME) atletů ve španělské Valencii získala stříbrnou medaili tyčkařka Daniela Bártová, trojskokanka Šárka Kašpárková a zlatou medaili osmistovkařka Ludmila Formanová. Úspěch české atletické reprezentace doplnila bronzovým umístěním čtvrtkařka Helena Fuchsová a výškař Tomáš Janků, bratr Jan Janků obsadil čtvrtou příčku stejně jako sedmibojař a medailový trumf české výpravy Tomáš Dvořák.
Prohlédnout detail6. 3. 1998
Začal 49. ročník mistrovství světa vozů Formule 1. Dle sázkových kanceláří byl favoritem na titul v královské motoristické disciplíně Michael Schumacher ze stáje Ferrari. Úřadujícím mistrem byl Jacques Villeneuve z Williamsu, jež byl pasován v novém ročníku do role outsidera, a tedy se neočekávalo jeho obhájení prvenství v seriálu.
Prohlédnout detail19. 3. 1998
Nejvyšší česká hokejová soutěž ukončila základní část, v níž dominovaly moravské týmy. Potřetí v řadě se vítězem základní části stali hokejisté Vsetína. Dalšími účastníky v play-off byly extraligové Vítkovice, Třinec, Sparta, Plzeň, Slavia, Litvínov a Pardubice. Semifinálové dvojice posléze vytvořily slezské celky Třince s Vítkovicemi a Sparta s úřadujícím mistrem ze Vsetína. V souboji poražených semifinalistů Sparty a Vítkovic nakonec obsadili celkové třetí místo Ostravané.
Prohlédnout detail14. 4. 1998
Hokejisté Vsetína získali po čtvrté v řadě titul mistrů české hokejové extraligy. O výhře Valachů rozhodli ve třetím finálovém souboji olympionici Jiří Dopita a Josef Beránek proti celku z Třince.
Prohlédnout detail25. 4. 1998
Hokejová reprezentace vyhrála turnaj „Euro Hockey Tour“, které bylo považováno za neoficiální mistrovství Evropy v ledním hokeji. Češi si předčasně zajistili vítězství po vyhraném zápasu nad Ruskem 4:3.
Prohlédnout detail1. 5. 1998
Začalo 62. mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku. Česká reprezentace vstoupila do turnaje vítězstvím nad Japonskem 8:2 a nad Běloruskem 4:2. Hokejisté si tak snadno zajistili postup do čtvrtfinálové skupiny spolu s Ruskem, Slovenskem a Švýcarskem. Ve čtvrtfinálovém postfederálním derby byl úspěšnější český tým, když jedinou brankou zápasu rozhodl o vítězství obránce Kučera. Vítězná série národního týmu pokračovala výhrou nad celkem ze Švýcarska 3:1. Hokejisté postoupili do semifinále i přes remízový výsledek s Ruskem 2:2. Na postup do finále mistrovství jim však remíza s Finskem 2:2 nestačila a o bronz se národní tým utkal s domácím Švýcarskem. Souboj o bronz dopadl lépe pro český výběr, po zlatém Naganu hokejisté získali bronzovou medaili i na mistrovství světa. Ve finále se utkalo Švédsko s Finskem. V severském derby byli úspěšnější reprezentanti tří korunek a stali se tak po sedmé v historii mistry světa.
Prohlédnout detail2. 5. 1998
Fotbalová Sparta na jaře 1998 obhájila prvoligový mistrovský titul, před pražskou Slávií na druhém a Sigmou Olomouc na třetím místě. Sparta za celou sezónu prohrála pouze tři ligové zápasy (s Brnem, Olomoucí a Ostravou). Ze soutěže sestoupili SK České Budějovice a beznadějně poslední AFK Atlantic Lázně Bohdaneč. Nejlepším střelcem Gambrinus ligy ročníku 1997/1998 se stal útočník Sparty, Horst Siegel, se třinácti brankami.
Prohlédnout detail9. 5. 1998
Vítězem fotbalového Poháru UEFA se stal Inter Milán, který porazil v pařížském finále 3:0 Lazio Řím, jehož oporou byl český hráč Pavel Nedvěd. Finále se poprvé uskutečnilo v jednom zápase sehraném na před začátkem soutěže určené „neutrální půdě“.
Prohlédnout detail20. 5. 1998
Fotbalový klub Blšany si zajistil postup do nejvyšší fotbalové soutěže. Obec s 480 obyvateli se stala světovou raritou i když průkopníkem ligového fotbalu a postupu mezi nejlepší celky byly Drnovice, které v letech 1993 až 2005 patřily mezi fotbalovou elitu.
Prohlédnout detail4. 6. 1998
Nejvyšší tuzemskou fotbalovou soutěž, I. Gambrinus ligu, opustily týmy Českých Budějovic a Lázní Bohdanče. Naopak v horních patrech tabulky se rozhodlo o postupujících do Poháru UEFA. Společně s vítězem soutěže Spartou s evropskou konkurencí měly změřit síly v kvalifikacích evropských soutěží týmy Slavie a Olomouce.
Prohlédnout detail9. 6. 1998
Do finále nejslavnější hokejové soutěže NHL se probojovaly týmy Washington Capitals a Detroit Red Wings. Stanley Cup získali hokejisté Rudých křídel po suverénním vítězství 4:0 na zápasy v bitvě o nejslavnější hokejovou trofej, Stanley Cup.
Prohlédnout detail10. 6. 1998
Na začátku června začalo fotbalové mistrovství světa konané ve Francii. Celkem 32 národních týmů se sešlo na tomto fotbalovém svátku vedoucí k zisku titulu mistrů světa. Česká reprezentace se ovšem prestižního klání neúčastnila. Mezi favority na zisk zlatého poháru patřily týmy Brazílie, Itálie a Francie. Do čtvrtfinále postoupily týmy Itálie a Francie, Brazílie a Dánska, Nizozemsko a Argentina, Německo a Chorvatsko.
Prohlédnout detail27. 6. 1998
Hokejový brankář Dominik Hašek obdržel v Torontu prestižní cenu Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL a stal se tak zároveň prvním gólmanem v historii soutěže, který získal ocenění dvakrát po sobě. Hašek získal také trofej Lestera P. Pearsona, kterou udělují sami hráči NHL. Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče rovněž získal Čech, útočník Pittsburghu Jaromír Jágr.
Prohlédnout detail7. 7. 1998
Jana Novotná na třetí pokus vyhrála prestižní tenisový turnaj, Wimbledon. Ve finálovém zápase porazila ve dvou setech Francouzsku Tauziativou. Po páté v kariéře cennou trofej získal v mužské části turnaje na travnatých dvorcích All England Clubu americký tenista Pete Sampras po pětisetové bitvě s Chorvatem Goranem Ivaniševičem.
Prohlédnout detail13. 7. 1998
Do finále mistrovství světa ve fotbale se ve Francii dostaly přes semifinálová kola Brazílie a domácí Francie, když porazily své soupeře Nizozemsko a Chorvatsko. Francii zachvátila finálová horečka a oslavy nebraly konce po vítězství týmu „země galského kohouta“ v poměru 3:0. Poprvé v historii putoval světový pohár pro mistry světa ve fotbale právě do Francie. Národním hrdinou se stal Zinedine Zidane, který ve finále 16. světového šampionátu rozhodl dvě góly o zisku zlatých medailí (třetí gól Francouzů pak přidal záložník Emmanuel Petit).
Prohlédnout detail10. 8. 1998
Hokejový brankář, přezdívaný „Dominátor“, Domin Hašek po páté zvítězil v anketě „Zlatá hokejka“ o nejlepšího tuzemského hráče sezóny. V karlovarském Grandhotelu Pupp ovládli hlasování trenérů a novinářů zlatí medailisté z Nagana. Druhé místo patřilo Jaromíru Jágrovi, třetí příčka Jiřímu Dopitovi.
Prohlédnout detail17. 8. 1998
V Budapešti se konalo 17. mistrovství Evropy v atletice, kterého se účastnila třinácti členná výprava českých reprezentantů. Stříbrnou medaili si z mistrovství odvezla trojskokanka Šárka Kašpárková, která nestačila pouze na řeckou atletku Vasdekiovou, i čtvrtkařka Helena Fuchsová, jež zaběhla osobní rekord v medailovém souboji. Třetí cenný kov do sbírky reprezentace přidal v závodě na 800 metrů Lukáš Vydra. Desetibojaři Tomáš Dvořák a Roman Šebrle obsadili v Maďarsku 5. a 6. místo.
Prohlédnout detail3. 9. 1998
Na Mistrovství světa ve švédském Gävle v řeckořímském stylu dosáhl na stříbrnou medaili Marek Švec. Pro české zápasníky se jednalo o první medailový úspěch po sedmi letech.
Prohlédnout detail5. 9. 1998
V pražském Divadle Archa se konalo exhibiční utkání tehdejšího mistra světa v šachu Garry Kasparova s hráčem vévodícím nizozemským tabulkám Janem Timmanem. Střetnutí se sestávalo ze šesti partií, první skončila remízou. Nakonec Kasparov vyhrál 4:2 na partie nad nizozemským šachistou.
Prohlédnout detail7. 9. 1998
V maďarském Szegédu se konalo Mistrovství světa v kanoistice. Česká výprava si odvezla čtyři medaile z toho dvě zlaté po finiši Martina Doktora a čtyřkajaku ve složení Petr Procházka, Tomáš Křivánek, Petr Fuksa a Karel Kožíšek.
Prohlédnout detail14. 9. 1998
Na Mistrovství světa skifařů v Kolíně nad Rýnem získali stříbrnou a bronzovou medaili Michal Vabroušek a Václav Chalupa.
Prohlédnout detail11. 10. 1998
V Pardubicích se konal 108. ročník koňského závodu Velká pardubická steeplechase. Překvapivě po hromadném pádu favoritů vyhrál Zdeněk Matysík v sedle desetiletého valacha Peruána.
Prohlédnout detail2. 11. 1998
Mistrovství světa vozů Formule 1 vyhrál finský závodník Mika Häkkinen, když v poslední soutěži mistrovství ve Velké ceně Japonska porazil svého rivala Michaela Schumachera. Německý závodník trať v Suzuce se svým Ferrari nedokončil. V celkovém pořadí hodnocení MS obsadil druhou příčku. Na stupně vítězů se probojoval ještě skotský jezdec David Coulthard. Pohár konstruktérů vyhrála stáj McLaren – Mercedes následovaná Ferrari a Williamsem.
Prohlédnout detail30. 11. 1998
Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová ve finském Muonio vyhrála první závod Světového poháru na pět kilometrů volnou technikou.
Prohlédnout detail14. 12. 1998
Zlatý míč pro nejlepšího českého fotbalistu získal Pavel Nedvěd hrající za italský klub Lazio Řím. Nedvěd získal koncem prosince i titul „Fotbalista roku“ v anketě, ve které rozhodovali fotbaloví trenéři, internacionálové, funkcionáři a rozhodčí.
Prohlédnout detail21. 12. 1998
Anketu Sportovec roku ovládli medailisté z olympijského Nagana. Králem českého sportu se stal podruhé hokejista a pardubický rodák Dominik Hašek. Druhé místo obsadila lyžařka Kateřina Neumannová, třetí příčku znovu „zlatý“ hokejista, tentokrát kladenský patriot, Jaromír Jágr.
Prohlédnout detail