Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:Načíst měsíc Září
Na Marsu nalezena voda

1. 8. 2008

Na Marsu nalezena voda

Americká vesmírná sonda Phoenix nalezla na povrchu Marsu důkazy o existenci vody na této planetě. Tento krok se měl stá základem pro budoucí cestu vesmírné expedice s lidskou posádkou k této planetě. Mise Phoenixu trvající od 25. Května byla posléze prodloužena až do konce září a jeho dalším cílem bylo hledat důkazy o existenci rozvoje života na Rudé planetě.

Prohlédnout detail
Miloš Zeman zpochybnil svou prezidentskou kandidaturu

4. 8. 2008

Miloš Zeman zpochybnil svou prezidentskou kandidaturu

Bývalý premiér a ex-předseda ČSSD Miloš Zeman se v médiích (rozhovor pro ČT) vyjádřil, že by kandidoval na post prezidenta ČR pouze v případě, kdyby cítil podporu z převážné většiny politického spektra, což je podle jeho názoru absurdní. Skeptický byl také k možnosti uzákonění přímé prezidentské volby, k níž podle něj nedojde, neboť pokud by některé strany dosáhly kvalifikované většiny ke změně ústavy, zvolili by si vlastního kandidáta parlamentem a neměly by zapotřebí měnit ústavu. „Kdo ale má kvalifikovanou většinu, tak si svého kandidáta pohodlně zvolí v parlamentu. Proč by se této možnosti dobrovolně vzdával? Kapři si nevypustí rybník“, uvedl Zeman. Následně v dalších médiích připustil, že se začíná postupně navracet do politického dění, což se potvrdilo v roce 2009.

Prohlédnout detail
Manažer Gallo ukončil spolupráci s Vltava-Labe-Press

5. 8. 2008

Manažer Gallo ukončil spolupráci s Vltava-Labe-Press

Respektovaný mediální manažer a expert Roman Gallo překvapivě ukončil spolupráci s vydavatelským domem Vltava-Labe-Press (VLP), ve své době největším tuzemským vydavatelem regionálních deníků. Gallo, který byl ve funkci šéfredaktora Deníku od listopadu 2006, se podílel na sjednocení sítě regionálních deníků pod jednu značku vycházejících v sedmi desítkách mutací, podílel na vytvoření jednotného systému řízení a také na utvoření internetových zpravodajských webů propojených s tištěnými novinami. Ačkoliv na veřejnosti se jako důvod odchodu udávalo hledání „nových výzev“, v zákulisí se spekulovalo nad tím, že za odchodem stál příchod nového předsedy představenstva a generálního ředitele VLP, Miroslava Pavla a také špatné hospodářské výsledky Deníku (ztráta 200 milionů Kč za rok 2007). Gallo se krátce poté stal hlavou nového mediálního projektu finanční skupiny PPF pod názvem Naše adresa, jenž měl regionální zaměření a byl již v roce 2010 ještě v rozjezdovém stadiu náhle ukončen, s největší pravděpodobnosti z finančních důvodů.

Prohlédnout detail
Velká železniční nehoda ve Studénce

8. 8. 2008

Velká železniční nehoda ve Studénce

Ve Studénce mezinárodní vlak EuroCity č. 108 Komenius z Krakova do Prahy narazil v devadesátikilometrové rychlosti do konstrukce opravovaného silničního mostu, který se náhle sesunul. Obětí srážky se stalo celkem 8 cestujících a takřka 100 pasažérů bylo zraněno. Jednalo se o jedno z největších železničních neštěstí v polistopadových dějinách. Z obecného ohrožení byli obžalováni zástupci firem opravujících most, ovšem Okresní soud v Nové Jičíně v prosinci 2017 všechny obžalované zprostil obžaloby.

Prohlédnout detail
Začala rusko-gruzínská válka v Jižní Osetii

8. 8. 2008

Začala rusko-gruzínská válka v Jižní Osetii

Mezi 8. a 16. srpnem probíhala válka v jižní Osetii (známá také jako rusko-gruzínská válka) mezi Gruzií na jedné straně a Ruskem, Jižní Osetií a Abcházií na straně druhé. Jednalo se o pokračování letitého sporu a konfliktu z let 1991/1992, kdy po rozpadu Sovětského svazu Jižní Osetie a Abcházie jednostranně vyhlásili nezávislost na Gruzii, která ovšem nebyla žádným státem z mezinárodního společenství uznána. Srpnový konflikt z roku 2008 si vyžádal života takřka 350 vojáků všech válčících stran, přes 1600 vojáků bylo zraněno a značné oběti byly také na straně civilistů (zabito bylo přes 230 civilních osob). Faktickým vítězem války se stalo Rusko, Jižní Osetie a Abcházie, které byly Ruskem uznány jako nezávislé republiky.

Prohlédnout detail
Podepsána dohoda o americkém radaru v ČR

8. 8. 2008

Podepsána dohoda o americkém radaru v ČR

Ministryně zahraničních věcí USA Condoleezza Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg podepsali v Praze dohodou umožňující výstavbu amerického protiraketového radaru na českém území. Smlouvu ještě musel ratifikovat český parlament a podepsat prezident republiky.

Prohlédnout detail
Zemřel spisovatel Alexander Solženicyn

8. 8. 2008

Zemřel spisovatel Alexander Solženicyn

V Moskvě zemřel na srdeční legendární ruský spisovatel, publicista, občanský aktivista a disident Alexander Solženicyn. Bylo mu 89 let. Svými kritickými literárními díly významně přispěl k demýtizaci sovětského režimu, zejména pak období Stalinovy vlády. V roce 1974 byl zbaven občanství a násilně vypovězen ze SSSR, pobýval v SRN a poté v USA. V roce 1994 se vrátil nazpět do Ruska a v roce 1997 byl zvolen mimořádným členem Ruské akademie věd.

Prohlédnout detail
Metalová hudební legenda Iron Maiden v Praze

8. 8. 2008

Metalová hudební legenda Iron Maiden v Praze

V Praze na fotbalovém stadionu v Edenu vystoupila britská metalová skupina Iron Maiden. Koncert pořádaný v rámci turné Somewhere Back In Time World zazněly především slavné hity kapely z osmdesátých let a potěšili tak 30 tisíc přítomných diváků.

Prohlédnout detail
Začaly letní olympijské hry v Pekingu

8. 8. 2008

Začaly letní olympijské hry v Pekingu

V čínském hlavním městě Pekingu se mezi 8. a 24. srpnem uskutečnily v pořadí XXIX. Olympijské hry, jichž se zúčastnilo na deset a půl tisíce sportovců z reprezentací 205 zemí. V průběhu her se uskutečnilo celkem 302 soutěží v 28 různých sportech. Nejvíce medailí získala sportovní reprezentace domácí Číny, následovaná Spojenými státy americkými a Ruskem. Reprezentace ČR získala tři zlaté (Kateřina Emmons – střelba ze vzduchové pušky na 10 metrů; David Kostelecký – sportovní střelba/trap; Barbora Špotáková – hod oštěpem), tři stříbrné medaile (Kateřina Emmons – střelba z malorážky na 50 metrů – polohový závod; Ondřej Štěpánek a Jaroslav Volf – kanoistika C2 slalom; Ondřej Synek – veslování/skif) a jednu bronzovou medaili (Marek Švec – zápas, váha do 96 kg). Proti konání a průběhu her protestovaly některé mezinárodní nevládní organizace, které kritizovaly porušování lidských práv v Číně.

Prohlédnout detail
Pokračování sporného případu Diag Human

13. 8. 2008

Pokračování sporného případu Diag Human

Další pokračování doznala po desetiletí se táhnoucí kauza Diag Human, v níž se soudil česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva s českým státem o zmařené obchody a dodávky krevní plazmy pro české nemocnice. Podle rozhodnutí nezávislých arbitrů rozhodčího senátu měla ČR zaplatit 8,33 miliardy Kč, přičemž zhruba polovina měla být samotná škoda a zbytek poplatky z prodlení. Proti výroku se odvolala jak strana žalující, která požadovala odškodné ještě o tři miliardy Kč vyšší, tak také žalovaná, která chtěla v plánu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) platbu odvrátit zcela. Spor pokračuje až do dnešních dnů.

Prohlédnout detail
ČEZ nejziskovější firma ČR

14. 8. 2008

ČEZ nejziskovější firma ČR

Státem vlastněná energetická společnost ČEZ zvýšila oproti očekávání své tržby v pololetí o 8,7% na 90,4 miliardy korun. ČEZ těžil jednak ze vzestupu cen energií o cca 17% oproti roku 2007 a také z úspory nákladů (a postupného utlumování výroby energie z fosilních zdrojů na úkor energie jaderné). Státní energetický gigant se tak dle výsledků hospodaření v roce 2008 nakonec zařadil na druhé místo mezi nejziskovějšími firmami ČR s výsledkem tržeb 184 miliardy Kč. Na prvním místě se i přes vliv globální ekonomické krize umístil automobilový tahoun tuzemské ekonomiky, Škoda Auto, s tržbami 200,2 miliardami Kč, pomyslnou bronzovou příčku obsadila další společnost působící v energetice, RWE německých vlastníků se 108,5 miliardami Kč. Čtvrté místo za rok 2008 patřilo zemědělko-potravinářsko-chemické impérium Agrofert miliardáře Andreje Babiše (s tržbami 101,4 miliard) a páté místo obsadil petrochemický Unipetrol ve vlastnictví polské společnosti PKN Orlen s tržbou 98,1 miliard Kč.

Prohlédnout detail
V pražském Edenu skupina. R.E.M.

17. 8. 2008

V pražském Edenu skupina R.E.M

V multifunkční aréně v Praze v Edenu vystoupila americká pop rocková skupina R.E.M. Kapela tak uskutečnila na pražské půdě třetí koncert v dějinách (po letech 1995 a 2005). Vystoupení před dvaceti tisíci diváky bylo hudební kritikou ohodnoceno ve smyslu, že v čase internetového šíření nahrávek již nemají koncerty takový jiskřivý odér, přesto však podle mínění kritiků hudebníci, kteří již „přišli do let“, odvedli kvalitní výkon.

Prohlédnout detail
Soud s manažery investičních fondů Trend a Mercia

18. 8. 2008

Soud s manažery investičních fondů Trend a Mercia

Královehradecký Krajský soud vynesl nepravomocný rozsudek na manažery údajně vytunelovaného investičního fondu Trend a Mercia. Na Trend byl vyhlášen konkurz v roce 2000 a zcizení jeho majetku je označováno za jeden z největších případů „tunelování“ v dějinách ČR. Obžalovaní manažeři včele s Miroslavem Hálkem se posléze odvolali, trest jim byl v roce 2012 nepravomocně potvrzen a další projednávání pak zastavila amnestie prezidenta Václava Klause v roce 2013. Dodnes probíhají soudní řízení, v nichž se zástupci poškozených soudí s ČR, tak i se souzenými manažery o náhradu škody (odhadované i s úroky ve výši 2,9 miliardy Kč).

Prohlédnout detail
Protesty proti vládě v Thajsku

26. 8. 2008

Protesty proti vládě v Thajsku

Thajská protivládní opozice obsadila úřad vlády v Bangkoku a také načas přerušila vysílání státní televize NBT. Dalšího pokračování tak doznaly protesty proti vládní koalici bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, který byl vržen vojenským převratem v roce 2006, odešel do exilu do Velké Británie a byl v Thajsku obviněn z korupce. V roce 2007 však jeho strana vyhrála volby, v únoru 2008 se Šinavatra vrátil do Thajska a rozpoutaly se tak rozsáhlé protesty proti vládě jeho koalice.

Prohlédnout detail
Vzestup žádostí českých Romů o azyl v Kanadě

28. 8. 2008

Vzestup žádostí českých Romů o azyl v Kanadě

V průběhu roku 2008 opět začaly stoupat počty žádostí českých Romů o azyl a uznání statusu uprchlíka v Kanadě. Na konci srpna 2008 již bylo evidováno 466 žadatelů (z bilaterálně dohodnuté roční kvóty 500 žádostí). ČR tak opětovně čelila nebezpečí zavedení víz ze strany Kanady, jako tomu bylo v letech 1997–2007. Problémem se zabývala i česká vláda, ovšem fakticky se řešení nenalezlo. Nakonec došlo k jednostrannému zavedení víz z kanadské strany v červenci 2009.

Prohlédnout detail
Fotbalisté Petrohradu vítězi Superpoháru

28. 8. 2008

Fotbalisté Petrohradu vítězi Superpoháru

Fotbalisté Zenitu Petrohrad korunovali svou veleúspěšnou sezónu, když v Superpoháru UEFA porazili výsledkem 2:1 vítěze Ligy mistrů UEFA, anglický Manchester United. Zápas v Monaku sledovalo na stadionu přes 18 tisíc diváků a v týmu vítězů se opět mohl radovat i český obránce Zenitu Radek Šírl.

Prohlédnout detail
Načíst měsíc Červenec

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru