Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:



Rok: 1998
Region: Česká republika







Očekává se růst české ekonomiky

1. 1. 1998

Očekává se růst české ekonomiky

Na jaře roku 1997 sice česká koruna oslabila, ale tohoto zakolísání využili čeští exportéři k vývozu výrobků. Zároveň tímto krokem posílili průmyslovou výrobu, která meziročně vzrostla. Růst pokračoval i v prvních měsících roku 1998 a prognostici předpovídali růst ekonomiky i v dalším období. Očekával se i z těchto důvodů nárůst zájmu zahraničních investorů a tím dokončení restrukturalizace průmyslu započaté po roce 1989. Nejdůležitějším průmyslovým odvětvím byla výroba dopravních prostředků následovaná zpracovatelským průmyslem.

Prohlédnout detail
Vznikly dvě nové obce: Nové Sedlice a Velké Chvojno

1. 1. 1998

Vznikly dvě nové obce: Nové Sedlice a Velké Chvojno

Počátkem roku vznikly dvě nové obce – Nové Sedlice na Opavsku a Velké Chvojno na Ústecku (Mj. chvojenský barokní kostel sv. Martina, jež byl zbořen v roce 1977, je údajně zmiňován v písni českého písničkáře Karla Kryla „Anděl“).

Prohlédnout detail
ČR vstoupila do roku předčasných parlamentních voleb

1. 1. 1998

ČR vstoupila do roku předčasných parlamentních voleb

Česká republika v lednu 1998 vstoupila do roku předčasných parlamentních voleb. Odhadovalo se, že republika prožije super volební rok – občané mohli volit ve volbách do dolní komory Parlamentu ČR, doplnit počty členů horní komory Parlamentu ČR a rozhodnout i o politické reprezentaci obcí a měst. Dále se vedla jednání o termínu předčasných voleb, kdy např. někdejší předseda ČSSD a předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman požadoval nejprve uskutečnění voleb do poloviny roku, posléze však své výroky mírnil a spokojil by se i s termínem do konce roku 1998. Druhým mužem sociální demokracie byl Vladimír Špidla, zastávající post místopředsedy strany a předsedy výboru pro sociální politiku a zdravotnictví v Poslanecké sněmovně. Další postavou, které si média začala v této době všímat, byl „benjamínek“ ČSSD a „chráněnec“ Miloše Zemana, Stanislav Gross. Dobový tisk velmi často komentoval postupnou proměnu břitkého komentátora a autora mnoha nesmiřitelných bonmotů, Miloše Zemana, v politika veskrze pragmatického a potenciálního sestavovatele budoucí vlády. V době hluboké krize ODS postižené korupčními a politickými skandály Miloš Zeman a vedení ČSSD pořádali „kulaté stoly“ vybízející strany k jednání a kooperaci. Politické strany posléze začaly uvažovat o strategiích volební kampaně do předčasných voleb, ve které chtěly omezit využívání velkoplošných poutačů, a naopak se soustředit na tzv. kontaktní kampaň. Rovněž žádaly zákonné nastavení regulativu pro množství finančních prostředků využitých na volební kampaň a např. ČSSD navrhovala limit na kandidující politickou stranu či uskupení 30 mil. Kč bez DPH.

Prohlédnout detail
Skandál kolem financování ODS

1. 1. 1998

Skandál kolem financování ODS

Do roku 1998 se přenesl i skandál kolem financování vládní strany ODS. Aféru rozpoutal velvyslanec ve Švédsku Petr Kolář, který na podzim předcházejícího roku prohlásil, že pravou identitu sponzorů ODS znali čelní představitelé strany již před volbami konaných na podzim 1996. Strana odmítala vydat podklady pro vyšetřování ekonomické kontrarozvědce. Pro ODS rok 1998 neznamenal pouze skandál a vyšetřování volební kampaně, ale také uvnitř strany probíhal názorový rozkol týkající se účasti členů strany v „úřednické“ vládě Josefa Tošovského, která měla zemi dovést k předčasným volbám. Krize strany vyvrcholila vznikem tří nových politických uskupení – Unií svobody v čele s Janem Rumlem, Stranou konzervativní smlouvy s bývalým policejním prezidentem Stanislavem Novotným a středopravicovou stranou nazvanou Politický klub – Strana demokratického středu, kterou založil poslanec Jozef Wagner. ODS ztrácela i dle sociologických průzkumů přízeň voličů – z dominantního postavení s 30 % se její preference propadly pod 14 %. Tohoto zakolísání naopak využila levicová ČSSD, která dosahovala v průzkumech až 30% potenciální voličské podpory občanů.

Prohlédnout detail
Novoroční projev prezidenta

1. 1. 1998

Novoroční projev prezidenta

Prezident Václav Havel vyzval spoluobčany ve svém novoročním projevu k větší aktivitě ve věcech veřejných.

Prohlédnout detail
Jubilejní ročník soutěže Rallye Paříž - Dakar

2. 1. 1998

Jubilejní ročník soutěže Rallye Paříž - Dakar

Tradičně lednové sportovní zpravodajství zaměstnala jedna z nejslavnějších a nejobtížnějších automobilových soutěží, Rallye Paříž – Dakar. V roce 1998 se konal 20. ročník soutěže, které se účastnilo 349 posádek z 30 zemí světa. Kromě úspěchů českých posádek informovala média o přepadení některých jezdců na Sahaře banditi. Na mauretánsko-maliské hranici byl přepaden kamion závodníků Kořeného, Lamače a Kahánka i druhá kopřivnická posádka ve složení Sklenovský, Hamerla, Tomeček. Již po čtvrté se stal vítězem v kategorii kamionů Karel Loprais, na stupních vítězů také stanula posádka Kořeného, jež obsadila bronzovou příčku. Úspěch slavil i motocyklový závodník Stanislav Zloch, který dojel na desátém místě a dosáhl tak nejlepšího umístění v této kategorii za dobu trvání Dakaru pro české jezdce. Trasa patřila k nejnáročnější za dvacet let trvání závodů. To dosvědčuje i pouhých 29 % závodníků, kteří absolvovali celou trať Paříž – Dakar. Ani tento ročník se neobešel bez ztrátách na životech závodníků a bezpečnostních problémů v podobě přepadávání a vydírání posádek.

Prohlédnout detail
Prezident Havel jmenoval dočasnou vládu Josefa Tošovského

2. 1. 1998

Prezident Havel jmenoval dočasnou vládu Josefa Tošovského

Prezident Václav Havel jmenoval dočasnou vládu Josefa Tošovského, někdejšího guvernéra České národní banky. Vláda získala důvěru na konci ledna a Tošovský se tak stal na 5 měsíců premiérem. Lednovým jmenováním skončilo období vlády v čele s premiérem Václavem Klausem. Politické strany zastoupené v poslanecké sněmovně se však nemohly shodnout na samotném mechanismu a termínu vypsání voleb. Tošovského vláda si za jednu z prioritních oblastí vytyčila boj s korupcí.

Prohlédnout detail
Herec Martin Stropnický ministrem kultury

2. 1. 1998

Herec Martin Stropnický ministrem kultury

Ministrem kultury v novém kabinetu Josefa Tošovského se stal bývalý populární herec a diplomat Martin Stropnický. Stropnický vedl diplomatickou misi v první polovině 90. let v Portugalsku a Itálii. Jeho otec působil v zahraničním obchodu a Stropnický tak vyrůstal mimo Československa i v Itálii a Turecku, kde se naučil cizím jazykům – francouzštině, angličtině, italštině, ruštině a při svém pracovním pobytu na Pyrenejském poloostrově přidal i portugalštinu.

Prohlédnout detail
Internetové zprávy začínají konkurovat tisku

2. 1. 1998

Internetové zprávy začínají konkurovat tisku

Mezi odborníky i velkými společnostmi se začalo se uvažovat o internetovém zpravodajství jako o možné silné konkurenci pro klasický tisk a to zejména ve Spojených státech amerických. V roce 1998 bylo k internetové síti v USA připojeno více jak 65 % škol. Mediální domy se tehdy připravovaly na vytváření vlastních elektronických novin a webových informačních portálů. V ČR patřil mezi první internetové deníky Neviditelný pes nebo zpravodajský portál iDnes.cz. Ovšem internetové připojení bylo stále v roce 1998 dostupné jen pro velice malé procento české populace. Uživatelé internetového připojení však byli odkázáni na pouze jednoho poskytovatele této služby – Telecom. Monopol společnosti na meziměstské a mezinárodní telefonické linky byl důvodem k vysokým cenám za připojení. Internet, „nová média“ a moderní technologie se postupně začaly stávat součástí slovníku široké veřejnosti.

Prohlédnout detail
Americký vzduchoplavec Steve Fossett přeletěl v balónu nad Evropou

3. 1. 1998

Americký vzduchoplavec Steve Fossett přeletěl v balónu nad Evropou

Americký vzduchoplavec Steve Fossett v lednových dnech přeletěl nad Evropou (i nad Českou republikou) v horkovzdušném balónu, se kterým se již po třetí snažil zdolat vzdušnou cestu kolem světa.

Prohlédnout detail
České auta pro policejní jednotky v Bosně

4. 1. 1998

České auta pro policejní jednotky v Bosně

Do Bosny, konkrétně to severobosenského města Brčko, putovaly vozy české výroby – Škoda Felicie. Získala je multietnická nově vzniklá policejní jednotka Srbů, Chorvatů a Muslimů. Nákup však nezafinancovala Česká republika, ale Japonsko. Jednotka měla svým fungováním přispět ke zmírnění napětí v oblasti po tzv. válce v Jugoslávii, kterou si nárokují všechny zmíněné skupiny obyvatel. Brčko bylo oblastí, jehož statut neurčovala tzv. daytonská dohoda uzavírající válečný konflikt na Balkánu v roce 1995.

Prohlédnout detail
Rasismus a diskriminace menšin jako společenské téma

5. 1. 1998

Rasismus a diskriminace menšin jako společenské téma

Společenským tématem se stal i rasismus a diskriminace menšin, zejména pak romského etnika. Dějiny Romů na českém území byly, dle novinových článků, dějinami poprav, perzekuce, genocidy a násilné asimilace. V roce 1997 odešlo především do Kanady a Velké Británie množství příslušníků tohoto etnika. Mnozí se však s novým rokem vrátili zpět do ČR, když jim byla zamítnuta žádost o azyl. Rasistický motiv měly i útoky žhářů na romskou rodinu v Krnově na Bruntálsku. Při prvním útoku na dům utrpěla žena popáleniny druhého a třetího stupně, při druhém útočníci zápalnými lahvemi zničili osobní automobil. Rasismus se nevyhnul ani politické scéně. Rasisticky, a především protiromsky zaměřený návrh člena ČSSD ke zlepšení sociální situace rodin s dětmi spočíval ve zvýšení podpory matkám s vysokoškolským vzděláním, které by tak byly motivovány k rození více dětí. Tehdejší ředitel Úřadu práce v Českých Budějovicích chtěl tímto dosáhnout „zkvalitnění populace“.

Prohlédnout detail
Právo na interrupci hýbe světem

6. 1. 1998

Právo na interrupci hýbe světem

Předmětem diskuzí se stalo dosud tabuizované téma interrupce, a to nejen v české společnosti, ale především ve světovém měřítku. Katolická církev ve Spojených státech stupňovala boj proti potratům.

Prohlédnout detail
Miroslav Sládek byl zatčen

6. 1. 1998

Miroslav Sládek byl zatčen

Policií ČR byl před Poslaneckou sněmovou v Praze zatčen a převezen do vazby předseda republikánské strany SPR-RSČ, Miroslav Sládek, který byl v červenci 1997 obžalován z podněcování k národnostní a rasové nenávisti. V případě shledání vinným hrozil Sládkovi až rok vězení za rasistické slovní útoky na německý národ pronesenými v lednu 1997. Sládek údajně kladl aktivní odpor a nechtěl nasednout do policejního vozu. Jeho případ znovu rozdmýchal diskuze o šíři poslanecké imunity. Ve vazební cele strávil 17 dní, včetně okamžiků prezidentské volby, do níž také mj. kandidoval a v níž byl nakonec o jeden hlas ve druhém kole zvolen Václav Havel. Sládek byl propuštěn 23. ledna 1998 rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 1. Sládek sám dodnes tento případ interpretuje jako pomstu někdejších politických elit vůči své osobě.

Prohlédnout detail
Zvýšení kriminality v České republice

6. 1. 1998

Zvýšení kriminality v České republice

Obecně se ve společnosti zvýšila oproti předchozím letům kriminalita – stoupl počet vražd, krádeží, vydírání, ale také se Česko stalo, dle tehdejších informací, „drogovým centrem“. Národní protidrogová centrála považovala ČR za centrum středoevropského trhu s heroinem, marihuanou a hašišem. Nejčastěji užívaný drogami se v tuzemsku staly marihuana, pervitin, heroin a kokain.

Prohlédnout detail
Vietnamská menšina o sobě dává vědět

6. 1. 1998

Vietnamská menšina o sobě dává vědět

Vietnamská menšina o sobě dávala vědět svými obchodními aktivitami. Například z vesnice Potůčky na Karlovarsku se stala, díky tehdy největší kryté tržnici a poplatkům za zdejší stánkový prodej, nejbohatší obec v republice. Zatímco okolní vesnice nenašly ve svých rozpočtech finance na opravu škol, školek apod., Potůčky nechaly vystavět bazén s protiproudem a perličkovou lázní.

Prohlédnout detail
Očekáváný nárůst životních nákladů českých domácností

7. 1. 1998

Očekáváný nárůst životních nákladů českých domácností

V roce 1998 se očekával zvýšený nárůst životních nákladů českých domácností včetně nákladů na bydlení či dopravu, ale i na lihoviny, cigarety nebo potraviny. Sedmnáctiprocentní růst elektřiny a plynu byl způsobem přesunem energií do vyšší sazby DPH. Na oblast bydlení mělo vliv i započetí tzv. deregulace nájemného, které mohlo zapříčinit zvýšení ceny v malých obcích do 15 %, naproti tomu v Praze až o 40 %.

Prohlédnout detail
Nízká přitažlivost ČR pro investory v důsledku neexistence právních norem

7. 1. 1998

Nízká přitažlivost ČR pro investory v důsledku neexistence právních norem

Podle mínění expertů přitažlivost ČR pro investory klesala zejména kvůli neexistenci právních norem, které by dlouhodobé investice zahraničních firem podporovaly. Tuzemsko tak přišlo např. o investice světové automobilky General Motors. Poradenské firmy doporučovaly jiné postsovětské státy, např. Polsko či Maďarsko.

Prohlédnout detail
Miroslav Kalousek uvažuje o vstupu do vysoké politiky

7. 1. 1998

Miroslav Kalousek uvažuje o vstupu do vysoké politiky

Bývalý náměstek ministra obrany Miroslav Kalousek uvažoval o vstupu do vysoké politiky.

Prohlédnout detail
Propukla kauza spojená s prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy

7. 1. 1998

Propukla kauza spojená s prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy

Propukla kauza spojená s “prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy” v tzv. olomouckém případu, kde se jednalo o získávání kompromitujících materiálů a následného vydírání policisty, místními podnikateli i členy podsvětí. Novinářům, kteří o případu informovali veřejnost, bylo opakovaně vyhrožováno, např. reportérovi TV NOVA Zdeňkovi Zukalovi. Ten byl ovšem považován za mediálního spolupracovníka jednoho z obviněných a sám také čelil trestnímu stíhání za křivé obvinění.

Prohlédnout detail
Film Titanic vyvolal abnormální zájem o zkázu legendární lodi

13. 1. 1998

Film Titanic vyvolal abnormální zájem o zkázu legendární lodi

Americký velkofilm Titanic Jamese Camerona z roku 1997 odstartoval nadměrný zájem o zkázu legendární lodi, která se stala určitým symbolem 20. století. V letech 1997 až 1998 se konala výstava k této události v Hamburku, kterou navštívilo kolem půl milionu návštěvníků, vyšlo množství knih a byly vytvořeny desítky internetových stránek, zakládaly se fanouškovské kluby. Film získal v roce 1998 Zlatý glóbus v prestižní kategorii filmových dramat a také čtrnáct nominací na Oscara.

Prohlédnout detail
Město Teplice vyzkoušelo kamerový systém na nechvalně proslulé silnici E 55

13. 1. 1998

Město Teplice vyzkoušelo kamerový systém na nechvalně proslulé silnici E 55

Město Teplice vyzkoušelo kamerový systém na nechvalně proslulé silnici E 55. Tímto krokem chtěla teplická radnice přispět k prevenci zločinu ve městě a přilehlé obci Dubí. Systém byl nainstalován na několika místech, kde bydleli tzv. nepřizpůsobiví občané. Kamerové záznamy měly sloužit jako důkazní materiál pro případné prokazování trestné činnosti.

Prohlédnout detail
Oslavy Kroměřížského sněmu zrušeny kvůli povodním

13. 1. 1998

Oslavy Kroměřížského sněmu zrušeny kvůli povodním

Povodně roku 1997 zkomplikovaly přípravy oslav 150. výročí kroměřížského sněmu, kde se v roce 1848 sešli političtí zástupci národů habsburské monarchie, aby zde vytvořili návrh ústavy. Obec Kroměříž plánovala velkolepé oslavy této historické události, ale rozsáhlé škody po povodních, nízké finanční příjmy obce i ukončení činnosti místního hotelu ohrozily vědeckou konferenci i další akce spojené s výročím.

Prohlédnout detail
Mezinárodní ohodnocení české armády

13. 1. 1998

Mezinárodní ohodnocení české armády

Česká republika disponovala dle britského výzkumného ústavu Royal United Sevices Institute for Defence Studies 67. nejsilnější armádou v rámci světového porovnání vojenských sil. Na základě schopnosti jednotlivých států použít ozbrojené síly k ovlivnění událostí za hranicemi státu byl vytvořen seznam připravenosti zemí k rozmístění vojsk. První příčku obsadily Spojené státy americké, které následovala Čína, Rusko a Francie. ČR skončila v sedmé desítce před Maďarskem a Slovenskem.

Prohlédnout detail
Česká soda se dočkala filmové podoby

15. 1. 1998

Česká soda se dočkala filmové podoby

Mezi kultovní „občasník“ se podle médií zařadila Česká soda režiséra Fera Feniče s hlavními hereckými aktéry Milanem Šteindlerem a Davidem Vávrou. Satirický pořad se svým originálním humorem dotýkal mnoha tabuizovaných témat české společnosti. Česká soda se dočkala i filmové podoby, která byla poprvé uvedena 24. ledna 1998 v pražském kině Blaník. Následně se dílo představilo divákům v rámci filmového festivalu Febiofest.

Prohlédnout detail
V médiích popularizován snowboarding

15. 1. 1998

V médiích popularizován snowboarding

Česká média informovala o nejnovějším zimním sportu, snowboardingu.

Prohlédnout detail
Lékařský odborový klub zvažuje vyhlášení generální stávky

16. 1. 1998

Lékařský odborový klub zvažuje vyhlášení generální stávky

Lékařský odborový klub (LOK), jehož vznik inicioval a posléze mu od listopadu 1998 předsedal MUDr. David Rath, zvažoval vyhlášení generální stávky, kvůli neobnovení pracovní smlouvy Rathovi ze strany Fakultní nemocnice v Praze-Motole (včele s ředitelkou Helenou Rögnerovou). Rath i nadále zůstal v hledáčku novinářů, před kterými se snažil vystupovat jako nekompromisní „muž beze strachu“. Dlouhodobým cílem LOK bylo na odborové bázi dosáhnout trojnásobného zvýšení platů českých lékařů a lékařek oproti průměru a posléze jejich průběžné valorizace.

Prohlédnout detail
Na Australian Open zaujaly sestry Williamsovy

19. 1. 1998

Na Australian Open zaujaly sestry Williamsovy

Byl zahájen první grandslamový turnaj sezóny, Australian Open. Zde zaujaly svou dominantní hrou sestry Serena a Venus Williamsovy, vítězky ve čtyřhře. Vítězkou dámské dvouhry se stala Švýcarka s československými kořeny Martina Hingisová. Média také přinášela informace o „spanilé jízdě“ českého tenisty Petra Kordy, jenž postoupil do finále dvouhry, když v semifinále porazil slovenského soupeře Karola Kučeru. Ve finále se utkal s Chilanem Marcelem Riosem, kterého porazil ve třech setech třikrát 6:2. Zároveň se v žebříčku ATP posunul na druhé místo za fenomén devadesátých let – Peta Samprase.

Prohlédnout detail
Úspěchy českých hokejistů v NHL

20. 1. 1998

Úspěchy českých hokejistů v NHL

Oblíbeným sportovním tématem byli čeští zástupci v nejslavnější hokejové soutěži světa, NHL. Václav Prospal hájící tehdy barvy Philadelphie Flyers si zlomil nohu a přišel o možnost startovat na zimních olympijských hrách stejně jako útočník Pittsburgu Pinguins Martin Straka. Národní tým vedený Ivanem Hlinkou a Slavomírem Lenerem se připravoval na „hokejový turnaj století“. V reprezentačním výběru získali místo vedle veterána Vladimíra Růžičky i mladí hokejisté – obránce Jaroslav Špaček, útočník Milan Hejduk nebo sparťanský brankář Milan Hnilička. Tým byl složen z hráčů tuzemské hokejové extraligy i ze zámořské NHL. Mezi hvězdy národního týmu patřil brankář Dominik Hašek z Buffala, obránce Roman Hamrlík z Edmontonu, útočník Jaromír Jágr a Robert Lang z Pittsburgu nebo Martin Ručinský z Montrealu. Česká reprezentace byla považována za „černého koně“ olympijského turnaje. Naopak mezi favority patřil tým Spojených států amerických čítající dvacet vítězů Světového poháru z roku 1996.

Prohlédnout detail
Václav Havel zvolen prezidentem ČR

20. 1. 1998

Václav Havel zvolen prezidentem ČR

V průběhu společného zasedání obou komor Parlamentu ČR ve Španělském sále na Pražském hradě se konala prezidentská volba. Poslanci KDU-ČSL, ODA a části ODS podporovali kandidaturu a prodloužení mandátu dosavadního prezidenta Václava Havla. Jeho protikandidáty se stali zástupce KSČM astrofyzik Stanislav Fischer a poslanec Miroslav Sládek za Sdružení pro Republiku – Republikánskou stranu Československa (SPR-RSČ), který se v době volby nacházel ve vazbě (soud však na konci ledna 1998 vynesl osvobozující rozsudek). Václav Havel byl ve volbě nakonec zvolen ve druhém kole, a to pouze o jediný hlas. Do historie se také zapsala první dáma Dagmar Havlová, která hájila svého muže před vystoupením republikánského poslance Jana Vika hlasitým pískotem. Kandidát na post prezidenta Sládek sledoval volbu pouze v televizním vysílání ve své cele v pankrácké vazební věznici. Havel se ucházel o prezidentský post již po páté – poprvé byl zvolen v roce 1989 za prezidenta ČSSR, podruhé v roce 1990 za ČSFR, následně v roce 1993 již za prezidenta samostatné České republiky. Pouze jednou nebyl zvolen, a to v červenci 1992, kdy byl na obzoru zánik československé federace a stop jeho úspěšnému zvolení vystavili slovenští poslanci Federálního shromáždění. Média se v této souvislosti zabývala otázkou potenciálního zavedení přímé volby prezidenta republiky (např. po vzoru Francie nebo Rakouska), ale tehdejší ústavní systém tuto volbu neumožňoval. Dle sociologických průzkumů by jednoznačně zvítězil i v přímé volbě Václav Havel, který splňoval tehdejší představy občanů republiky o hlavě státu – důstojný, zdrženlivý, nadstranický ovšem se zájmem o vnitropolitické záležitosti a v neposlední řadě reprezentativní zástupce republiky.

Prohlédnout detail
Průzkum životních postojů a názorů mladých lidí

24. 1. 1998

Průzkum životních postojů a názorů mladých lidí

Agentura Median provedla průzkum o životních postojích a názorech tehdejších mladých lidí. Bylo zjištěno, že mládež nevěří kapitalismu ani socialismu, spíše hledá střední cestu. Mnozí byli v roce 1998 přesvědčeni, že se většina občanů měla před rokem 1989 lépe. Představu o životě lidí mezi 15 a 30 lety by pak reprezentoval výrok Pavla Kuchaře z Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd UK v Praze „Třetí cestou je socialisticky pracovat, kapitalisticky žít.“

Prohlédnout detail
Zrušena tradiční Jizerská padesátka

25. 1. 1998

Zrušena tradiční Jizerská padesátka

V únorů se měl konat již tradiční lyžařský běžecký závod 31. Jizerská padesátka. Organizátoři byli nuceni závod v Jizerských horách z důvodu nedostatku sněhové pokrývky na tratích zrušit.

Prohlédnout detail
Kateřina Neumannová dvakrát triumfovala ve Světovém poháru

26. 1. 1998

Kateřina Neumannová dvakrát triumfovala ve Světovém poháru

Kateřina Neumannová dvakrát triumfovala ve Světovém poháru v běhu na lyžích klasickou technikou a nedala pochyb o své dobré formě na blížící se olympijské hry. Stejně tak v té době 23letý Milan Kučera, český zástupce v severské kombinaci, se stal vítězem Světového poháru ve francouzském Chaux-Neuve.

Prohlédnout detail
Brutální napadení vychovatelky v Chrastavě

29. 1. 1998

Brutální napadení vychovatelky v Chrastavě

Česká společnost byla šokována případem brutálního napadení vychovatelky v Chrastavě na Liberecku jedním z chovanců. Šestnáctiletý chlapec při pokusu o útěk z Chrastavského výchovného ústavu jednu z vychovatelek ubil k smrti, druhá musela být po jeho útoku hospitalizována na anesteziologicko-resuscitačním oddělením liberecké nemocnice. Tomuto útoku předcházel incident v okrese Blansko, kdy na těhotnou učitelku zaútočil železnou tyčí její šestnáctiletý student. Tyto události podnítily debatu o vzrůstající toleranci k násilí, brutalitě a agresivitě ve společnosti.

Prohlédnout detail
Strach politiků z vlivu Kremlu

31. 1. 1998

Strach politiků z vlivu Kremlu

Obavy z ovlivňování tehdejšího politického dění v ČR Ruskem měli někteří politici. Vliv Kremlu spatřovali v možné destabilizaci politické scény před vstupem ČR do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Opakovaně se objevovaly v tisku zprávy o možné činnosti ruské rozvědky na českém území.

Prohlédnout detail
Plzeň zvažuje vznik domobrany

31. 1. 1998

Plzeň zvažuje vznik domobrany

Obyvatelé Plzně ztratili důvěru v místní Městskou policii a začali uvažovat o formování vlastní domobrany, která by ochránila jejich majetek. Důvodem byla podle místních obyvatel vysoká míra krádeží a majetkové kriminality a jejich následné nízké míry objasněnosti ohlášených případů. Zástupce plzeňského magistrátu však důvody nečinnosti městských strážníků přikládal ve velice omezených pravomocích oproti policii státní vyplývající ze zákona.

Prohlédnout detail
Diskuse o znovuzavedení či zrušení trestu smrti

3. 2. 1998

Diskuse o znovuzavedení či zrušení trestu smrti

Uplatňování trestu smrti pokládaly novinové tituly za celosvětový problém. Upozornily na případ vražedkyně z Texasu, která čekala na vykonání rozsudku smrti za dvojnásobnou vraždu téměř 15 let. Tehdejší guvernér amerického státu Texas ji odmítl udělit milost i přes to, že za záchranu jejího života se angažovala církev i Jan Pavel II., protože se žena vyléčila ze své drogové závislosti a přijala křesťanskou víru. Rozsudek byl vykonán 4. února 1998. V této době v devětatřiceti států unie byl trest smrti povolen. Naopak v západních evropských zemích již nebyl v trestním právu zahrnut a Rada Evropy zákazem nejvyššího trestu podmiňovala členství v Evropské unii. Zastánci tohoto justičního prostředku argumentovali jeho odstrašující funkcí, to ovšem statistiky neprokázaly. Mezi české příznivce tohoto trestu patřil republikánský předseda Miroslav Sládek, který se ho znovu snažil prosadit do trestního řádu. Vyslyšel by tak tehdejší názor 60 % české populace, která se domnívala, že tehdejší tresty byly neúčinné. Panovalo přesvědčení o nutnosti přísnějšího potrestání brutálních zločinů.

Prohlédnout detail
Genesis v Praze

3. 2. 1998

Genesis v Praze

V únoru 1998 přijela poprvé na pražské Výstaviště koncertovat skupina Genesis.

Prohlédnout detail
Clintonova aféra rozvířila téma sexuálního obtěžování

4. 2. 1998

Clintonova aféra rozvířila téma sexuálního obtěžování

Clintonova aféra rozvířila téma sexuálního obtěžování nejen ve Spojených státech, ale také v ČR, kde se dosud o tomto společenském tabu veřejně příliš nediskutovalo. Zatímco Američanky důvěřují v prošetřování věci soudům, české ženy řeší problém v rámci rodiny. Jednou z příčin byly snahy v USA o maximální politickou korektnost vůči skupinám, které se cítily být nějakým způsobem diskriminovány. Mezi další rozdíly patřil vliv silného amerického feminismu na veřejně diskutovaná témata, ochrana osobnosti, která byla v českém prostředí jen minimálně vyvinuta zřejmě jako pozůstatek socialismu. Dalšími diferencemi byla např. důvěra v právní systém, oddělení soukromých a pracovních vztahů či finanční zainteresovanost v podobě možného vysokého finančního odškodnění. Zajímavou se jeví teorie autora článku o větší schopnosti českých žen nežádoucí pozornost ze strany kolegů ignorovat nebo ji řešit na místě. Důvodem jiného přístupu byla větší samostatnost a nezávislost na mužích oproti americké společnosti. Jedním z důvodů nízkého počtu nahlášeného sexuálního obtěžování byla ve skutečnosti neexistence právních norem.

Prohlédnout detail
Skandál kolem sponzoringu ODA

5. 2. 1998

Skandál kolem sponzoringu ODA

Skandálu kolem sponzoringu čelila Občanská demokratická aliance (ODA), neboť podobně jako u ODS vyšlo najevo, že používala pro tajné sbírání sponzorských darů skrytý účet vedený „mrtvou“ firmu TMC na Panenských ostrovech. S kauzou byl spojen zejména bývalý místopředseda ODA a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý a taktéž bývalý místopředseda ODA a slezský podnikatel Miroslav Tošer. Na veřejnosti byla také probírána „kauza Breda“, podle názvu opavského obchodního domu, která se týkala dalšího podnikatele a vlivného člena ODA Kamila Kolka, jež veřejně obvinil Vladimíra Dlouhého ze „zakrytí vzájemného obchodu“. V roce 1993 Kolek získal za výhodných podmínek, které stanovilo právě ministerstvo vedené Dlouhým, obchodní dům Breda za celkem 45 milionů Kč (tj. o 35 milionů méně, než byla původně stanovená odhadní cena). Za to měl podnikatel údajně převést 2 mil. Kč na účet ODA. Dlouhý ale údajně ze strachu z možné aféry před blížícími se volbami chtěl raději dar vrátit, ač na jejich vrácení Kolek netrval. Ačkoliv byla kauza vyšetřována i policií, nakonec byl překvapivě odsouzen pouze likvidátor a někdejší státní úředník Leoš Nechvátal, který připravoval privatizaci obchodního domu

Prohlédnout detail
Prezident Havel vyhlašuje amnestii

5. 2. 1998

Prezident Havel vyhlašuje amnestii

U příležitosti svého znovu zvolení vyhlásil v prvních únorových dnech prezident republiky Václav Havel amnestii. Omezená amnestie se vztahovala na osoby, které byly poprvé stíhány nebo odsouzeny za méně závažné trestné činy. Naopak se netýkala recidivistů a pachatelů závažných trestných činů.

Prohlédnout detail
Novým ředitelem ČT se stal Jakub Puchalský

5. 2. 1998

Novým ředitelem ČT se stal Jakub Puchalský

Na post generálního ředitele České televize byl překvapivě zvolen Jakub Puchalský, který zastával pozici vedoucího redaktora pražské redakce BBC. Naopak mezi neúspěšné favority patřil Ivo Mathé, první polistopadový ředitel veřejnoprávní televize, nebo Luboš Beniak, novinář, manažer i bývalý šéfredaktor Mladého světa.

Prohlédnout detail
Nová podoba dialogu se sudetskými Němci

6. 2. 1998

Nová podoba dialogu se sudetskými Němci

Dialog s tzv. sudetskými Němci dostal novou podobu vytvořením koordinační rady diskuzního fóra. Na schůzce si ministři zahraničí Klaus Kinkel za SRN a Jaroslav Šedivý vyměnili seznamy členů této platformy pro dialog mezi oběma stranami a zakončili práci na realizaci závěrů česko-německé deklarace. Mezi členy rady patřil za českou stranu např. Pavel Tigrid (spisovatel a politik), Daniel Herman (zástupce katolické církve) či Václav Houžvička (vědec, Ústav mezinárodních vztahů), za německou stranu se rady účastnili např. Hans-Dietrich Genscher (bývalý ministr zahraničí), Kurt Biedenkopf (saský premiér) nebo Antje Vollmerová (místopředsedkyně Spolkového sněmu). K řešení česko-německých vztahů na nejvyšší politické úrovni významně přispěl prezident Václav Havel, který mimo jiné svůj projev ze 17. února 1995 proneseném na půdě Univerzity Karlovy věnoval otázce česko-německého sousedství.

Prohlédnout detail
Premiéra filmu Sedm let v Tibetu

7. 2. 1998

Premiéra filmu Sedm let v Tibetu

Premiéru měl film francouzského režiséra Jeana-Jaquesa Annauda Sedm let Tibetu, kde ztvárnil hlavní roli Brad Pitt. Snímek je tak zástupcem zvýšeného zájmu o okupovanou asijskou zemi, Tibet a jeho nejvyššího představitele a duchovního vůdce dalajlamu. Exteriéry filmu se však natáčely v Kanadě a Argentině, kvůli stále přítomné diskuzi o nezávislosti Tibetu na Číně a strachu indických úřadů z komplikování tamější situace. Další snímek, jež se zabýval tibetskou tematikou byl Kundun od autora dramat Martina Scorseseho. Kundun se věnoval životu současného IVX. dalajlamy, občanského jména Tenzin Gyatsoa, až do jeho exilu v roce 1959.

Prohlédnout detail
Pokračuje prudký růst nezaměstnanosti

10. 2. 1998

Pokračuje prudký růst nezaměstnanosti

Prudký nárůst nezaměstnanosti pokračoval z předcházejícího roku. Na počátku února dosáhl svého historického maxima, když postrádalo zaměstnání přes 280 tis. lidí, což činilo 5,6 % práce schopného obyvatelstva. Ekonomové očekávali, že tento trend bude pokračovat i v dalších měsících. Důvodem byla opatření podniků směřující ke snížení provozních nákladů i skrze propouštění zaměstnanců i fakt, že se tuzemská ekonomika potýkala s přezaměstnaností a firmy se chovaly neefektivně. Takto vysoká míra nezaměstnanosti byla odborníky považována za pozitivní jev, neboť přispívala ke snižování nákladů a zvyšování produktivity práce. Nejvyšší míry nezaměstnanosti dosahoval mostecký, chomutovský, lounský, karvinský a znojemský okres. Na opačném konci žebříčku se tradičně nacházela Praha a okolí.

Prohlédnout detail
První medaile pro ČR na olympiádě v Naganu

10. 2. 1998

První medaile pro ČR na olympiádě v Naganu

První medaili ze zimních olympijských her v Naganu pro ČR vybojovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová na pětikilometrové trati. Stříbrná medaile byla zároveň historicky prvním medailovým úspěchem českých sportovců v novodobé historii České republiky na zimních hrách. Neumannová sahala dokonce po zlaté medaili, ovšem před cílem jí zapadala stopa, v níž jela.

Prohlédnout detail
Pět let od úmrtí dramatika Jana Grossmana

10. 2. 1998

Pět let od úmrtí dramatika Jana Grossmana

Pět let uplynulo od úmrtí Jana Grossmana. Jedna z nejvýraznějších osobností české poválečné kultury zemřela ve svých nedožitých 68 letech. Dramaturg, režisér, spisovatel i autor řady dramatizací působil mj. u E. F. Buriana, v divadle S. K. Neumanna, v divadle Na zábradlí nebo spolupracoval s Alfrédem Radokem v Laterně Magice.

Prohlédnout detail
Krize Václava Klause

11. 2. 1998

Krize Václava Klause

Po lednových událostech na politické scéně se velice změnila pozice čelního polistopadového politika Václava Klause. Hovořilo se o první krizi nového zřízení, které odstartovala debata dosud nedotknutelných otázek např. kolem financování ODS. Klausova politika se zejména v první polovině devadesátých let opírala o názory, které měly velice pozitivní ohlas u široké veřejnosti, u sdělovacích prostředků i u značné části politického spektra. K těmto tématům patřila např. otázka územní samosprávy, tj. mezistupně mezi státem a obcemi. Klaus byl proti decentralizaci, která naopak byla podpořena v roce 1997 přijetím zákona č. 347/1997 Sb. o vytvoření vyšších územních samosprávných celků. Dále bývalý premiér a ministr financí odmítal státní rozpočet deficitního charakteru. Požadoval ústavní zákon o vyrovnaném státním rozpočtu, který však nikdy nebyl schválen. I v 90. letech panoval v české společnosti spíše negativní a kritický postoj k mezinárodní spolupráci v podobě Evropské unie. Klaus byl již tehdy známý svým euroskepticismem, když prosazoval namísto těsné spolupráce evropských států spíše volný koncept integrace zakládající se na volném trhu a obchodu. Zahraniční média si všímala ne zcela pozitivního vztahu právě mezi Václavem Klausem a prezidentem Václavem Havlem, který se projevil např. v rozdílném smýšlení v zahraničních otázkách. Zatímco Havel prosazoval tvrdý postup vůči Srbům ve válce v Jugoslávii, tehdejší premiér Klaus odmítal zjednodušený pohled na konflikt a v počátku se vyslovil proti případnému vyslání českých vojáků na Balkán. Za Klausův pád považovaly česká i zahraniční periodika především prasknutí bubliny kolem českého hospodářského zázraku, značně negativní postoj vůči zapojení se do evropského společenství i skandály v Občanské demokratické straně, které plnily titulky novin dlouhé měsíce. Navzdory dočasnému poklesu popularity se Václav Klaus dokázal vrátit na tuzemské politické výsluní a v únoru 2003 byl zvolen druhým českým prezidentem.

Prohlédnout detail
Olomouc usiluje o zapsání do seznamu UNESCO

12. 2. 1998

Olomouc usiluje o zapsání do seznamu UNESCO

Šanci na zápis do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO získaly olomoucké památky. Hanácká metropole spolu s ministerstvem kultury vytypovala soubor šesti barokních kašen a čestný sloup Nejsvětější trojice, které měly potenciál k zapsání na tento prestižní seznam.

Prohlédnout detail
Aféra kolem financování ČSSD

12. 2. 1998

Aféra kolem financování ČSSD

Podobně jako pravicovým stranám, ani ČSSD se nevyhnuly aféry týkající se financování strany. Vedení odmítlo zveřejnit jména dvou sponzorů, kteří v roce 1996 věnovali milion korun na volební kampaň. Přišlo se tedy na to, že se sociální demokraté vyhnuli zákonné povinnosti zveřejnit jména sponzorů a zahrnuli je souhrnně do ostatních příjmů. ČSSD se tak zařadila ke stranám tehdejšího demokratického spektra (kromě Unie svobody), které musely vysvětlovat netransparentní financování. Tyto skandály nahrávaly v blížících se parlamentních volbách spíše extremistickým stranám.

Prohlédnout detail
Bronzová Kateřina Neumannová

12. 2. 1998

Bronzová Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová vystoupala na stupně vítězů podruhé ve stíhacím závodě na deset kilometrů, kde obsadila bronzovou příčku, když v souboji o stříbro těsně prohrála s Ruskou Olgou Danilovovou. Úspěchu dosáhl i nejlepší český sdruženář Milan Kučera pátým místem v individuálním závodě. Akrobatický lyžař Aleš Valenta postoupil mezi finalisty akrobatických skokanů, kde si doskočil pro čtvrté místo.

Prohlédnout detail
Zvyšuje se poptávka po bytech

12. 2. 1998

Zvyšuje se poptávka po bytech

Otázka bytové problematiky ve městech se stala prioritním tématem nejen pro ministerstvo pro místní rozvoj. Stále vysoká míra urbanizace a odchod mladých lidí z vesnice do větších měst zvýšila poptávku po nájemních i soukromých bytech. Některé obecní úřady volily při přidělování nájemní smlouvy tzv. obálkové metody, kdy konkrétní byt získal nájemce s nejvyšší nabídkou tržního nájemného.

Prohlédnout detail
V Naganu výhra českého týmu nad Finskem

13. 2. 1998

V Naganu výhra českého týmu nad Finskem

Český národní hokejový tým vstoupil do nejsledovanějšího turnaje olympiády v Naganu výhrou nad Finskem 3:0. Góly vítězů zaznamenali Pavel Patera, Robert Reichel a Vladimír Růžička.

Prohlédnout detail
Sledovanost naganské olympiády

13. 2. 1998

Sledovanost naganské olympiády

Průměrná sledovanost přenosů OH v Naganu dosahovala v ČR 309 000 diváků. Sledovanost byla značně ovlivněna markantním časovým posunem, živé přenosy museli diváci sledovat v brzkých ranních časech. Tématem se stal i boj proti dopingu nebo rekordní počet účastníků olympiády, kterých přijelo do Japonska přes 2 300 ze 72 zemí světa. Poprvé se na olympijských hrách objevil např. lední hokej žen, curling nebo snowboarding. Nejvíce pozornosti se ovšem dostávalo hokejovému turnaji, protože se ho poprvé historii mohli účastnit hráči z kanadsko-americké NHL. Turnaje se neúčastnila pouze hokejová reprezentace, ale i český rozhodčí Václav Český, který měl četné mezinárodní zkušenosti z olympiády v Lillehammeru či z předešlých Mistrovství světa ze Švédska a Finska.

Prohlédnout detail
Svátek svatého Valentýna se vkrádá do českého kalendáře

14. 2. 1998

Svátek svatého Valentýna se vkrádá do českého kalendáře

Média informovaly o postupném vkrádání se Sv. Valentýna, svátku zamilovaných, do českého kalendáře a vrůstající přízně české veřejnosti. Mezi svatovalentýnské akce patřil např. závod v líbání na Staroměstském náměstí v Praze.

Prohlédnout detail
Těsná prohra české reprezentace s Ruskem

16. 2. 1998

Těsná prohra české reprezentace s Ruskem

Česká reprezentace těsně prohrála s Ruskem 1:2 a ve čtvrtfinále olympijského turnaje v ledním hokeji v Naganu se tak měla utkat s týmem USA. Z českého týmu skóroval pouze Robert Reichel, za ruský tým branky vítězů vstřelili v rozmezí deseti vteřin Pavel Bure a Alexej Žamnov.

Prohlédnout detail
Vítězství ČR nad USA ve čtvrtfinále v Naganu

18. 2. 1998

Vítězství ČR nad USA ve čtvrtfinále v Naganu

Ve čtvrtfinále hokejového turnaje se česká reprezentace musela utkat o postup s favorizovaným výběrem USA, nad kterým v odpoledních hodinách japonského času nakonec překvapivě zvítězila 4:1. Za famózní výkony považovali experti působení zejména útočníka, a současnou hokejovou legendu, Jaromíra Jágra a tehdejšího nejlepšího brankáře světa Dominika Haška. Branky vítězů vsítili Vladimír Růžička, Jaromír Jágr, Martin Ručínský a Jiří Dopita, za poražené skóroval pouze Mike Modano.

Prohlédnout detail
Česká republika přešla v semifinále přes Kanadu

20. 2. 1998

Česká republika přešla v semifinále přes Kanadu

V semifinále hokejového turnaje na olympiádě v Naganu nastoupil český výběr trenérů Ivana Hlinky, Slavomíra Lenera a Vladimíra Martince proti velkému adeptovi na zlatou medaili – Kanadě. Po výsledku 1:1 v normální hrací době i po prodloužení (góly vsítili Jiří Šlégr a Trevor Linden) O dalším vítězství českého výběru rozhodly až samostatné nájezdy, kde se klíčovým hráčem se stal znovu brankář Hašek, který excelentně vychytal právě tuto technickou hokejovou disciplínu a všech pět kanadských nájezdů. Jediným úspěšným exekutorem českého týmu byl Robert Reichel. Vítězství národního týmu nad týmem snů Javorového listu se stalo jednou z největších senzací olympijských her v Naganu. Euforie zavládla i v České republice, kde se stal hokej tématem číslo jedna a český tisk psal o hokejovém pobláznění národa.

Prohlédnout detail
Průzkum veřejného mínění nepotvrdil teze o slabém vlastenectví českého národa

20. 2. 1998

Průzkum veřejného mínění nepotvrdil teze o slabém vlastenectví českého národa

Průzkum veřejného mínění nepotvrdil teze o slabém vlasteneckém cítění českého národa. Češi byli v roce 1998 nejvíce hrdi na bohatou historii, krásy země a její kulturní bohatství či na úspěchy sportovců. Naopak se Češi styděli na podvody a korupci, kriminalitu, ekonomickou situaci či za skandály politických stran.

Prohlédnout detail
Vítězství českých hokejistů v naganském Turnaji století

22. 2. 1998

Vítězství českých hokejistů v naganském Turnaji století

Světem se rozletěla zpráva, že český národní hokejový tým se stal překvapivým vítězem olympijského hokejového turnaje v Naganu. Hokejisté České republiky získali zlaté medaile po výhře 1:0 nad Ruskem, kdy jediný gól vsítil v 49. minutě utkání obránce Petr Svoboda. Českou republiku zaplavila obrovská vlna radosti a nečekané národní hrdosti. Lidé v ulicích slavili a netrpělivě očekávali příjezd hrdinů z turnaje. Politikové na chvíli zapomněli na vzájemné neshody a gratulovali reprezentačnímu výběru k ohromnému úspěchu na Turnaji století. Vítání vítězů se účastnily statisíce lidí v pražských ulicích. Olympioniky přijal prezident Václav Havel, jenž se zotavoval po podstoupené operaci plic, i se svou ženou Dagmar ve své střešovické vile. Např. Lidovým novinám dominoval v úterý 24. února 1998 titulek: Vítání vítězů: Národ se zbláznil. Hokejisté cestou z japonského Nagana částečně zdemolovali vládní letecký speciál Zuzana. Bouřlivých oslav se účastnila i dvojnásobná medailistka Kateřina Neumannová.

Prohlédnout detail
Ministrem životního prostředí se stal Martin Bursík

27. 2. 1998

Ministrem životního prostředí se stal Martin Bursík

Namísto odstoupivšího Jiřího Skalického (ODA) se ministrem životního prostředí se stal Martin Bursík (nestraník), někdejší „zelený“ aktivista proti výstavbě jadrné elektrárny Temelín. Mezi své priority v resortu zařadil témata spojená s ekologií, zejména dostavbu zmíněné elektrárny. Premiér Tošovský ho navrhl na post díky politické neangažovanosti a statutu odborníka v oboru. S nově jmenovaným ministrem tak přišlo do veřejného prostoru důležité téma ochrany přírody, životního prostředí a nutnosti ekologických opatření, o kterou dosavadní politická reprezentace ani veřejnost nejevila mnoho zájmu.

Prohlédnout detail
Udílení výročních filmových cen Český lev

2. 3. 1998

Udílení výročních filmových cen Český lev

Březnové události v kultuře zahájily Výroční ceny České filmové a televizní akademie za rok 1997, Čeští lvi. Nejúspěšnějším filmem se stali Knoflíkáři režiséra a scénáristy Petra Zelenky za nejlepší film, režii, scénář a Jiřímu Kodetovi za mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Za nejlepší mužský herecký výkon byl soškou lva oceněn Jiří Schmitzer za postavu ve filmu Bumerang, v ženské kategorii získala ocenění Lenka Vlasáková za postavu ve filmu Lea. Za mimořádný přínos české kinematografii byl oceněn režisér Miloš Forman.

Prohlédnout detail
Nejsledovanější seriály v tuzemsku

2. 3. 1998

Nejsledovanější seriály v tuzemsku

Nejsledovanějšími seriály se staly v tuzemsku Život na zámku, Na vlastní pěst, Zámek Oliviérů, Dallas a Komisař Rex.

Prohlédnout detail
Úspěchy českých atletů na halovém mistrovství Evropy

2. 3. 1998

Úspěchy českých atletů na halovém mistrovství Evropy

Na halovém mistrovství Evropy (HME) atletů ve španělské Valencii získala stříbrnou medaili tyčkařka Daniela Bártová, trojskokanka Šárka Kašpárková a zlatou medaili osmistovkařka Ludmila Formanová. Úspěch české atletické reprezentace doplnila bronzovým umístěním čtvrtkařka Helena Fuchsová a výškař Tomáš Janků, bratr Jan Janků obsadil čtvrtou příčku stejně jako sedmibojař a medailový trumf české výpravy Tomáš Dvořák.

Prohlédnout detail
Vyostření vztahu mezi Václavem Havlem a Milošem Zemanem

3. 3. 1998

Vyostření vztahu mezi Václavem Havlem a Milošem Zemanem

Vyostřovaly se vztahy mezi prezidentem republiky Václavem Havlem a možným nastávajícím předsedou vlády Milošem Zeman. Zejména přes média lídr ČSSD vzkazoval na Pražský hrad, že omezí vliv hlavy státu na rozhodování vlády. Dosud probíhala spolupráce mezi premiérem a prezidentem formou pravidelných konzultací.

Prohlédnout detail
V ČR stoupá rasové napětí

3. 3. 1998

V ČR stoupá rasové napětí

Rasové napětí v České republice stoupalo a situace si vyžádala pozornost politické reprezentace, která se situací mezi minoritou a majoritou příliš nezabývala. Vztah mezi českou a romskou částí populace se radikálně zhoršil. Přibylo rasově motivovaných incidentů na obou znepřátelených stranách po úmrtí ženy romského původu ve Vrchlabí. Další dny přinesly několik případů útoků na české obyvatelstvo v Jablonci nad Nisou, Bílině a Břeclavi a Moravské Třebové.

Prohlédnout detail
Čeští egyptologové objevili unikátní hrobku

7. 3. 1998

Čeští egyptologové objevili unikátní hrobku

Čeští egyptologové odkryli unikátní nález, hrob egyptského velmože. Tým prof. Miroslava Vernera na otevření hrobky pracoval více jak dva roky. Neporušená hrobka velmože z doby před víc než 2,5 tis. lety byla světovým unikátem.

Prohlédnout detail
Strukturálně postižené a hospodářsky slabé regiony v ČR

7. 3. 1998

Strukturálně postižené a hospodářsky slabé regiony v ČR

Začalo se hovořit o problému tzv. strukturálně postižených a hospodářsky slabých regionů, o rozdílech mezi bohatými a chudými oblastmi a příčinami jejich vzniku. Hospodářsky slabých regionů bylo na území republiky dle šetření Ministerstva pro místní rozvoj ČR 11 a nacházely se zejména v příhraničích oblastech, např. okresy Louny, Znojmo, Bruntál. Jednalo se o území zaměřené na zemědělství, s nízkou hustotou obyvatelstva i nižší životní úrovní oproti průmyslovým regionům. Za strukturálně postižené se považovaly např. okresy Kladno, Děčín, Ostrava či Karviná, ve kterých rostla nezaměstnanost kvůli změnám v hospodářské struktuře, tj. zavírání dolů a rušení podniků související s těžebním průmyslem. V tomto směru se očekávalo zlepšení situace regionů se vstupem ČR do Evropské unie a čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů. Sdružování malých a středních obcí do tzv. venkovských mikroregionů dávalo také naději na zlepšení situace. Mikroregiony byla jedna z možností forem spolupráce v regionu.

Prohlédnout detail
Předávání Cen hudební akademie

9. 3. 1998

Předávání Cen hudební akademie

Proběhlo předávání Cen hudební akademie nejvýraznějším tuzemským osobnostem hudebního průmyslu. Zpěvákem a zároveň objevem roku se stal zpěvák Daniel Hůlka, který se proslavil hlavní rolí v původním českém muzikále Dracula. V kategorii zpěvaček dominovala Lucie Bílá. Nejlepší skupinou se za uplynulý rok 1997 staly Buty.

Prohlédnout detail
Výstavba dálnic začíná váznout

10. 3. 1998

Výstavba dálnic začíná váznout

Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo mapu výstavby dálniční sítě. Výstavba ovšem tenkrát vázla na nedostatku finančních prostředků. V roce 1998 řidiči mohli využít již existující dálnice mezi Prahou a Brnem a mezi hlavním městem a Plzní. Dále byly provozovány rychlostní silnice na Mladou Boleslav a Prostějov. Plně provozuschopná měla být dálniční síť s tisícem kilometrů silnic mezi lety 2010 až 2020, původně se však očekávalo dokončení prací do roku 2007.

Prohlédnout detail
Česká republika usiluje o vstup do EU

13. 3. 1998

Česká republika usiluje o vstup do EU

Ve veřejném prostoru byla diskutována skutečnost, že Česká republika usilovala o členství v Evropské unii. Západní státy se však obávaly nárůstu kriminality a migrace z možných nových členských zemí bývalého východního bloku ČR nevyjímaje. Nejsložitější vyjednávání se očekávala právě v oblasti justice – sladění legislativy a její následnou účinnou aplikaci. Tzv. třetí pilíř maastrichtské smlouvy upravoval společný postup v azylové politice, režimu ochrany vnějších hranic EU, migraci, boji proti organizovanému zločinu, podvodům, korupci, obchodu s drogami a terorismu.

Prohlédnout detail
Vznikla občanská domobrana v Praze-Nuslích

16. 3. 1998

Vznikla občanská domobrana v Praze-Nuslích

V pražských Nuslích si občané zřídili domobranu za účelem dopadení pachatelů drobné trestné činnosti. Za iniciativou stálo občanské sdružení Bezpečné Nusle, jehož členové se domnívali, že práce místní policejní jednotky je k zajištění bezpečnosti nedostačující.

Prohlédnout detail
Diskuze o postavení hendikepovaných v ČR

16. 3. 1998

Diskuze o postavení hendikepovaných v ČR

V médiích byla probírána otázka života handicapovaných osob v české společnosti, jež se bohužel nejevila v příliš optimistických barvách. Lidé s různým fyzickým i psychickým postižením se setkávali s mnohými bariérami. Jednalo se především o ztížený přístup ke vzdělání, problematické zákony o sociální pomoci i o psychické a fyzické bariéry. Tzv. protibariérové zákony, které měly usnadnit přístup handicapovaných osob do budov, se ne všude striktně dodržovaly. Nemenším problémem byly přetrvávající předsudky v české společnosti o fyzicky, a zvláště o mentálně postižených lidech, které se projevovaly např. diskriminací uchazečů o zaměstnání.

Prohlédnout detail
V Evropě obavy ze vstupu ČR do EU

17. 3. 1998

V Evropě obavy ze vstupu ČR do EU

Proti vstupu ČR do evropského společenství se podle výzkumů veřejného mínění postavili obyvatelé Belgie, Německa, Rakouska a Francie. Obavy měli západní Evropané především z nekontrolovatelného pohybu pracovních sil. Naopak podporu českému vstupu vyjádřili obyvatelé severských zemí, zejména Dánska, Švédska a Finska, a chudších oblastí Evropy – Španělska, Portugalska nebo Řecka.

Prohlédnout detail
Skončila základní část hokejové extraligy

19. 3. 1998

Skončila základní část hokejové extraligy

Nejvyšší česká hokejová soutěž ukončila základní část, v níž dominovaly moravské týmy. Potřetí v řadě se vítězem základní části stali hokejisté Vsetína. Dalšími účastníky v play-off byly extraligové Vítkovice, Třinec, Sparta, Plzeň, Slavia, Litvínov a Pardubice. Semifinálové dvojice posléze vytvořily slezské celky Třince s Vítkovicemi a Sparta s úřadujícím mistrem ze Vsetína. V souboji poražených semifinalistů Sparty a Vítkovic nakonec obsadili celkové třetí místo Ostravané.

Prohlédnout detail
Členové KSČ zastávají v ČR vysoké politické posty

19. 3. 1998

Členové KSČ zastávají v ČR vysoké politické posty

Česká média si mj. všímala stávající velké úlohy ve společnosti, kterou sehrávali bývalí předlistopadoví členové Komunistické strany Československa (KSČ). Zastávali stěžejní posty v zemi z hlediska ústavního i mocenského. Jednalo se např. o premiéra Josefa Tošovského (před listopadem 1989 čtrnáct let v KSČ), předsedu Poslanecké sněmovny Miloše Zemana a předsedu Senátu Petra Pitharta, ministra zahraničních věcí Jaroslava Šedivého, šéfa generálního štábu generála Jiřího Nekvasila nebo policejního prezidenta plukovníka Oldřicha Tomáška. Hledání problematických souvislostí mezi předlistopadovým členstvím v KSČ a působením ve veřejných funkcích (a vedoucích pozicích) se stalo „evergreenem“ politického a mediálního prostoru ČR i v následujících letech.

Prohlédnout detail
Bambérská aféra a krize ČSSD

23. 3. 1998

Bambérská aféra a krize ČSSD

Probíhala tzv. bamberská aféra, jež mohla ohrozit nejen volební výsledek ČSSD, ale měla potenciál zapříčinit politický pád Miloše Zemana. Rozporuplnými výroky se zaplétal předseda ČSSD do kauzy, která se týkala jednání v roce 1995 mezi Zemanem a Karlem Machovcem s česko-švýcarským podnikatelem Janem Vízkem. Podnikatel měl sociální demokracii poskytnout dar ve výši několika set milionů korun spolu s kompromitujícími materiály na členy ODS a ODA. Na oplátku požadoval ministerská křesla ve vládě pro své spolupracovníky. Zeman v této souvislosti v březnu 1998 několikrát značně zavádějícím způsobem informoval své spolustraníky i veřejnost. Středočeská ČSSD žádala Zemanovu funkci k dispozici, tyto požadavky však předseda strany nevyslyšel. Dle následných průzkumů veřejného mínění se 65 % respondentů domnívalo, že by Zeman měl pod tlakem „bamberské aféry“ odejít z politiky.

Prohlédnout detail
Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku vysílač a horský hotel Ještěd

26. 3. 1998

Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku vysílač a horský hotel Ještěd

Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku vysílač a horský hotel Ještěd, který byl postaven na návrh architekta Karla Hubáčka mezi lety 1966 až 1973 a stal se nedomyslitelnou dominantou Libereckého kraje. Za nápad kombinující hotel s vysílací věží ve tvaru rotačního hyperboloidu získal Hubáček prestižní cenu Mezinárodní unie architektů v roce 1969.

Prohlédnout detail
Hotelová aféra v ČR

27. 3. 1998

Hotelová aféra v ČR

Jedním z hlavních témat březnových vydání deníků byla tzv. hotelová aféra, která se týkala prodeje devíti českých hotelů firmě s maltsko-libyjskými vlastníky. Tímto prodejem byl podle Spojených států amerických porušen zákon č. 78/1997 Sb. o opatřeních ve vztahu k Libyi (vešel v platnost 11. dubna 1997), kterým se ČR připojila ke státům postihující terorismus. Kvůli hotelové aféře bylo ohroženo zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Praze, protože Američané se odmítali ubytovat v hotelech Forum a Panorama, které vlastnila právě společnost s lybijským kapitálem.

Prohlédnout detail
Nicolas Winton navštívil Prahu

28. 3. 1998

Nicolas Winton navštívil Prahu

Na konci března 1998 navštívil Prahu Nicholas Winton, kterému se podařilo odvézt z Československa přes 600 židovských dětí v roce 1939 a zachránit je tak před nacistickými perzekucemi. Winton, který byl médii srovnáván s Oskarem Schindlerem nebo Raoulem Wallenbergem, přijel do Prahy již po druhé. První návštěvu absolvoval v roce 1991 a těšil se velkému zájmu médií.

Prohlédnout detail
Miloš Zeman do kampaně opět s autobusem Zemák

31. 3. 1998

Miloš Zeman do kampaně opět s autobusem Zemák

Na konci března se pomalu začínala rozbíhat volební kampaň před blížícími se předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. Miloš Zeman pokřtil volební autobus Zemák bamberským vínem, což bylo považováno za výsměch především zástupců médií, protože předseda sociálních demokratů uvalil na celou kauzu informační embargo a odmítal na otázky novinářů směřované k tomuto tématu odpovídat.

Prohlédnout detail
Veřejná diskuse o přístupu ČR k EU

31. 3. 1998

Veřejná diskuse o přístupu ČR k EU

Diskutovaným tématem byl i nadále vstup ČR do EU. Obecně se hovořilo o šanci přidat se k západní civilizované Evropě. Odpůrci integračního procesu namítali, že místo Moskvy budou české země poslouchat diktát Bruselu. Mezi hlavními důvody vstupu ČR do EU patřila kulturní, historická a civilizační spřízněnost s členskými zeměmi, výhody společného evropského trhu, pracovní příležitosti, zaručení právní a sociální ochrany, výhody v příchodu zahraničních investorů do tuzemska, finanční prostředky pro zaostávající regiony a zemědělství atd.

Prohlédnout detail
ČSSD se obává konkurence v podobě KDU-ČSL

2. 4. 1998

ČSSD se obává konkurence v podobě KDU-ČSL

ČSSD se obávala konkurence KDU-ČSL spočívající v podobném volebním programu a voličské cílové skupině. Z tohoto důvodu si ústřední vedení strany nechalo vypracovat dokument před nadcházejícími parlamentními volbami k návrhu postupu vůči křesťanským demokratům. Obavy vedení ČSSD ne nakonec ukázaly být relativně lichými, neboť ČSSD v červových volbách 1998 zvítězila se ziskem 32% hlasů, KDU-ČSL pak na čtvrtém místě získala 9% hlasů, což byl druhý nejlepší výsledek této strany ve volbách do poslanecké sněmovny v polistopadových dějinách.

Prohlédnout detail
Hledání pozic u KSČM

2. 4. 1998

Hledání pozic u KSČM

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) usilovala o posun z politické izolace, ale svým volebním programem nedokázala oslovit mladé voliče. Komunisté se ze sebe i v rámci parlamentních vystoupení snažili odtrhnout nálepku extremistické strany po boku Sládkovců např. návrhem k řešení romské otázky v ČR nebo odsouzením rasismu a s ním spojeného násilí. KSČM se potýkala i s generačním problém ve své členské základně, kde 70 % členů tvořily osoby v seniorském věku. Sociální demokraté prozatím kategoricky odmítali spolupráci s komunisty. Naopak pravicové strany se obávaly zvýšení vlivu komunistů na politiku státu po parlamentních volbách skrze formální či neformální spojení s levicí.

Prohlédnout detail
Boj o předsednictví v ČSSD

3. 4. 1998

Boj o předsednictví v ČSSD

Uvnitř ČSSD vypukla „poziční válka“ o post předsedy strany. Předseda strany Miloš Zeman požádal Ústřední výkonný výbor o vyjádření důvěry v souvislosti s tzv. bamberskou aférou. Vnitrostranický boj měla údajně na svědomí místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a členka vedení strany Petra Buzková. Ústřední výbor nakonec nepřijal nabídnutou rezignaci svého tehdejšího předsedy Miloše Zemana, který nadále zůstal lídrem strany. Pouze 10 delegátů z celkových 143 hlasovalo pro Zemanovu rezignaci a šest lístků bylo neplatných.

Prohlédnout detail
ODS čelí dalšímu skandálu ohledně svého financování

3. 4. 1998

ODS čelí dalšímu skandálu ohledně svého financování

Občanští demokraté čelili dalšímu skandálu kolem financování strany. Objevily se informace, že ODS získala přes 3,5 mil. Kč od dvou dárců, kteří však jakoukoli formu daru straně odmítli. Začalo se hovořit o využívání tzv. mrtvých sponzorů a zakrývání netransparentního financování této pravicové strany.

Prohlédnout detail
Prezident Havel odmítl podepsat novelu protidrogového zákona

7. 4. 1998

Prezident Havel odmítl podepsat novelu protidrogového zákona

Prezident Václav Havel odmítl podepsat novelu trestního a přestupkového zákona týkající se tvrdších postihů držitelů drog. Novela, která měla platit od počátku roku 1999, počítala s trestem za držení drog i pro uživatele disponující návykovými látkami pro vlastní potřebu v množství „větším než malé“. Právě o definici toho, co je „malé množství“ se posléze rozhořely velké spory. Proti novele se postavili lékaři i experti na drogovou problematiku s tím, že postihovat by se neměli oběti návyku – narkomani, ale viníci – dealeři. Odpor proti příliš striktnímu výkladu vzbudila také u části veřejnosti a výsledkem se stala i řada produktů populární kultury (např. populární píseň „Clandestino“ od pražské multižánrové skupiny Pohřební kapela).

Prohlédnout detail
Česká justice ohrožovala vstup do EU

11. 4. 1998

Česká justice ohrožovala vstup do EU

Vstup ČR do EU mohla dle jejích expertů ohrozit krize české justice. V republice nebyla dostatečně zajištěna nezávislost soudů, protože vládní exekutiva měla plně pod kontrolou správu soudnictví – předsedové soudů byli jmenováni i odvoláváni právě vládou, a následně též na předsedovi soudu bylo, aby určil rozdělení práce mezi soudce. Tato situace mohla být živnou půdou pro korupční jednání a pro rozvoj nedemokratického soudnictví. Dle mínění Soudcovské unie by mělo být docíleno nezávislosti justice zajištěním soudní samosprávy.

Prohlédnout detail
Hokejisté Vsetína se stali vítězi české hokejové extraligy

14. 4. 1998

Hokejisté Vsetína se stali vítězi české hokejové extraligy

Hokejisté Vsetína získali po čtvrté v řadě titul mistrů české hokejové extraligy. O výhře Valachů rozhodli ve třetím finálovém souboji olympionici Jiří Dopita a Josef Beránek proti celku z Třince.

Prohlédnout detail
Kanada stanovila precedent pro romské emigranty z ČR

15. 4. 1998

Kanada stanovila precedent pro romské emigranty z ČR

Kanadská vláda vytvořila precedent k případům romských rodin původem z České republiky, které v zemi javorového listu žádaly o statut uprchlíků. Kanadský imigrační úřad udělil rodině uprchlický statut na základě zprávy obsahující informace o diskriminaci členů rodiny v oblasti vzdělávání a zaměstnání.

Prohlédnout detail
Václav Havel operován v Innsbrucku

15. 4. 1998

Václav Havel operován v Innsbrucku

V rakouském Innsbrucku byl v kritickém stavu operován Václav Havel. Operaci prováděl tým rakouských chirurgů pod vedením Ernsta Bodnera, který měl podezření na protržení tlustého střeva. Havel v rakouských Alpách trávil rekondiční dovolenou i se svojí manželkou Dagmar.

Prohlédnout detail
Sněmovna ratifikovala smlouvu o vstupu ČR do NATO

16. 4. 1998

Sněmovna ratifikovala smlouvu o vstupu ČR do NATO

Poslanecká sněmovna drtivou většinou schválila ratifikaci smlouvy o vstupu ČR do NATO. Proti návrhu hlasovali pouze členové komunistické strany a republikáni, šest sociálně-demokratických poslanců se hlasování neúčastnilo. Ratifikovat přistoupení do Severoatlantické aliance musela ještě horní komora Parlamentu ČR a prezident, zde se však problémy neočekávaly. ČR nakonec do NATO slavnostně vstoupila 12. března 1999 spolu s Polskem a Maďarskem, jakožto první tři země bývalého východního bloku.

Prohlédnout detail
Vítězství české reprezentace v Euro Hockey Tour

25. 4. 1998

Vítězství české reprezentace v Euro Hockey Tour

Hokejová reprezentace vyhrála turnaj „Euro Hockey Tour“, které bylo považováno za neoficiální mistrovství Evropy v ledním hokeji. Češi si předčasně zajistili vítězství po vyhraném zápasu nad Ruskem 4:3.

Prohlédnout detail
V centru Ostravy explodovala časovaná nálož na přeplněné tramvajové zastávce

28. 4. 1998

V centru Ostravy explodovala časovaná nálož na přeplněné tramvajové zastávce

V centru Ostravy explodovala časovaná nálož na přeplněné tramvajové zastávce, která zranila tři osoby. Neznámý pachatel uložil bombu do odpadkového koše na zastávce Frýdlantské mosty.

Prohlédnout detail
Mistrovství světa v ledním hokeji se konalo ve Švýcarsku

1. 5. 1998

Mistrovství světa v ledním hokeji se konalo ve Švýcarsku

Začalo 62. mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku. Česká reprezentace vstoupila do turnaje vítězstvím nad Japonskem 8:2 a nad Běloruskem 4:2. Hokejisté si tak snadno zajistili postup do čtvrtfinálové skupiny spolu s Ruskem, Slovenskem a Švýcarskem. Ve čtvrtfinálovém postfederálním derby byl úspěšnější český tým, když jedinou brankou zápasu rozhodl o vítězství obránce Kučera. Vítězná série národního týmu pokračovala výhrou nad celkem ze Švýcarska 3:1. Hokejisté postoupili do semifinále i přes remízový výsledek s Ruskem 2:2. Na postup do finále mistrovství jim však remíza s Finskem 2:2 nestačila a o bronz se národní tým utkal s domácím Švýcarskem. Souboj o bronz dopadl lépe pro český výběr, po zlatém Naganu hokejisté získali bronzovou medaili i na mistrovství světa. Ve finále se utkalo Švédsko s Finskem. V severském derby byli úspěšnější reprezentanti tří korunek a stali se tak po sedmé v historii mistry světa.

Prohlédnout detail
Fotbalová Sparta obhájila mistrovský titul

2. 5. 1998

Fotbalová Sparta obhájila mistrovský titul

Fotbalová Sparta na jaře 1998 obhájila prvoligový mistrovský titul, před pražskou Slávií na druhém a Sigmou Olomouc na třetím místě. Sparta za celou sezónu prohrála pouze tři ligové zápasy (s Brnem, Olomoucí a Ostravou). Ze soutěže sestoupili SK České Budějovice a beznadějně poslední AFK Atlantic Lázně Bohdaneč. Nejlepším střelcem Gambrinus ligy ročníku 1997/1998 se stal útočník Sparty, Horst Siegel, se třinácti brankami.

Prohlédnout detail
Senát odhlasoval vstup ČR do NATO

2. 5. 1998

Senát odhlasoval vstup ČR do NATO

Senát ČR odhlasoval vstup ČR do NATO a v návaznosti na pozitivní stanovisko Spojených států amerických se začala tato událost oslavovat v prostorách Valdštejnského paláce. Petr Pithart, předseda Senátu ČR pronesl slavnostní řeč. Mezi parlamentními stranami ohledně vstupu do NATO panovala shoda, vyjma komunistické strany, která se odmítala zapojit do obraných a politických severoatlantických struktur. ČR nakonec do NATO slavnostně vstoupila 12. března 1999 spolu s Polskem a Maďarskem, jakožto první tři země bývalého východního bloku.

Prohlédnout detail
Česká politická scéna si začíná zvykat na politické poradce

2. 5. 1998

Česká politická scéna si začíná zvykat na politické poradce

Česká politická scéna si začala zvykat na přítomnost politických poradců, kteří v zákulisí připravovali volební programy a kampaň politických stran nebo analyzovali soudobou politickou situaci. Mezi poradce, jejichž angažmá bylo četně diskutováno, patřil Vladimír Mlynář z Unie Svobody, kterého přijal mezi své spolupracovníky Josef Tošovský a Mlynář se tak spolupodílel na sestavování „úřednické vlády“. Probíral se také silný neformální vliv Miroslava Šloufa, kontroverzního „pravé ruky“ Miloše Zemana a pozdějšího šéfa poradců předsedy vlády. Šlouf byl nakonec odvolán v roce 2002 po sporech s Vladimírem Špidlou (a k nelibosti Miloše Zemana) kvůli své komunistické „aparátnické“ minulosti.

Prohlédnout detail
Americký senát schválil vstup ČR do NATO

2. 5. 1998

Americký senát schválil vstup ČR do NATO

Senát Spojených států amerických schválil vstup ČR společně s Maďarskem a Polskem do Severoatlantické aliance (NATO). I když se očekávalo schválení nových členů bez větších problémů, překvapila světová i domácí média drtivá většina, již byl přístup schválen. Značný vliv na přistoupení ČR a dalších postkomunistických států měly krajanské spolky i prezident Bill Clinton, pro kterého se stalo rozšíření NATO jednou z prioritních zahraničně-politických otázek.

Prohlédnout detail
Spotřeba alkoholu v ČR stoupala meziročně o jeden litr

4. 5. 1998

Spotřeba alkoholu v ČR stoupala meziročně o jeden litr

Spotřeba alkoholu v ČR stoupala meziročně o jeden litr a nepříznivý trend se tedy nezměnil ani po roce 1989. V roce 1998 spotřeba dosahovala hranice 10 litrů čistého lihu na obyvatele. Republika se tak zařadila mezi tzv. mokré země a zároveň náležela do první desítky států, kde se věková hranice konzumentů alkoholu neustále snižovala. Česká společnost se stala benevolentní k nadměrnému konzumování lihovin, zároveň nebyl alkoholismus prioritním tématem, protože ho upozadil narůstající problém s jinými návykovými látkami, drogami.

Prohlédnout detail
Inter Milán vítězem Poháru UEFA

9. 5. 1998

Inter Milán vítězem Poháru UEFA

Vítězem fotbalového Poháru UEFA se stal Inter Milán, který porazil v pařížském finále 3:0 Lazio Řím, jehož oporou byl český hráč Pavel Nedvěd. Finále se poprvé uskutečnilo v jednom zápase sehraném na před začátkem soutěže určené „neutrální půdě“.

Prohlédnout detail
Prezident Havel udělil milost útočníkům na Miroslava Sládka

11. 5. 1998

Prezident Havel udělil milost útočníkům na Miroslava Sládka

Prezident Václav Havel udělil milost dvěma útočníkům, kteří zbili šéfa republikánů Miroslava Sládka. Rozhodnutí hlavy státu se setkalo s kritikou. Jednalo se o muže romského etnika. Podle některých politických činitelů byla milost případem pozitivní diskriminace a také ukvapeným činem, protože ve věci napadení nebylo orgány činnými v trestním řízení v době omilostnění ještě rozhodnuto.

Prohlédnout detail
Hrozí krachy menších pojišťovacích ústavů

13. 5. 1998

Hrozí krachy menších pojišťovacích ústavů

Odborníci varovali v návaznosti na bankrot Pojišťovny Morava před možnými dalšími krachy zejména menších pojišťovacích ústavů. Naopak podle ředitele České podnikatelské pojišťovny Vlastimila Navrátila nebyla panika na místě, dle jeho slov se ohrožené instituce dají cestou fúze se silným partnerem než odebráním licence a následným bankrotem.

Prohlédnout detail
V centru Prahy se sešli ekologičtí aktivisté

18. 5. 1998

V centru Prahy se sešli ekologičtí aktivisté

Ekologičtí aktivisté se v centru Prahy sešli v rámci celosvětových protestů proti dopadům globalizace ekonomiky na životní prostředí. Na původně povolené shromáždění Global Street Party se sjelo přes tři tisíce aktivistů a anarchistů. Několik stovek demonstrantů se však oddělilo a během odpoledne a večera zaútočilo na policejní doprovod. Demonstrace proběhly také v Birminghamu nebo v Ženevě, kde docházelo rovněž k výtržnostem. Do dnešních dnů se aktéři přou o adekvátnost zásahu policejních složek.

Prohlédnout detail
Stát nabízí příspěvky na hypotéční úvěry, Češi mají obavy ze splácení

20. 5. 1998

Stát nabízí příspěvky na hypotéční úvěry, Češi mají obavy ze splácení

Stát nabízel příspěvky na hypoteční úvěry. Ekonomické rubriky však informovaly o nezájmu občanů o státní pomoc na podporu bydlení ve formě návratného finančního příspěvku, protože se obávali dlouhodobých závazků a možné pozdější nemožnosti je splácet.

Prohlédnout detail
FC Blšany si zajistil postup do první fotbalové ligy

20. 5. 1998

FC Blšany si zajistil postup do první fotbalové ligy

Fotbalový klub Blšany si zajistil postup do nejvyšší fotbalové soutěže. Obec s 480 obyvateli se stala světovou raritou i když průkopníkem ligového fotbalu a postupu mezi nejlepší celky byly Drnovice, které v letech 1993 až 2005 patřily mezi fotbalovou elitu.

Prohlédnout detail
OECD hodnotí stav českého hospodářství skepticky

21. 5. 1998

OECD hodnotí stav českého hospodářství skepticky

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) hodnotila skepticky tehdejší stav českého hospodářství. Vývoj ekonomiky omezovaly dle mezinárodní organizace především příliš štědrý sociální systém, nezprivatizované banky nebo kontrola nájemného. V důsledku zpomalení ekonomiky také vzrostla v ČR nezaměstnanost a ekonomové očekávali tento trend i v dalším období vzhledem k nutnosti restrukturalizace podniků. Naopak chvály se dočkala restriktivní měnová politika České národní banky uplatňovaná v důsledku deficitu na běžném účtu a obchodním schodku.

Prohlédnout detail
Odbory svolaly výstražnou stávku na začátek června

21. 5. 1998

Odbory svolaly výstražnou stávku na začátek června

Odbory rozpočtových a příspěvkových sfér po neúspěšném jednání s premiérem Josefem Tošovským svolaly na 8. června výstražnou stávku. Celkem se do akce za zvýšení mezd a životní úrovně mělo zapojit deset odborových svazů zaměstnanců státní správy. O připojení k protestu uvažovali také policisté a hasiči. Zemědělci v den jednání s předsedou vlády přijeli demonstrovat přímo do Prahy, kde se jich sešlo přes pět a půl tisíce.

Prohlédnout detail
Vysoká škola ekonomická chce zrušit bakalářské obory

22. 5. 1998

Vysoká škola ekonomická chce zrušit bakalářské obory

Vysoká škola ekonomická chtěla v roce 1998 zrušit bakalářské obory z důvodu nezájmu ze strany studentů a neuchopitelnosti titulu z hlediska potenciálních zaměstnavatelů. Firmy z ekonomických oblastí očekávaly vysokoškolsky vzdělané pracovníky s inženýrským titulem. Celkově zájem o studium na vysokých školách rostl. Největší zájem byl na Univerzitě Karlově o filozofickou, právnickou a pedagogickou fakultu.

Prohlédnout detail
Politici před volbami cílí na seniory

23. 5. 1998

Politici před volbami cílí na seniory

Měsíc před volbami do Poslanecké sněmovny ČR se politické strany začaly zajímat o početnou potenciální voličskou základnu, o seniory. Naopak mladé rodiny, jako nejohroženější sociální skupina své doby, stála mimo pozornost politiků. Zvýšený zájem v souvislosti se seniory si analytikové vysvětlovali zejména nárůstem preferencí nové strany „Důchodci za životní jistoty“ (DŽJ) a tedy možného poklesu míry voličských hlasů parlamentním stranám.

Prohlédnout detail
Podle ankety TGM Největším Čechem

26. 5. 1998

Podle ankety TGM Největším Čechem

Lidové noviny vyhlásily výsledky čtenářské ankety o „Největší Čechy 20. století“. Nejvíce hlasů získal první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, následoval ho spisovatel, dramatik a novinář Karel Čapek. Na třetím místě se umístil bývalý premiér Václav Klaus. Tehdejší prezident Václav Havel skončil na 5. místě za kardinálem Františkem Tomáškem. Do první desítky „největších Čechů“ se dále probojovali Leoš Janáček, Jaroslav Seifert, Jaroslav Heyrovský, Edvard Beneš nebo Milada Horáková.

Prohlédnout detail
České dráhy nejpozději do roku 2000 se ziskem

26. 5. 1998

České dráhy nejpozději do roku 2000 se ziskem

České dráhy v květnu ohlásily, že by nejpozději do roku 2000 chtěly začít vykazovat zisk svého hospodaření.

Prohlédnout detail
Jan Ruml varuje před možnou koalicí Miloše Zemana a Václava Klause

27. 5. 1998

Jan Ruml varuje před možnou koalicí Miloše Zemana a Václava Klause

Před červnovými volbami se řešilo na politické scéně téma budoucí spolupráce mezi stranami. Jan Ruml z Unie Svobody tvrdil, že Václav Klaus s Milošem Zemanem se chystají vládnout společnými silami. Ministrem financí se měl stát podle Rumlova obvinění právě bývalý premiér a předsedou vlády Miloš Zeman. Politologové ovšem ve velkou koalici pravice a levice nevěřili.

Prohlédnout detail
Václav Havel zahajuje diskusi o svém nástupci

1. 6. 1998

Václav Havel zahajuje diskusi o svém nástupci

Prezident Václav Havel zahájil diskuzi o svém možném nástupci na post hlavy státu, který měl nastoupit po něm po vypršení jeho mandátu za pět let. Vhodným kandidátem by byl dle jeho slov teolog Tomáš Halík, který by ovšem podle dobových průzkumů nesehnal podporu mezi politickou reprezentací.

Prohlédnout detail
Akcie Unipetrolu se propadly na historické minimum

3. 6. 1998

Akcie Unipetrolu se propadly na historické minimum

Ceny akcií společnosti Unipetrol se na pražské burze propadly na historické minimum. Unipetrol se potýkal nejen se zastaralými technologiemi snižující rentabilitu podniku, ale také s diktátem státu, který petrochemický holding nutil přebírat ztrátové podniky.

Prohlédnout detail
Z nejvyšší fotbalové ligy sestupují České Budějovice a Lázně Bohdaneč

4. 6. 1998

Z nejvyšší fotbalové ligy sestupují České Budějovice a Lázně Bohdaneč

Nejvyšší tuzemskou fotbalovou soutěž, I. Gambrinus ligu, opustily týmy Českých Budějovic a Lázní Bohdanče. Naopak v horních patrech tabulky se rozhodlo o postupujících do Poháru UEFA. Společně s vítězem soutěže Spartou s evropskou konkurencí měly změřit síly v kvalifikacích evropských soutěží týmy Slavie a Olomouce.

Prohlédnout detail
Ministr Mlynář údajně porušil zákon o tajných službách

4. 6. 1998

Ministr Mlynář údajně porušil zákon o tajných službách

Ministr Vladimír Mlynář se dle poslanců sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) dopustil porušení zákona o tajných službách, když požadoval od kontrarozvědky informace o společnosti AGPI Písek. Mlynář byl jednou z hlavních tváří volební kampaně Unie Svobody a doposud byl veřejností považován za důvěryhodného politika. Aféra byla chápána za součást předvolebního boje, protože se objevila necelých 14 dní před hlasováním občanů.

Prohlédnout detail
Bývalá herečka Regina Rázlová odsouzena za zneužívání informací v obchodním styku

4. 6. 1998

Bývalá herečka Regina Rázlová odsouzena za zneužívání informací v obchodním styku

U libereckého soudu bylo rozhodnuto o vině bývalé herečky a předsedkyni představenstva Skloexportu Reginy Rázlové, která byla obžalována ze zneužívání informací v obchodním styku. Skloexportu svým jednáním způsobila škodu za více než 400 mil. Kč. Některé zdroje však hovořily o částce až trojnásobně vyšší. Rázlová spolu se svým manželem Stanislavem, bývalým předsedou české vlády z roku 1969, tzv. vytunelovala sklářský podnik.

Prohlédnout detail
Kampaň republikánů šokovala svou extremistickou podobou

5. 6. 1998

Kampaň republikánů šokovala svou extremistickou podobou

Kampaň republikánů vedených Miroslavem Sládkem šokovala svou extremistickou podobou. Nejen na reklamních plochách po celé zemi, ale i v předvolebním televizním spotu obviňovala strana romské etnikum z vraždění, krádeží a rasové nenávisti. Ve spotu se objevovala některá z hesel z programových tezí SPR-RSČ „Odsuzujeme zločinné projevy valné většiny cikánského etnika“ nebo „Je na čase se vší rozhodností zastavit řádění černých rasistů“ apod. Sládkově straně nakonec agresivní kampaň příliš nepomohla, neboť ve volbách získala pouze 3,9% hlasů a stala se mimoparlamentní stranou.

Prohlédnout detail
Proběhla výstražná stávka státních zaměstnanců

8. 6. 1998

Proběhla výstražná stávka státních zaměstnanců

Na protest proti nedostatečné výši svých platů dle květnových avíz přerušili státní zaměstnanci na jednu hodinu svou práci. Uzavřeli se dálniční přechody, státní úřady, byla zablokována doprava na silnicích na mnoha místech republiky, učitelé přestali po dobu jedné hodin vyučovat. Stávky se mělo dle odhadů účastnit na 800 tis. pracovníků rozpočtové a příspěvkové sféry, předpoklady se však nenaplnily a rozsah akce nebyl natolik masový.

Prohlédnout detail
Pád dvou stíhaček Mig-21 na Českobudějovicku

9. 6. 1998

Pád dvou stíhaček Mig-21 na Českobudějovicku

Na České Budějovice, konkrétně do největšího sídliště ve městě Vltava a do neobydlené oblasti v blízkosti zástavby, se zřítily dvě stíhačky Mig-21. Pád nadzvukových vojenských letadel naštěstí způsobil pouze několika obyvatelům lehká zranění a ani piloti nebyli ohroženi na životě. V letech 1996 až 1998 havarovalo 11 vojenských letounů.

Prohlédnout detail
Ekonomickým tématem se stalo počítačové pirátství

10. 6. 1998

Ekonomickým tématem se stalo počítačové pirátství

Ekonomickým tématem se stalo počítačové pirátství. V roce 1998 podíl nelegálního softwaru dosahoval v ČR 80 %. Nelegální kopírování programů poškozovalo nejen jejich původní výrobce, ale i stát, který přicházel touto cestou o velké příjmy z daní a také byl Evropskou unií kritizován, že nedostatečně chrání autorská práva.

Prohlédnout detail
Předvolební průzkumy poukazují na možnou patovou situaci

12. 6. 1998

Předvolební průzkumy poukazují na možnou patovou situaci

Poslední předvolební průzkumy poukazovaly na možnou patovou situaci v Poslanecké sněmovně. Agenturní průzkumy volebních preferencí odhadovaly velice vyrovnaný souboj a obtížné sestavování vlády, přitom právě předčasné parlamentní volby měly vyřešit nepřehlednou politickou situaci. Dle šetření se očekávalo vítězství ČSSD následované ODS, KSČM nebo DŽJ (Důchodců za životné jistoty). Na 5. až 6. místě měly skončit KDU-ČSL, US nebo SPR-RSČ.

Prohlédnout detail
Václav Klaus věří ve voličskou podporu velkým stranám

16. 6. 1998

Václav Klaus věří ve voličskou podporu velkým stranám

Václav Klaus před červnovými předčasnými volbami tvrdil, že voliči poznají a podpoří strany s vizí, jasným vůdcem a stabilní členskou základnou, za něž bývalý premiér považoval v českém politickém spektru pouze ODS a ČSSD. Za kontraproduktivní považoval dlouhodobé propírání afér právě dvou nejsilnějších politických uskupení v průběhu roku. Nepřímá podpora subjektů, kterých se skandály prozatím netýkaly, ze strany médií rovněž dle Klause zvýšila volební preference ODS i ČSSD.

Prohlédnout detail
ODS mobilizuje voliče strachem z komunistů

16. 6. 1998

ODS mobilizuje voliče strachem z komunistů

Poprvé od roku 1989 se veřejně hovořilo o možné tiché podpoře vlády ČSSD a DŽJ od komunistické strany, která by se tak dostala z politicko-mocenské izolace. Komunisté by za tuto pomoc při vládnutí požadovali zpětné referendum o vstupu České republiky do NATO. I na tyto zákulisní informace reagovala kampaň ODS vyzývající k „mobilisaci“. Plakáty a inzeráty s použitím staršího tvaru slova odkazovaly na předválečnou krizi roku 1938, ovšem ty s podpisem Klause nepovolávaly občany do zbraně, ale vyzývaly je k účasti ve volbách do Poslanecké sněmovny. Dle odborníků chybělo obecně politickým kampaním silné téma, které by oslovilo širokou voličskou základnu. Naopak volební agitace se neobešla bez líbivých hesel, zpívánek, happeningů, osobních útoků a hysterického závěru. Politologové v této souvislosti upozorňovali na dlouhodobou absenci strategií a cílů i na bezradnost volených zástupců společnosti.

Prohlédnout detail
Nejúspěšnější tuzemskou firmou je Škoda Auto

18. 6. 1998

Nejúspěšnější tuzemskou firmou je Škoda Auto

V žebříčku nejúspěšnějších firem působících v tuzemsku se s obratem přes 90 mld. Kč umístila mladoboleslavská Škoda Auto. Mezi další prosperující podniky patřil chemický gigant Unipetrol, elektrárenská společnost ČEZ, petrochemická Česká rafinérská a pětice uzavřela společnost SPT Telecom.

Prohlédnout detail
Expozice ke stu letům české kinematografie

18. 6. 1998

Expozice ke stu letům české kinematografie

V Praze byla k vidění expozice věnovaná 100 letům české kinematografie. V červnu 1898 otevřel Jan Křiženecký pavilon nazvaný Český kinematograf v rámci Výstavy architektury a inženýrství, a právě k této události se datuje vznik české filmové tvorby. Výstavu doprovázel bohatý program pro malé diváky i široké publikum např. v podobě promítání ve zřízeném kino sále dramatických i komediálních děl patřící ke zlatému fondu tuzemské filmové tvorby jakými byly Žert, Kladivo na čarodějnice či Údolí včel.

Prohlédnout detail
BIS informovala o zvýšené aktivitě východních tajných služeb

19. 6. 1998

BIS informovala o zvýšené aktivitě východních tajných služeb

Bezpečnostní informační služba (BIS) informovala o zvýšené aktivitě tajných služeb z Východu před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny. BIS znepokojoval příliš vysoký počet zpravodajců ruských a dalších postsovětských zpravodajských služeb. Cizí rozvědky údajně měly stát za dezinformačními kampaněmi a aférami ve snaze destabilizovat zemi právě před volbami. V roce 1996 BIS ve své výroční zprávě uvedla, že se ruská rozvědka snažila ČR zdiskreditovat v očích západních států, aby oddálila vstup země do NATO.

Prohlédnout detail
Konaly se předčasné volby do Poslanecké sněmovny

19. 6. 1998

Konaly se předčasné volby do Poslanecké sněmovny

Ve dnech 19. a 20. června se konaly předčasné volby do Poslanecké sněmovny. V souladu se předvolebními průzkumy zvítězila ČSSD v čele s Milošem Zemanem s volebním výsledkem přes 32 %, následovala Klausova ODS s 27 %, KSČM získala 11 %. Nad hranici pěti procent se dostala ještě KDU-ČSL s 9 % a US s 8,6 % hlasů, které měly sehrát při sestavování vlády důležitou roli. Bez jejich podpory by totiž vládu nesestavil vítěz voleb Zeman ani druhý v pořadí Klaus. KDU-ČSL vedená Josefem Luxem byla připravena vstoupit do vlády se sociálními demokraty. V centru zájmu dvou nejsilnějších stran se tak ocitla v povolebních jednáních Unie Svobody Jana Rumla. V poli poražených skončil extremista Miroslav Sládek i se svojí stranou SPR-RSČ, která nezískala potřebných pět procent pro vstup do dolní komory Parlamentu ČR stejně jako „důchodcovská strana“ Důchodci za životní jistoty (DŽJ), jenž byla předvolebními průzkumy pasována do role černého koně a možného levicového trumfu při případném sestavování vlády Milošem Zemanem. Jedním z populárních symbolů se stal neúspěšný předseda DŽJ Eduard Kremlička, který posléze v přímém televizním přenosu jako naplnění své předvolební sázky snědl živého brouka (potemníka). Před volbami totiž prohlásil, že pokud jeho strana nepřekročí pět procent a nedostane se tak do sněmovny, sní živého chrousta. Vzhledem k nedostatku chroustů zvolil ke konzumaci jiný živočišný druh. Voleb se zúčastnilo 74 % oprávněných voličů.

Prohlédnout detail
Propad českého hospodářství

20. 6. 1998

Propad českého hospodářství

Zpráva Českého statistického úřadu (ČSÚ) hovořila o propadu českého hospodářství, kdy poprvé od roku 1993 klesl hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí o 0,9 % a projevil se tak dopad vládních opatření Klausovy vlády na tuzemskou ekonomiku. Propad ekonomiky byl důsledkem nejen vládní politiky, ale také měnové restrikce České národní banky (ČNB) v kombinaci s menšími výdaji obyvatel.

Prohlédnout detail
Nový zákon o vysokých školách zavedl školné pro věčné studenty

20. 6. 1998

Nový zákon o vysokých školách zavedl školné pro věčné studenty

Nový zákon o vysokých školách zavedl školné pro tzv. věčné studenty. Fakulty mohly od nového roku vybírat sankční poplatky za prodloužen studia, přičemž byla zákonem stanovena pouze dolní hranice, vyměření horního limitu spadalo do kompetencí fakult. Základ pro stanovení úhrady byl vypočten z pěti procent průměrné částky neinvestičních nákladů připadající na jednoho studenta. To v praxi znamenalo, že při průměrné státní dotaci na studenta 50 000 Kč by student zaplatil měsíčně minimálně 2 500 Kč.

Prohlédnout detail
Václav Havel pověřil Miloše Zemana sestavením vlády

23. 6. 1998

Václav Havel pověřil Miloše Zemana sestavením vlády

Václav Havel několik dní po parlamentních volbách pověřil předsedu vítězné sociální demokracie, Miloše Zemana, sestavením vlády. Po pověření od prezidenta republika Zeman formuloval své priority v jednáních o připravovaném kabinetu; vláda měla být stabilní s potenciálem vládnout celé čtyřleté období, se schopností prosadit změny tehdejší politiky, oživit ekonomický růst či odstranit sociální problémy. Ačkoliv Miloš Zeman sice disponoval oficiálním pověřením od prezidenta republiky, jeho rival Václav Klaus také zahájil koaliční rozhovory napříč politickým spektrem, ovšem na neoficiální bázi.

Prohlédnout detail
První transplantace plic v ČR

23. 6. 1998

První transplantace plic v ČR

Ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole byla vůbec poprvé na území ČR provedena transplantace obou plic, kterou provedl tým profesora Pavla Pafka. Vůbec první transplantace jedné plíce na území ČR byla provedena týmž týmem již 22. prosince 1997.

Prohlédnout detail
Česká společnost velice shovívavá k závislosti na alkoholu

24. 6. 1998

Česká společnost velice shovívavá k závislosti na alkoholu

Česká společnost byla obecně velice shovívavá k závislosti na alkoholu. Přitom minimálně 10 % populace mělo s touto návykovou látkou problémy a minimálně 4 % by měla v tehdejší době vyhledat pomoc odborníků a podstoupit odvykací léčbu. V devadesátých letech stoupl šestinásobně počet žen závislých na alkoholu, v mužské části populace byl nárůst třetinový. Statistiky udávaly, že každý občan ČR včetně kojenců zkonzumoval za rok v průměru 160 l piva, osm litrů lihovin a 15 l vína.

Prohlédnout detail
Plzeňský krajský soud odsoudil na doživotí nájemného vraha Jiřího Kajínka

24. 6. 1998

Plzeňský krajský soud odsoudil na doživotí nájemného vraha Jiřího Kajínka

Plzeňský krajský soud odsoudil na doživotí nájemného vraha Jiřího Kajínka. Jedním z důvodů pro udělení doživotního trestu byl posudky psychiatrů, dle kterých odsouzený nebyl schopen resocializace. O Kajinkově vině soud rozhodl také na základě výpovědí jednoho z poškozených navzdory tomu, že měl za sebou kriminální minulost. V květnu 2017 mu prezident ČR Miloš Zeman udělil milost a Kajínek byl propuštěn a svobodu a stal se mediální celebritou.

Prohlédnout detail
Ceny NHL pro Dominika Haška a Jaromíra Jágra

27. 6. 1998

Ceny NHL pro Dominika Haška a Jaromíra Jágra

Hokejový brankář Dominik Hašek obdržel v Torontu prestižní cenu Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL a stal se tak zároveň prvním gólmanem v historii soutěže, který získal ocenění dvakrát po sobě. Hašek získal také trofej Lestera P. Pearsona, kterou udělují sami hráči NHL. Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče rovněž získal Čech, útočník Pittsburghu Jaromír Jágr.

Prohlédnout detail
Odstartovala hlavní turistická seźona

27. 6. 1998

Odstartovala hlavní turistická seźona

Začala hlavní turistická sezona a média přinášela typy na blížící se prázdninové měsíce. Sociologové soudili, že masová turistika byla hromadným psychologickým rituálem podléhající vlivům módy. Již v devadesátých letech se českým „šetrným“ cestovatelům v tisku přezdívalo „paštikáři“. Média představovala vhodné dovolenkové destinace, mezi které patřilo např. Španělsko, Slovensko, Bulharsko, Tunis či stále oblíbenější Chorvatsko. Znovu se vyhledávaným místem pro rekreaci stala ČR. Média zvýšený zájem o rekreaci v rámci republiky vysvětlovala nasycením značné části populace po objevování cizích krajů po roce 1989.

Prohlédnout detail
Možná tolerance menšinové vlády ČSSD ze strany ODS

1. 7. 1998

Možná tolerance menšinové vlády ČSSD ze strany ODS

Po neúspěšných jednáních Miloše Zemana o sestavení kabinetu mu Václav Klaus podal pomocnou ruku, když začal hovořit o tolerování menšinové jednobarevné vlády ČSSD. Tento krok byl považován za nátlakovou taktiku směřující na poslance lidovců a Unie svobody. I přes veškerá jednání se Zemanovi nepodařilo přemluvit Jana Rumla ke spolupráci ani přes příslib čtyř křesel v zamýšleném středo-levicovém kabinetu.

Prohlédnout detail
Další ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

3. 7. 1998

Další ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

V západních Čechách se konal 33. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V devíti dnech nabídl divákům 250 snímků. O Křišťálový glóbus, v soutěži celovečerních hraných snímků, se utkalo 17 snímků ze 16 zemí světa. Festival na slavnostním večeru zahájilo promítání filmu Vladimíra Michálka „Je třeba zabít Sekala“. V lázeňském městě převzal cenu za dlouhodobý přínos světové kinematografii americký herec a producent Michael Douglas.

Prohlédnout detail
Jana Novotná na třetí pokus vyhrála prestižní tenisový turnaj ve Wimbledonu

7. 7. 1998

Jana Novotná na třetí pokus vyhrála prestižní tenisový turnaj ve Wimbledonu

Jana Novotná na třetí pokus vyhrála prestižní tenisový turnaj, Wimbledon. Ve finálovém zápase porazila ve dvou setech Francouzsku Tauziativou. Po páté v kariéře cennou trofej získal v mužské části turnaje na travnatých dvorcích All England Clubu americký tenista Pete Sampras po pětisetové bitvě s Chorvatem Goranem Ivaniševičem.

Prohlédnout detail
Debaty nad obrazem ČR v zahraničí

7. 7. 1998

Debaty nad obrazem ČR v zahraničí

Červencovým tématem se stal obraz České republiky v zahraničních médiích, které upozorňovaly na všudypřítomnou korupci a nedostatečnou regulaci ekonomiky. Francouzské deníky odmítly často využívaný titulek „český ekonomický zázrak“ a přirovnaly situaci ČR v počátcích devadesátých let spíše k přeludu.

Prohlédnout detail
Unie svobody a KDU-ČSL nabízejí toleranci jednobarevné vlády ODS

7. 7. 1998

Unie svobody a KDU-ČSL nabízejí toleranci jednobarevné vlády ODS

Na počátku července politická scéna zaznamenala nečekaný obrat ve vyjednávání o vládě. Předsedové stran Unie svobody a KDU-ČSL, Jan Ruml a Josef Lux nabídli toleranci jednobarevné vlády ODS. Nabídka však nebyla ze strany vedení ODS akceptována a v kuloárech se spekulovalo zejména o přetrvávající nevraživosti mezi bývalými členy ODS a reprezentanty Unie svobody Janem Rumlem a Ivanem Pilipem na straně jedné a Václavem Klausem na straně druhé.

Prohlédnout detail
ČSSD a ODS podepsaly opoziční smlouvu

9. 7. 1998

ČSSD a ODS podepsaly opoziční smlouvu

Grémium ČSSD a ODS navzdory nabídce menšinových stran podepsaly tzv. opoziční smlouvu, dohodu obsahující pravidla tolerance vlády ČSSD. Sociální demokraté se s pravicovou stranou dohodli na postoupení klíčových výborů v Poslanecké sněmovně i na postech náměstků některých ministerstev. Smlouva de facto znamenala dlouhodobé rozdělení moci mezi dvě nejsilnější strany z opačného ideově-politického spektra.

Prohlédnout detail
Vladimír Mečiar přivítal spolupráci ODS a ČSSD

11. 7. 1998

Vladimír Mečiar přivítal spolupráci ODS a ČSSD

Slovenský premiér Vladimír Mečiar uvítal spolupráci dvou nejsilnějších stran v ČR a označil ji za krok ke konsolidování a stabilizaci české politické situace. Jeho postoj byl naopak velice negativní k prozatímní „úřednické“ vládě Josefa Tošovského, kterou označoval za pučistickou a odmítal s ní jednat o mezistátních otázkách.

Prohlédnout detail
Akce

11. 7. 1998

Akce "Čisté ruce" a plány na zastavení církevních restitucí

Vláda Miloše Zemana za podpory ODS představila v první polovině července plány týkajíce se církevních restitucí, které měla v úmyslu zastavit, dále chtěla zpomalit proces privatizace bankovního sektoru a deregulace nájemného. Záměry Zemanova kabinetu vyděsily církev i ekonomy. V případě privatizace bank ekonomové vyjadřovali názor, že čím déle se bude otálet s prodejem subjektů, tím bude jejich cena na trhu nižší. Předseda vlády také zahájil tzv. akci čisté ruce, jež měla objasnit sporné privatizační projekty z předcházejících let. Zatímco církevní restituce byly na řadu let fakticky zmrazeny, privatizace bank pokračovala prodejem silným zahraničním bankovním domům, což postupně vedlo „pročištění“ tuzemského bankovního sektoru. „Akce Čisté ruce“ nepřinesla prakticky žádné výsledky.

Prohlédnout detail
Nárůst počtu závažných trestných činů

11. 7. 1998

Nárůst počtu závažných trestných činů

Oproti roku 1997 vzrostl počet zavražděných obyvatel o 12 % za prvních šest měsíců v roce 1998. Tématem byla stále se zvyšující tendence k násilí jako i narůstající brutalita pachatelů navzdory snižujícímu se věku viníků trestné činnosti. Nejvážnější situace byla dle Policejního prezidia ČR v hl. městě Praze, na severní Moravě a severních Čechách. Prvenství co do nárůstů vražd patřilo západním Čechám. Policisté se domnívali, že s tímto trendem souvisí značné rozšíření prostituce v příhraničních oblastech a na ni napojený nelegální obchod např. s drogami.

Prohlédnout detail
Roste zájem o automobily z mladoboleslavské Škodovky

13. 7. 1998

Roste zájem o automobily z mladoboleslavské Škodovky

V první polovině roku 1998 rostl zájem o automobily z mladoboleslavské Škodovky. Za šest měsíců prodala více než 180 tis. kusů vozů, což činilo v meziročním srovnání 11% nárůst. Škoda byla zároveň nejrychleji se rozvíjejícím českým podnikem s přítomností zahraničního partnera, Volskwagenu. Hlavním odbytištěm se stalo Německo a v širším měřítku západní Evropa. Na tuzemském trhu byl o domácí značku také enormní zájem. Škodovka ovšem cílila na větší trhy a začala exportovat vozy do východoasijské Číny.

Prohlédnout detail
Neshody mezi ČSSD a ODS nad bezpečnostními složkami

17. 7. 1998

Neshody mezi ČSSD a ODS nad bezpečnostními složkami

Kandidát na ministra bez portfeje Jaroslav Bašta a poslanec za ČSSD informoval o úvahách týkající se reorganizace Bezpečnostní informační služby (BIS) a Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality (SPOK). ČSSD se chystalo vyměnit ředitele BIS Karla Vulterina a službu přestavět. Proti tomuto návrhu vystoupili členové ODS, kteří k takto velkému zásahu neviděli důvod a soustředili se na novou podobu zákona o tajných službách. Jednalo se o první neshody mezi ODS a vládnoucí ČSSD.

Prohlédnout detail
Vliv USA na životní styl obyvatel ČR

17. 7. 1998

Vliv USA na životní styl obyvatel ČR

Devět let po Sametové revoluci byl stále patrnější vliv Spojených států amerických na životní styl obyvatel republiky. Importovanými atributy americké kultury se kromě džínů a žvýkaček stala značka Coca-Cola a McDonald nebo animovaný televizní seriál Simpson, kdy jedna z hlavních postav Bart Simpson se celosvětově umisťoval mezi nejlepšími baviči. Část společnosti ovšem byla proti amerikanizaci republiky i celé Evropy. Za vlajkovou loď byla označována soukromá televizní společnost TV Nova Vladimíra Železného, v jejíž programu převažovaly filmy americké – hollywoodské produkce či pořady lehčích žánrů jako např. nekonečné krimi a seriály, zábavné pořady a soutěže, thrillery a akční filmy.

Prohlédnout detail
Prezident jmenoval vládu Miloše Zemana

20. 7. 1998

Prezident jmenoval vládu Miloše Zemana

V polovině července jmenoval prezident Václav Havel vládu složenou premiérem Milošem Zemanem. Předseda ODS a politický partner Zemana, Václav Klaus, se ujal funkce předsedy Poslanecké sněmovny ČR. Např. bývalý předseda Nejvyššího soudu Otakar Motejl získal post ministra spravedlnosti, ministrem kultury byl jmenován Pavel Dostál, jenž nahradil ve funkci Martina Stropnického, ministerstva zdravotnictví se ujal Ivan David, nahrazujíce Zuzanu Roithovou. Nejvíce diskutovaným členem vlády byl ministr zahraničí Jan Kavan, jehož provázelo podezření ze spolupráce s předlistopadovou StB.

Prohlédnout detail
Českou republiku zasáhla extrémní horka a povodně

22. 7. 1998

Českou republiku zasáhla extrémní horka a povodně

Prázdninovým námětem se staly enormní horka. Teploty kolem 35 °C si vyžádaly i několik obětí na lidských životech stejně jako bleskové povodně na východě Čech, zejména na Náchodsku a v okresu Rychnov nad Kněžnou. Nejhůře postiženy náhlým vzestupem hladin byly obce Dobruška, Opočno, Kvasiny a Solnice.

Prohlédnout detail
Vyhlášeny priority zahraniční politky Zemanovy vlády

28. 7. 1998

Vyhlášeny priority zahraniční politky Zemanovy vlády

Prioritou zahraniční politiky nového Zemanova kabinetu se stal evropský bezpečnostní rámec a posilování role Evropské unie, ale i utužení vztahu se sousedním Slovenskem a především s nástupcem Sovětského svazu, Ruskem.

Prohlédnout detail
Komplikovaný zdravotní stav Václava Havla

28. 7. 1998

Komplikovaný zdravotní stav Václava Havla

Prezident ČR Václav Havel se v Praze v Motole podrobil druhé části operace tlustého střeva. Ač prognóza lékařů byla optimistická, prezident se potýkal s dalšími zdravotními komplikacemi v podobě selhání plic, kdy musel být připojen na umělé dýchání, a také selhávání srdce. Havla postihla srdeční arytmie a lékaři museli použít elektrošoky, aby jej zachránili z nebezpečí ohrožení života.

Prohlédnout detail
Konec první fáze kapitalismu v post socialistické éře ČR

31. 7. 1998

Konec první fáze kapitalismu v post socialistické éře ČR

S nástupem vlády skončila dle ekonomů a politologů první fáze kapitalismu v post socialistické éře republiky. V roce 1990 byla zahájena tzv. malá privatizace a daňová reforma, o rok později tzv. velká privatizace, v roce 1995 vstoupila ČR do OECD, po kterém následovala stagnace a ekonomická krize. Ta měla za následek pád Klausovy vlády a vzestup Miloše Zemana. Na příchod kapitalismu po plánovaném socialistickém hospodářství nebyli připraveni politici ani občané. Často byla země nejen ze strany občanů i státních představitelů, např. Milošem Zemanem, přirovnávána ke „spálené zemi plné tunelářů“. Příměr měl poukázat na postoj občanů k polistopadovému vývoji i na zklamání z privatizačního procesu.

Prohlédnout detail
Odborné debaty nad možnou změnou klimatu

1. 8. 1998

Odborné debaty nad možnou změnou klimatu

V souvislosti s červencovými rekordními letními teplotami i stále častějšími bleskovými povodněmi se vědci více zabývali změnou klimatu a možnými důsledky. Neustále rostoucí činností člověka a posilováním skleníkového efektu vzrůstala průměrná teplota vzduchu. Dle odborníků hrozilo plošné rozšíření malárie či nedostatek vody kombinovaný s bleskovými srážkami.

Prohlédnout detail
Vláda chystá změny v sociální politice

1. 8. 1998

Vláda chystá změny v sociální politice

Vláda sociální demokracie chystala změny v sociální politice. Ty se měly týkat zvýšení minimální mzdy z tehdejších 2 650 Kč na 4 100 Kč, návratu k platovým tarifním stupňům ve státní a příspěvkové sféře a kvalifikačních katalogů v podnikatelské sféře, odstranění horního limitu nemocenských dávek, deregulace nájemného a cen energií. Většina z těchto návrhů sklidila kritiku od opozičních politiků, ekonomů i zástupců zaměstnavatelů, pro něž znovuzavedení systému vázaného na počet odpracovaných let a na dosaženou kvalifikaci znamenal údajný návrat politiky před rok 1989.

Prohlédnout detail
Českému západnímu a jižnímu pohraničí vládli trpaslíci a prostitutky

2. 8. 1998

Českému západnímu a jižnímu pohraničí vládli trpaslíci a prostitutky

Českému západnímu a jižnímu pohraničí vládly dle novinových titulků trpaslíci a prostitutky. Nechvalně proslulá byla v tomto směru silnice E55 spojující tuzemsko se sousedním Rakouskem, a to jak na jižním konci s dominujícím Dolním Dvořištěm, tak severozápadním Dubím náležející k Teplicím. Místní obyvatelé si na projíždějící auta s německou či rakouskou poznávací značkou, ze kterých se ozývalo „Wieviel?“ i na lehké ženy, jejich pasáky a sexuální turisty, zvykli.

Prohlédnout detail
Sílící vliv bulvárních médií na mládež

5. 8. 1998

Sílící vliv bulvárních médií na mládež

Podle dobových výzkumů si mladá česká generace oblíbila časopisy laciné svým obsahem. Náctiletí řešili své problémy (s mezilidskými vztahy, rodinou, sexem, líčením apod.) čtením v titulech typu Dívka, Bravo či Bravo Girl, kde jim radili odborníci z řad sexuologů, psychologů nebo z kosmetického průmyslu.

Prohlédnout detail
Stav české justice ohrožoval vstup do EU

9. 8. 1998

Stav české justice ohrožoval vstup do EU

Vstup ČR do EU mohla dle jejích expertů ohrozit krize české justice. V republice nebyla dostatečně zajištěna nezávislost soudů, protože vládní exekutiva měla plně pod kontrolou správu soudnictví – předsedové soudů byli jmenováni i odvoláváni právě vládou, a následně též na předsedovi soudu bylo, aby určil rozdělení práce mezi soudce. Tato situace mohla být živnou půdou pro korupční jednání a pro rozvoj nedemokratického soudnictví. Dle mínění Soudcovské unie by mělo být docíleno nezávislosti justice zajištěním soudní samosprávy.

Prohlédnout detail
Výsledky ankety Zlatá hokejka

10. 8. 1998

Výsledky ankety Zlatá hokejka

Hokejový brankář, přezdívaný „Dominátor“, Domin Hašek po páté zvítězil v anketě „Zlatá hokejka“ o nejlepšího tuzemského hráče sezóny. V karlovarském Grandhotelu Pupp ovládli hlasování trenérů a novinářů zlatí medailisté z Nagana. Druhé místo patřilo Jaromíru Jágrovi, třetí příčka Jiřímu Dopitovi.

Prohlédnout detail
Míra korupce v ČR dvakrát vyšší než je průměr v EU

13. 8. 1998

Míra korupce v ČR dvakrát vyšší než je průměr v EU

Z přehledu Světového ekonomického fóra o globální konkurenceschopnosti vyšlo pořadí zemí dle míry korupce podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). Česká republika se zařadila po bok Polska a Maďarska s hodnotami indexu korupce dvakrát vyššími, než byly vysledovány ve státech Evropské unie. Tradičně nejnižších hodnot korupce dosahovaly severské státy – Dánsko, Finsko, Švédsko, následované Novým Zélandem, Kanadou či Nizozemskem. Na opačné straně stálo Rusko a Kolumbie, Mexiko, Venezuela. Ze zemí EU měla horší údaje pouze mafií proslulá Itálie.

Prohlédnout detail
Úspěchy ČR na Mistrovství Evropy v atletice

17. 8. 1998

Úspěchy ČR na Mistrovství Evropy v atletice

V Budapešti se konalo 17. mistrovství Evropy v atletice, kterého se účastnila třinácti členná výprava českých reprezentantů. Stříbrnou medaili si z mistrovství odvezla trojskokanka Šárka Kašpárková, která nestačila pouze na řeckou atletku Vasdekiovou, i čtvrtkařka Helena Fuchsová, jež zaběhla osobní rekord v medailovém souboji. Třetí cenný kov do sbírky reprezentace přidal v závodě na 800 metrů Lukáš Vydra. Desetibojaři Tomáš Dvořák a Roman Šebrle obsadili v Maďarsku 5. a 6. místo.

Prohlédnout detail
Přípomínky okupace 1968

21. 8. 1998

Přípomínky okupace 1968

Výročí srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy se v roce 1998 připomínalo v celostátním tisku. Oproti některým ruským médiím, která považovala okupaci za tragickou chybu, vojáci a přímí aktéři této historicky významné události vzpomínali na dobu v Československu i samotný zásah pozitivně.

Prohlédnout detail
Natáčení Četnických humoresek

25. 8. 1998

Natáčení Četnických humoresek

V Brně natáčel režisér Antonín Moskalyk seriál s prvorepublikovou tématikou Četnické humoresky. Autor námětu, policejní rada Michal Dlouhý, vycházel z činnosti prvorepublikových četnických pátracích stanic v letech 1933 a 1934. Hlavní role ztvárnili Tomáš Töpfer jako štábní strážmistr Karel Arazím, Petr Kostka v roli vrchního velitele pátračky nebo Ivan Trojan coby Bedřich Jarý.

Prohlédnout detail
Jablonečtí odmítli zřízení domu pro kazašské Čechy

25. 8. 1998

Jablonečtí odmítli zřízení domu pro kazašské Čechy

Triumfem xenofobie bylo nazýváno rozhodnutí občanů Jablonce nad Nisou – Vrkoslavic, kteří v petici odmítli projekt jablonecké radnice počítající se zřízením domu pro šest rodin kazašských Čechů v obci. Akci koordinovala nezisková organizace Člověk v tísni. Její koordinátor Petr Dymeš situaci komentoval ve smyslu, že k řádnému začlenění krajanů je zapotřebí spolupráce spoluobčanů obce, což v tomto případě obyvatelé Vrkoslavic neprojevili. Za projevy nesouhlasu s umístěním kazašských rodin stála zřejmě neinformovanost obyvatel. Ti se domnívali, že s příchodem krajanů se v lokalitě zvýší kriminalita.

Prohlédnout detail
Ruská ekonomická krize zasáhla i pražskou burzu

28. 8. 1998

Ruská ekonomická krize zasáhla i pražskou burzu

Na konci července ruská ekonomická krize zasáhla i pražskou burzu . Akcie nejvýznamnějším českých podniků, např. Telecomu, Komerční banky, prudce klesly. Stejně tomu bylo i na jiných východoevropských burzách, ve Varšavě či Budapešti. Skeptici upozorňovali, že ruská krize může přerůst v krizi celosvětových rozměrů. Klesaly nejen cenné papíry, ale i ceny na komoditních trzích, např. cena zlata se propadla na devatenáctileté minimum. Panika na finančních trzích doputovala i na americký kontinent. Zde se ocitly pod největším tlakem jihoamerické trhy. Obavy o vývoj světového hospodářství se začaly stupňovat.

Prohlédnout detail
Česko trápí nízká prestiž učitelů

1. 9. 1998

Česko trápí nízká prestiž učitelů

Tématem prvního zářijového dne bylo tradičně školství. Ministerstvo školství informovalo o neúspěšném projektu k prevenci užívání drog a dalších patologických jevů pro děti a mládež za 700 mil. Kč. Zároveň se psalo o nedostatečně finančně ohodnocených pedagozích na základních a středních školách, kteří jsou demotivováni ve své profesi nejen ze stránky finanční, ale také nízkou prestiží povolání. Ve výzkumu veřejného mínění 54 % respondentů označilo prestiž učitelů na ZŠ za nízkou. Dalších 10 % uvedlo, že v toto povolání postrádá jakoukoli míru vážnosti. Opačně tomu bylo u středního školství, kde se 53 % dotazovaných domnívalo, že pedagogové se těší poměrně vysoké reputaci.

Prohlédnout detail
Českou premiéru měl celovečerní film Akta X

3. 9. 1998

Českou premiéru měl celovečerní film Akta X

Českou premiéru měl celovečerní film dle seriálové předlohy, Akta X. Celosvětově úspěšný seriál odrážel a zároveň povzbuzoval tehdejší paranoiu společnosti o paranormálních jevech a o šíření univerzálních lží. Kolem seriálu se vytvořila silná fanouškovská základna, jejíž členové se označovali za X-philes. Samotný seriál se vysílá od roku 1993 a v roce 2016 byla natočena desátá epizoda.

Prohlédnout detail
Stříbrná medaile v řeckořímském zápase pro Marka Švece

3. 9. 1998

Stříbrná medaile v řeckořímském zápase pro Marka Švece

Na Mistrovství světa ve švédském Gävle v řeckořímském stylu dosáhl na stříbrnou medaili Marek Švec. Pro české zápasníky se jednalo o první medailový úspěch po sedmi letech.

Prohlédnout detail
Nelegálním prodejem přes ČR se do Číny a Severní Koreji dostaly nosiče raket

5. 9. 1998

Nelegálním prodejem přes ČR se do Číny a Severní Koreji dostaly nosiče raket

Nelegálním prodejem zbraní se do komunistické Číny a Severní Koreji dostalo více než 100 nosičů raket. Ruskému občanovi se podařilo vyvést armádní vozidla značky Tatra pod hlavičkou české firmy nedisponující licencí Ministerstva průmyslu a obchodu. Vstup ČR do NATO sice neměl být touto akcí ohrožen, ale očekávala se kritika z USA.

Prohlédnout detail
Šachista Garry Kasparov v Praze

5. 9. 1998

Šachista Garry Kasparov v Praze

V pražském Divadle Archa se konalo exhibiční utkání tehdejšího mistra světa v šachu Garry Kasparova s hráčem vévodícím nizozemským tabulkám Janem Timmanem. Střetnutí se sestávalo ze šesti partií, první skončila remízou. Nakonec Kasparov vyhrál 4:2 na partie nad nizozemským šachistou.

Prohlédnout detail
Skandál sponzorů ODS s pražskými veřejnými zakázkami

8. 9. 1998

Skandál sponzorů ODS s pražskými veřejnými zakázkami

Sponzoři koaliční strany ODS figurovaly mezi úspěšnými firmami zakázek hl. m. Prahy. Takové jednání považovali za nemorální někteří političtí oponenti Klausovy strany. K zamýšlení vedlo právě jednání ODS, která si do svého účetnictví žádným způsobem nenaznamenala dary od těchto subjektů navzdory přiznání šéfa pražské ODS Jana Koukala o jejich přijetí. Jednalo se o zakázky na údržbu a provoz veřejného osvětlení, výstavby městských kolektorů nebo výkupu stavebních pozemků. Firmy Epic či Subterra byly v předešlých letech štědrými sponzory strany. Aféra by se zřejmě nerozpoutala, kdyby vládnoucí stranou v hlavním městě nebyla právě ODS.

Prohlédnout detail
Svědectví o úplatcích od STP Telecom ve prospěch ODS

11. 9. 1998

Svědectví o úplatcích od STP Telecom ve prospěch ODS

Za zlom ve vyšetřování finančních skandálů ODS se považovalo svědectví vlivného pracovníka SPT Telecom, který na policii vypověděl, že strana měla obdržet úplatek ve výši 300 mil. Kč za privatizaci Telecomu od švýcarsko-holandské firmy Tel-Source. Strana přijetí úplatku odmítla.

Prohlédnout detail
Medaile pro české skifaře

14. 9. 1998

Medaile pro české skifaře

Na Mistrovství světa skifařů v Kolíně nad Rýnem získali stříbrnou a bronzovou medaili Michal Vabroušek a Václav Chalupa.

Prohlédnout detail
Došlo k opětovnému propadu české ekonomiky

15. 9. 1998

Došlo k opětovnému propadu české ekonomiky

V září se znovu propadla česká ekonomika dle poklesu hrubého domácího produktu o 2,4 %. Ekonomové kritizovali připravovaný deficitní rozpočet novou vládou, který nedával příliš prostoru k potřebným změnám. Ekonomika doplácela na celkový pokles životní úrovně českého obyvatelstva projevující se také poklesem spotřeby. Pokles HDP byl způsoben dle analytiků restriktivní politikou a příliš pomalou restrukturalizací průmyslových podniků. Podle zahraničního tisku zpomalení ekonomiky mohlo ohrozit vstup ČR do EU, protože předpokladem přijetí bylo i rychlé přibližování mzdové a cenové úrovně poměrům v členských zemích EU. Naopak další kandidátské země bývalého východního bloku Maďarsko, Polsko a Slovinsko dosahovaly hospodářského růstu.

Prohlédnout detail
Koncert Depeche Mode v Praze

15. 9. 1998

Koncert Depeche Mode v Praze

V září koncertovala na pražském Výstavišti britská elektronická skupina Depeche Mode.

Prohlédnout detail
Václav Havel navštívil USA a setkal se s Billem Clintonem

16. 9. 1998

Václav Havel navštívil USA a setkal se s Billem Clintonem

Prezident Václav Havel uskutečnil státnickou cestu do Spojených států amerických, kde se setkal i se svým protějškem Billem Clintonem. Spíše než o českého prezidenta se američtí novináři na společné konferenci obou hlav států zabývali skandálem Clintona a své otázky směřovali ke vztahu prezidenta a Moniky Lewinské. Na počest prezidenta Havla se konal v Bílém domě koncert člena legendární skupiny Velvet Underground, Lou Reeda, který vstoupil s doprovodnou kapelou, v níž si zahrál coby host nestor české undergroundové rockové scény Milan „Mejla“ Hlavsa.

Prohlédnout detail
Klatovsko, Karlovarsko a Krkonoše zasáhly povodně

16. 9. 1998

Klatovsko, Karlovarsko a Krkonoše zasáhly povodně

V polovině září zasáhly oblast Klatovska, Karlovarska a Krkonoš povodně způsobené prudkým deštěm a zvednutými hladinami řek Otavy, Ohře a Labe. Z nádrže Labská u Špindlerova mlýna museli vodohospodáři upouštět množství vody, aby nedošlo k přeplnění přehrady po vydatných deštích.

Prohlédnout detail
Občané ČR přiznávali přítomnost vysoké míry korupce

18. 9. 1998

Občané ČR přiznávali přítomnost vysoké míry korupce

Podle výzkumu společnosti GfK každý pátý občan republiky přiznával, že předal úředníkovi úplatek. Třetina české populace se domnívala, že úplatky přijímá v největší míře úřednický aparát. Dále se dle respondentů nejvíce uplácelo v soudnictví, zdravotnictví a na policii. Oproti době socialismu, kdy si osm procent obyvatel myslelo, že úplatkářství je samozřejmou součástí života, zastávalo stejný názor téměř deset let po Sametové revoluci přes 20 % obyvatel. Přes 40 % lidí bylo přesvědčeno, že za minulého režimu korupční jednání bylo oproti devadesátým létům méně rozšířené.

Prohlédnout detail
Václav Havel oznámil jména možných nástupců v prezidentském úřadě

23. 9. 1998

Václav Havel oznámil jména možných nástupců v prezidentském úřadě

Za další možné nástupce v prezidentském úřadu označil Václav Havel bývalého federálního předsedu vlády Petra Pitharta, tehdejší ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou nebo Petru Buzkovou, místopředsedkyni ČSSD.

Prohlédnout detail
Josef Lux rezignoval na post předsedy KDU-ČSL ze zdravotních důvodů

25. 9. 1998

Josef Lux rezignoval na post předsedy KDU-ČSL ze zdravotních důvodů

Ze zdravotních důvodů z funkce předsedy KDU-ČSL rezignoval Josef Lux. Mezi kandidáty na post předsedy strany patřil bývalý ministr vnitra Cyril Svoboda, který oproti Luxově politickému kurzu chtěl lidovce více naklonit na stranu ČSSD. Odstupující předseda stále hájil spolupráci s pravicovou ODS a US. Dále se jako o možných kandidátech na předsedu KDU-ČSL hovořilo o exministru obrany Miroslavu Výborném nebo o tehdejším prvním místopředsedovi strany Janu Kasalovi.

Prohlédnout detail
Dominik Duka vysvěcen na biskupa

28. 9. 1998

Dominik Duka vysvěcen na biskupa

Dominik Duka, do té doby představený dominikánského kláštera, byl z rukou dosavadního královéhradeckého biskupa Karla Otčenáška, pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka a papežského nuncia Giovanniho Coppy vysvěcen na biskupa v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové.

Prohlédnout detail
ČT se rozhodla reprízovat seriál Třicet případů majora Zemana

3. 10. 1998

ČT se rozhodla reprízovat seriál Třicet případů majora Zemana

Česká televize se rozhodla do vysílání zařadit seriál poznamenaný komunistickou propagandou „Třicet případů majora Zemana“. Rozproudila se tak debata o přítomnosti totalitního umění na českých obrazovkách v polistopadové éře. ČT také rozhodla, že ke každému dílu Majora Zemana vznikne jakýsi vysvětlující dokument, který bude analyzovat kriminální a dobou zpolitizovaný případ. Proti uvedení seriálu Jiřího Sequense, v němž hlavní roli ztvárnil Vladimír Brabec alias Honza Zeman, se postavila Konfederace politických vězňů. Podobnou diskuzi vyvolalo znovuuvedení snímku Karla Kachyni „Král Šumavy“.

Prohlédnout detail
V Praze se uskutečnil druhý ročník konference Forum 2000

11. 10. 1998

V Praze se uskutečnil druhý ročník konference Forum 2000

Ve dnech 11. až 14. října se uskutečnil druhý ročník mezinárodní konference Forum 2000, jehož tématem se stal fenoménem globalizace. První den světově významné osobnosti z různých oborů a profesí diskutovali o politických systémech a způsobech vlády. Druhý den se debatovalo o ekonomických dopadech. Program třetího dne nabídl otázku lidských práv, duchovní, etickou a kulturní dimenzi civilizace. Mezi hosty patřila Hillary Clintonová, někdejší ministr zahraničí USA Henry Kissinger nebo bývalý polský disident Adam Michnik, hlavní rabín Izraele Meir Lau či bývalá polská premiérka Hanna Suchocká. U zrodu konference stál prezident Václav Havel, židovský spisovatel a nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel a japonský filantrop Yohei Sasakawa.

Prohlédnout detail
Překvapivý výsledek Velké pardubické

11. 10. 1998

Překvapivý výsledek Velké pardubické

V Pardubicích se konal 108. ročník koňského závodu Velká pardubická steeplechase. Překvapivě po hromadném pádu favoritů vyhrál Zdeněk Matysík v sedle desetiletého valacha Peruána.

Prohlédnout detail
EU kritizuje ČR za nepřipravenost ke vstupu

21. 10. 1998

EU kritizuje ČR za nepřipravenost ke vstupu

Hlavní vyjednavač pro rozšiřování EU Nikolaus van der Pas kritizoval Českou republiku za nepřipravenost ke vstupu do evropského společenství. Tím se i měl posunout předpokládaný termín vstupu do EU z původních prognóz v roce 2002 až 2003 až na data o tři roky později (2005-2006). Mezi negativně hodnocené oblasti patřila státní správa, soudnictví, připravenost vynucovat platnost evropského práva, praxe státní pomoci podnikům, fungování hospodářské soutěže, bankovní sektor, nedostatečná restrukturalizace podniků a stav zemědělství.

Prohlédnout detail
Kritika Zemanovy vlády ,,bez vize a naděje

26. 10. 1998

Kritika Zemanovy vlády ,,bez vize a naděje"

Kritika se snesla na jednobarevný sociálnědemokratický kabinet premiéra Miloše Zemana. Dle opozičních politiků 100 dní vlády ukázalo zmatky a nepřipravenost kabinetu „bez vize a naděje“. Negativní hodnocení si Zemanova vláda vysloužila za údajný chaos ve výrocích ministrů k jednotlivým problémům, za vyvolání diplomatického sporu s Německem nebo za nerozhodnost v případě vyslání vojenské polní nemocnice do oblasti Kosova pod hlavičkou NATO.

Prohlédnout detail
Prezident vyznamenal přes 100 osobností

28. 10. 1998

Prezident vyznamenal přes 100 osobností

Prezident Václav Havel předal v den výročí založení samostatného Československa státní vyznamenání osobnostem, jež se zasloužily o stát v různých oblastech. Mezi nositeli nejvyššího státního vyznamenání Řádu Bílého lva patřil např. generálmajor Josef Bartík, brigádní generál Mikuláš Antonín Číla, prezident Spojených států amerických Bill Clinton nebo generální tajemník NATO Javier Solana. Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel britský makléř a humanitární pracovník Nicholas G. Winton, zachránce téměř sedmi stovek dětí z židovských rodin z Československa za druhé světové války, Henry Alfred Kissinger, americký historik a politolog či světící pražský biskup mons. Václav Malý. Celkem prezident vyznamenal přes 100 osobností.

Prohlédnout detail
Prudké deště a silný vítr zasáhly ČR

2. 11. 1998

Prudké deště a silný vítr zasáhly ČR

Prudké deště doprovázené místy silnými větry zasáhly na podzim 1998 Českou republiku. Pětiletou vodu zaznamenali vodohospodáři na řece Jizeře v Železném Brodě, hladina ve městě stoupla až o dva metry. Na některých místech Krkonoš na východě Čech byl vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Ani sever Moravy nebyl ušetřen, na Bruntálsku hrozilo kvůli vydatným srážkám protržení rybníka v Rýmařově.

Prohlédnout detail
Bazary a zastavárny v ČR zažívají zlaté časy

2. 11. 1998

Bazary a zastavárny v ČR zažívají zlaté časy

Bazary a zastavárny díky finančním problémům sociálně slabších skupin obyvatel zažívaly zlaté časy. V mnohých případech lidé potřebovali rychle nabít větší obnos peněz, např. aby zaplatili nájemné. Boom tohoto typu podnikání byl reakcí na celkové zhoršování životní úrovně obyvatelstva.

Prohlédnout detail
Frankfurt nad Mohanem okouzlil iluzionista David Copperfield

2. 11. 1998

Frankfurt nad Mohanem okouzlil iluzionista David Copperfield

Německý Frankfurt nad Mohanem doslova okouzlil iluzionista David Copperfield. Během svého představení předvedl např. triky s procházením ventilátoru, létání vzduchem či nechal zmizet 13 diváků z pódia. Show amerického baviče byla ukázkou zábavy hollywoodského stylu s technicky zvládnutou směsí romantiky, pompéznosti a amerického humoru. Potomek ruských emigrantů účinkoval na počátku prosince i v Praze.

Prohlédnout detail
Vyškrtnutí Helmuta Zilka ze seznamu vyznamených

2. 11. 1998

Vyškrtnutí Helmuta Zilka ze seznamu vyznamených

Předávání říjnových státních vyznamenání mělo svou dohru. Senátor Václav Benda, který byl rovněž mezi oceněnými, upozornil na jednání Hradu kolem ocenění bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka. Ten byl na poslední chvíli ze seznamu vyškrtnut kvůli nátlaku novináře ze Süddeutshe Zeitung Petera Broda disponujícího materiály, které měly usvědčovat Zilka ze spolupráce s StB. Hradní kancléř Medek situaci komentoval, že prezident Zilka neocenil z důvodu obav o rozpoutání aféry kolem vyznamenaných, a tedy potenciálního znevážení celého aktu.

Prohlédnout detail
Státní podpora pro regeneraci sídlišť

3. 11. 1998

Státní podpora pro regeneraci sídlišť

Ministerstvo pro místní rozvoj připravovalo projekt k regeneraci sídlišť a bydlení v panelových domech. Rekonstrukce se dočkalo sídliště Kohoutovice u Brna s více než dvěma sty byty a bývalá sovětská vojenská základna Mladá u Milovic severovýchodně od Prahy.

Prohlédnout detail
Kritika ČR za pomalé tempo reforem

3. 11. 1998

Kritika ČR za pomalé tempo reforem

Další kritiky se dostalo České republice za příliš pomalé provádění změn na cestě do evropského společenství. Byla vyhlášena za stát nejhůře plnící požadavky z kandidátských zemí. Evropská komise ve své zprávě uvedla, že za uplynulých 18 měsíců se v ČR nerealizovala žádná z větších slibovaných opatření (jako bylo např. zavedení zákona o státní službě).

Prohlédnout detail
Protesty ekologů proti těžbě zlata na Šumavě

3. 11. 1998

Protesty ekologů proti těžbě zlata na Šumavě

Média připomínala aktivitu Hnutí Duha, které se zabývalo nedodržením podmínek o vyklizení prostoru dolu Naděje kanadskou společností. Ta od roku 1995 prováděla průzkum zlatého ložiska v oblasti Kašperských hor. Společnost využila internetové ankety, aby se mohli občané vyjádřit k těžbě nerostných surovin.

Prohlédnout detail
Irán hrozí ČR sankcemi za vysílání Svobodné Evropy

4. 11. 1998

Irán hrozí ČR sankcemi za vysílání Svobodné Evropy

Za vysílání rádia Svobodná Evropa z Prahy na území Iránu hrozil Teherán sankcemi pro Českou republiku a odvolal také velvyslance z českého hlavního města. Irán označil vysílání za teroristický čin a vyhrožoval omezením ekonomické spolupráci.

Prohlédnout detail
Ivan David agitoval na Liberecku před senátními volbami

4. 11. 1998

Ivan David agitoval na Liberecku před senátními volbami

V listopadu započala volební kampaň o křesla v horní komoře parlamentu. Ministr zdravotnictví Ivan David dokonce vydíral voliče v Liberci skrze dostavbu diagnostického ústavu. Pokud by Liberečané zvolili kandidáta za ČSSD Václava Pecinu, poskytlo by údajně ministerstvo čtvrt milionu na dostavbu ústavu. Navzdory tomu byl za liberecký obvod znovu zvolen Přemysl Sobotka, jenž vykonával funkci senátora po dvě desetiletí (1996-2016) a v letech 2004 až 2010 Senátu předsedal.

Prohlédnout detail
Komedií století se stal snímek ,,S tebou mě baví svět

9. 11. 1998

Komedií století se stal snímek ,,S tebou mě baví svět"

Veselohrou století byla vyhlášena komedie režisérky Marie Poledňákové „S tebou mě baví svět“.

Prohlédnout detail
Prezident Havel navrhuje prezidentskou schůzku k visegrádské spolupráci

9. 11. 1998

Prezident Havel navrhuje prezidentskou schůzku k visegrádské spolupráci

Václav Havel navrhl Slovensku, Polsku a Maďarsku vrcholnou prezidentskou schůzku na cestě za obnovením visegrádské spolupráce. Havel spolu s dalšími představiteli středoevropských zemí tímto krokem potvrdil snahu pomoci Slovensku ke splnění požadavků k připojení do struktur NATO a EU. Na tato prohlášení zazněla v deníku Slovenská republika kritika ze strany HZDS o údajném „oškubání mladé Slovenské republiky“.

Prohlédnout detail
Internet je v ČR dražší než v USA

10. 11. 1998

Internet je v ČR dražší než v USA

Nejmodernější forma komunikace, internet, byl v roce 1998 dražší než v USA, kde bylo připojení k síti daleko rozšířenější a dostupnější oproti tuzemským podmínkám. Provozovatelé počítačových sítí proto vyhlásili boj proti monopolnímu jednání společnosti Telecom, a to především z důvodu dalšího zdražování až o 60 %.

Prohlédnout detail
Volby do obecních zastupitelstev vyhráli nezávislí kandidáti

13. 11. 1998

Volby do obecních zastupitelstev vyhráli nezávislí kandidáti

Ve dnech 13. a 14. listopadu se konaly v pořadí již osmé volby od roku 1989, tentokrát do obecních zastupitelstev a do Senátu, kde se obměňovala jedna třetina jeho členů. V komunálních volbách usilovalo o funkci přes 180 000 uchazečů ze 172 politických uskupení. K dispozici bylo 62 471 míst v obecních zastupitelstvech. Senát nabídl 27 mandátů pro 136 kandidujících z 18 politických stran. V souvislosti s dalšími volbami vyvstala otázka o struktuře mocenských elit. Devět let po tzv. sametové revoluci se obměnila vládnoucí vrstva pouze z části. Změny nastaly v hospodářské sféře, ale politická moc podle názoru některých médií (např. Lidových novin) zůstávala stále v rukou prominentů režimu řízeného předlistopadovou komunistickou stranou. Jasným vítězem komunálních voleb se stali nezávislí kandidáti, kteří ovládli republiku kromě Břeclavska, Hodonínska, Uherskohradišťska a Frýdecko-Místecka, kde zvítězila KDU-ČSL a Rychnovska a Jablonecka s ODS jako vítěznou stranou. Z prvního kola senátních voleb si ODS přinesla dobrou výchozí pozici pro zisk mandátů. Z nominovaných 27 kandidátů ODS postoupilo do druhého kola 22, v případě vládnoucí ČSSD pouze 15 uchazečů.

Prohlédnout detail
Dokončení rekonstrukce budovy Západočeského muzea v Plzni

14. 11. 1998

Dokončení rekonstrukce budovy Západočeského muzea v Plzni

Po 14 letech byla dokončena rekonstrukce novorenesanční budovy Západočeského muzea v Plzni. V roce 1985 muselo být muzeum uzavřeno kvůli havarijnímu stavu krovů a stropu, které byly zasaženy dřevomorkou. Rekonstrukce stála 165 mil. Kč. Spolu s muzejními prostorami byla obnovena i knihovna.

Prohlédnout detail
Premiéra adaptace Obsluhoval jsem anglického krále v pražském Národním divadle

20. 11. 1998

Premiéra adaptace Obsluhoval jsem anglického krále v pražském Národním divadle

Činohra Národního divadla uvedla v Praze premiéru divadelní adaptace románu Bohumila Hrabala „Obsluhoval jsem anglického krále“. Režisér Ivo Krobot obsadil do hlavní role ctižádostivého a úspěchem posedlého Jana Dítěte herce Martina Preisse.

Prohlédnout detail
Debaty o konci politiky izolace KSČM

20. 11. 1998

Debaty o konci politiky izolace KSČM

Začalo se hovořit o konci tzv. politiky izolace, v níž se po roce 1989 ocitla komunistická strana. ČSSD připouštěla zrušení závazku z roku 1995 (tzv. bohumínské usnesení) o nespolupracování s KSČM jako nástupcem Komunistické strany Československa. K přehodnocení závěrů bohumínského sjezdu ČSSD došli někteří členové vládní strany po neúspěšných jednáních s demokratickými stranami Parlamentu o prosazování svého politického programu.

Prohlédnout detail
V druhém kole senátních voleb překvapivě zvítězila čtyřkoalice

23. 11. 1998

V druhém kole senátních voleb překvapivě zvítězila čtyřkoalice

Druhý kolem pokračoval senátní volby. Překvapivým vítězem se ve třetině volebních obvodů stala čtyřkoalice KDU-ČSL, US, ODA a DEU, když společně získala 13 mandátů ze 14. Naopak oproti prvnímu kolu si pohoršila ODS, která z dva a dvaceti  kandidátů proměnila v pouhých devět mandátů. ČSSD v senátních volbách propadla, když proměnila v senátní křeslo pouze u tří z patnácti nominovaných. Strany „opozičních“ partnerů Klause a Zemana ovšem neztratila ústavní většinu v Senátu nejtěsnějším počtem 49 mandátů.

Prohlédnout detail
Odsouzen bývalý příslušník StB za čihošťský případ

24. 11. 1998

Odsouzen bývalý příslušník StB za čihošťský případ

Průlom v posuzování zločinů komunistického režimu spáchaných v padesátých letech přinesl verdikt Obvodního soudu pro Prahu 6. Soudkyně Naděžda Brčáková odsoudila bývalého příslušníka StB Ladislava Máchu na pět let odnětí svobody za podílení se na uvěznění a poté umučení faráře Josefa Toufara v roce 1950, jenž byl spojován s tzv. číhošťským zázrakem. V prosinci 1949 se v kostele v obci Číhošť začal svévolně pohybovat kříž. Komunisté se snažili dokázat, že se žádný zázrak nekonal a jednalo se pouze o podvod katolické církve. Farář po týdnech výslechů a mučení se ve vynuceném přiznání doznal k podvodu na věřících. Připravovaný politický proces s příslušníky církve se nekonal, protože Josef Toufar na následky trýznění zemřel 25. února 1950.

Prohlédnout detail
Kateřina Stočesová se stala světovou královnou krásy pro rok 1998

24. 11. 1998

Kateřina Stočesová se stala světovou královnou krásy pro rok 1998

Kateřina Stočesová se stala světovou královnou krásy v soutěži „Queen of the World 1998“ v německém Bonnu. Ve své řeči vyjádřila přání brzkého vstupu České republiky do Evropské unie.

Prohlédnout detail
David Rath se stal prezidentem České lékařské komory

29. 11. 1998

David Rath se stal prezidentem České lékařské komory

Radikální odborový předák a lékař David Rath se stal prezidentem České lékařské komory. V čele tak vystřídal dosavadního předsedu Bohuslava Svobodu. Neočekávané vítězství Ratha vzešlo z nespokojenosti lékařů s jejich platovými podmínkami i se stavem českého zdravotnictví.

Prohlédnout detail
Více než polovina obyvatel ČR si přála rezignaci Václava Havla

2. 12. 1998

Více než polovina obyvatel ČR si přála rezignaci Václava Havla

Dle průzkumu veřejného mínění si 55 % obyvatel země přálo rezignaci hlavy státu Václava Havla. Důvěra v prezidenta od roku 1996 klesala a v roce 1998 dosahovala „pouhých“ 52 %. Za klesající popularitou Havla stály nejen jeho zdravotní potíže, ale také působení první dámy Dagmar Havlové na Hradě, jež se stala pro značnou část veřejnosti nepřijatelnou. Dále zde hrál roli rozpor mezi idejemi prezidenta a uskutečněnými změnami. Havel chtěl docílit omezení moci politických stran, ovšem výsledky voleb do Senátu i do Poslanecké sněmovny spíše ukazovaly na opačnou tendenci.

Prohlédnout detail
Nejvyšší soud anuloval senátní volby v obvodu Brno-město

8. 12. 1998

Nejvyšší soud anuloval senátní volby v obvodu Brno-město

Výsledky senátních voleb byly projednávány u Nejvyššího soudu. Soud v případě stížnosti na neregulérnost voleb v obvodu Brno – město rozhodl ve prospěch sociálního demokrata Zdeňka Koudelky a zbavil tak zvolenou senátorku Dagmar Lastoveckou (ODS) mandátu. Z tohoto důvody byly vypsány nové volby pro obvod č. 58. Porušení volebního zákona se měla dopustit Česká televize a Lidové noviny zveřejněním textu a reportáže 48 hodin před volbami, které místní kandidátku údajně zvýhodňovaly před ostatními uchazeči o post senátora. Kauza se dostala k Ústavnímu soudu, protože dle Václava Klause byly rozhodnutím soudu ovlivněny další demokratické volby.

Prohlédnout detail
Sněhová kalamita na Jablonecku

9. 12. 1998

Sněhová kalamita na Jablonecku

Kvůli sněhové kalamitě byl v okrese Jablonec nad Nisou vyhlášen stav ohrožení. Jablonecká správa a údržba silnic po nasněžení 80centimentrové vrstvy musela vzdát údržbu silnic a soustředit se pouze na mezinárodní komunikace a silnice první třídy. Odříznuté od okolního světa se ocitly výše položené obce Horní Maxov, Smědava nebo Jizerka. V Jizerských horách ležel metr a půl sněhu a horská střediska byla jen těžko dostupná.

Prohlédnout detail
Dlouhodobý pokles spotřebitelských cen

9. 12. 1998

Dlouhodobý pokles spotřebitelských cen

Spotřebitelské ceny již po třetí za posledního čtvrt roku klesaly. Důvodem byla konkurence mezi obchodníky, levný import zemědělských přebytků ze zemí EU i snižující se životní úroveň obyvatelstva. Obchodníci proto ani v předvánoční době nezvyšovaly ceny, naopak zlevnilo maso, ovoce nebo benzín. Ekonomové se domnívali, že dojde k dalšímu snížení úrokových sazeb.

Prohlédnout detail
Padesáté výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv

10. 12. 1998

Padesáté výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv

Média připomněla, že před padesáti lety byla na III. Valném shromáždění OSN v Palais de Chaillot v Paříži přijata Všeobecná deklarace lidských práv. Příprava začala již o dva roky dříve, v roce 1946, v akademickém městečku newyorské Hunter College. Předsedkyní Výboru pro lidská práva byla tehdy zvolena bývalá americká první dáma a osobnost v oblasti lidských práv Eleanor Rooseveltová. Deklarace byla schválena 10. prosince 1948 a hlasování o ní se zdrželo např. Československo, Bělorusko, Jugoslávie, Polsko, Ukrajina, Sovětský svaz, Jihoafrická unie a Saúdská Arábie.

Prohlédnout detail
Nejbohatší Češi roku 1998

11. 12. 1998

Nejbohatší Češi roku 1998

Mezi nejbohatší Čechy roku 1998 zařadily Lidové noviny osobnosti z různých oborů na základě celkové hodnoty základního jmění společností. Lidé figurující v žebříku byli hodnoceni i dle jejich ekonomického a politického vlivu na dané odvětví. Lubomír Soudek, generální ředitel koncernu Škoda Plzeň ovládající strojírenské impérium, patřil mezi nejznámější české podnikatele devadesátých let. V oblasti zemědělství byl jedním z nejbohatších lidí vyhlášen František Čuba, bývalý šéf Agrokombinátu Slušovice, který po roce 1990 začal sám podnikat. Nejúspěšnějším podnikatelem v cestovním ruchu byl majitel cestovní kanceláře Václav Fischer. Mezi sportovci dominovali hokejisté NHL Dominik Hašek a Jaromír Jágr, dále tenisté Petr Korda a Jana Novotná.

Prohlédnout detail
Vyhlášení výsledků ankety Český slavík

14. 12. 1998

Vyhlášení výsledků ankety Český slavík

V pražském hudebním divadle Karlín byly vyhlášeny výsledky ankety o nejlepší hudební počiny za rok 1998, Český slavík. Zlatého slavíka v kategorii skupin obdržel Olympic, na druhém místě se umístila kapela Lucie následovaná Buty. V kategorii zpěvaček zvítězila Lucie Bílá, jež se stala i absolutní slavicí dle nejvyššího počtu obdržených hlasů. Na další pódiová umístění dosáhla Ilona Csáková a Bára Basiková. Překvapivě se stal zlatým slavíkem zpěvák Daniel Hůlka, který sesadil z trůnu Karla Gotta. Třetí místo patřilo Janku Ledeckému. Skokanem roku se stala oblíbená chlapecká skupina nejen náctiletých, Lunetic.

Prohlédnout detail
Zlatý míč a titul fotbalista roku ČR pro Pavla Nedvěda

14. 12. 1998

Zlatý míč a titul fotbalista roku ČR pro Pavla Nedvěda

Zlatý míč pro nejlepšího českého fotbalistu získal Pavel Nedvěd hrající za italský klub Lazio Řím. Nedvěd získal koncem prosince i titul „Fotbalista roku“ v anketě, ve které rozhodovali fotbaloví trenéři, internacionálové, funkcionáři a rozhodčí.

Prohlédnout detail
Výsledky ankety Sportovec roku

21. 12. 1998

Výsledky ankety Sportovec roku

Anketu Sportovec roku ovládli medailisté z olympijského Nagana. Králem českého sportu se stal podruhé hokejista a pardubický rodák Dominik Hašek. Druhé místo obsadila lyžařka Kateřina Neumannová, třetí příčku znovu „zlatý“ hokejista, tentokrát kladenský patriot, Jaromír Jágr.

Prohlédnout detail

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru