Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:Načíst měsíc Červenec
Zahájila vysílání televizní stanice Z1

1. 6. 2008

Zahájila vysílání televizní stanice Z1

Zahájila vysílání nová soukromá zpravodajsko-publicistická televizní stanice Z 1, vysílající v digitálním formátu. Jejím držitelem licence byla společnost První zpravodajská, a.s., jejímž absolutním vlastníkem byla finanční skupina J&T. Včele stanice opírající se o nejnovější technologie a vysílající z pražských Holešovic, stanuli bývalý novinář TV Nova a ČT, Martin Mrnka na postu generálního ředitele a ředitel zpravodajství a šéfredaktor Hanuš Hanslík. Vedle nich se podařilo do řad nové mediální entity přitáhnout celou řadu známých tváří tehdejšího zpravodajství a publicistiky (jako byli např. moderátorky Aneta Snopová, Jana Víšková, Barbora Tachecí, moderátoři Jan Zika či Daniel Častvaj) a stanice se měla stát hlavní konkurencí veřejnoprávní ČT 24. V červenci 2009 došlo k odvolání původního managementu (místo něj nastoupilo nové vedení včele s generálním ředitelem Zdeňkem Šámalem) a provoz stanice Z1 byl vzhledem k velké ztrátovosti provozu radikálně utlumen. Televize se posléze orientovala převážně na ekonomické zpravodajství a provoz nakonec ukončila v lednu 2011.

Prohlédnout detail
Rozhořčení části českých turistů vůči Chorvatsku

3. 6. 2008

Rozhořčení části českých turistů vůči Chorvatsku

V rámci přístupových rozhovorů Chorvatska do EU byla česká veřejnost pobouřena některými kroky chorvatských úřadů, které zpřísňovaly dosavadní pohyb osob. Vedle toho, že nezletilé děti mladší 15 let cestujících do Chorvatska bez doprovodu zákonných zástupců musely být vybaveny notářsky ověřeným překladem plné moci (do chorvatštiny), že smějí do země cestovat, hlavní vlnu nevole sklidila opatření směřující k zavedení evropské směrnice o zákazu dovozu některých druhů potravin, především pak domácí výroby či přípravy. Potenciální odebírání dovážených potravin (např. populárních masových zavařenin nebo řízků) se dle mínění řady českých protagonistů mohla znamenat o nepřípustný zásah do osobní svobody cestujících na dovolenou k Jadranu, což vedlo mj. k lavinovému odříkání zájezdů ze strany českých turistů v Chorvatsku. Rizik odlivu turistů si bylo vědomo i chorvatské ministerstvo turismu, které apelovalo na zmírnění příslušné vyhlášky u chorvatského resortu zemědělství. Nakonec došlo k odložení platnosti chorvatské vyhlášky na leden 2009.

Prohlédnout detail
Sněmovna odložila církevní restituce

3. 6. 2008

Sněmovna odložila církevní restituce

Poslaneckou sněmovnou byl nakonec odložen dlouho projednávaný návrh zákona o církevních restitucích, který měl definitivně upravit majetkoprávní poměry mezi státem a církvemi. Proti přijetí zákona se mj. postavili tři poslanci vládní koalice – Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec (všichni ODS), kteří hlasovali spolu s opozičními poslanci ČSSD a KSČM. Naopak pro další projednávání návrhu hlasovali ex-poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka. Postoj vůči návrhu restitucí se stal střeným bodem uvnitř vládní koalice i ODS, zejména mezi premiérem Mirkem Topolánkem a poslancem Tlustým, což mj. nakonec vedlo k odchodu jeho „trojice“ z poslaneckého klubu ODS. Tlustý, Schwippel a Raninec se nakonec podíleli i na vylovení nedůvěry a páru Topolánkovy vlády v březnu 2009. Restituční zákon byl nakonec přijat až v roce 2012 a nabyl platnosti od 1. ledna 2013.

Prohlédnout detail
Skupina Metallica v Praze

4. 6. 2008

Skupina Metallica v Praze

Nová multifunkční aréna v pražském Edenu prošla zatěžkávací zkouškou, když v jejích útrobách vystoupila americká rocková skupina Metallica. Legendární metalová kapela v ČR vystoupila již popáté a energicky podané performance si užilo údajně přes 36 tisíc fanoušků. V září téhož roku se pak fanynky a fandové dočkali také v pořadí devátého alba s názvem „Death Magnetic“.

Prohlédnout detail
Praha vypadla z boje o pořádání olympiády 2016

4. 6. 2008

Praha vypadla z boje o pořádání olympiády 2016

Praha jako kandidátské město na pořádání Olympijských her 2016 vypadla z výběru kandidátů (spolu s ní bylo vyřazeno Baku a Dauhá) a okruh se zúžil pouze na Chicago, Rio de Janeiro, Tokio a Madrid. Čeští podporovatelé kandidatury včele s šéfem organizační společnosti Praha olympijská, Tomášem Peterou, se vyjádřili, že se soustředí na získání pořadatelství pro léta 2020 nebo 2024.

Prohlédnout detail
Detroi Red Wings vítězem Stanleyova poháru

5. 6. 2008

Detroi Red Wings vítězem Stanleyova poháru

Vítězem ročníku 2007/2008 kanadsko-americké hokejové NHL a držitelem legendárního Stanleyova poháru se stal tým Detroit Red Wings. Detroit porazil ve finálové sérii Pittsburgh Penguins 4:2 na zápasy a dočkal se tak celkově jedenáctého vítězství ve své klubové historii. Fantomem play-off se stal švédský útočník v rudobílých barvách Red Wings, Henrik Zetterberg, který také získal individuální Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů. V řadách Detroitu se mezi vítěze hodné zápisu jmen na pohár lorda Stanleyho dočkali také čeští zástupci, brankář Dominik Hašek a útočník Jiří Hudler.

Prohlédnout detail
Soud rozhodl ve sporu o tzv justiční mafii

5. 6. 2008

Soud rozhodl ve sporu o tzv justiční mafii

Krajský soud v Praze rozhodl, že bývalá Nejvyšší státní zástupkyně, politička a stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD, Marie Benešová, se nemusí omlouvat za své veřejné výroky vyslovené na adresu tehdejší Nejvyšší státní zástupkyně, Renaty Vesecké, ex-ministra spravedlnosti Pavla Němce a dalších představitelů soudní moci. Benešová Veseckou a její spolupracovníky označila v rozhovoru pro média na „justiční mafii“ a to v souvislosti s kontroverzním jednáním v kauze místopředsedy vlády Jiřího Čunka. Rozsudek nebyl pravomocný a žalující strana se proti němu odvolala. Spor fakticky skončil v roce 2013 dohodou obou stran.

Prohlédnout detail
Rocková skupina Kiss v Praze

6. 6. 2008

Rocková skupina Kiss v Praze

V pražské O2 aréně ve Vysočanech vystoupila po devíti letech od poslední návštěvy v rámci svého celosvětového turné k 35. výročí od svého založení glamrocková kapela Kiss. Kapela v ČR vystoupila již počtvrté (a znovu po devíti letech) a koncert shlédlo přes 16 tisíc diváků a fanoušků.

Prohlédnout detail
Česká reprezentace na EURO 2008 ve fotbale

7. 6. 2008

Česká reprezentace na EURO 2008 ve fotbale

Česká fotbalová reprezentace zahájila své účinkování na mistrovství Evropy ve fotbale EURO 2008, které společně hostili Rakousko a Švýcarsko. Svěřenci trenéra Karla Brücknera na úvod porazili hostitele ze Švýcarska 1:0 (brankou Václava Svěrkoše). V dalších utkáních jich však Češi úspěšní nebyli a po porážce 1:3 s favorizovaným Portugalskem a prohrou v rozhodujícím zápase 2:3 s Tureckem nepostoupili do vyřazovacích bojů. https://www.youtube.com/watch?v=ewoK0psgnss

Prohlédnout detail
Rekord ve vzestupu cen ropy za jeden den

9. 6. 2008

Rekord ve vzestupu cen ropy za jeden den

Byl zaznamenán do tehdejší doby nejvyšší vzestup globálních cen ropy v průběhu jednoho dne, o cca 11 amerických dolarů, na 139 amerických dolarů za barel. Od ledna 2008 se jednalo o zvýšení cen o 44%, což vedlo i k výraznému zdražování pohonných hmot, proti němuž se zvedly např. rozsáhlé protesty rybářů ze zemí EU. V ČR stouply ceny benzínu za šest týdnů o zhruba dvě koruny za litr, u nafty to pak bylo až 3,20 na litr. Průměrné ceny se tak vyšplhaly na 32,31 Kč za litr benzínu Natural 95 a 34,33 Kč za litr motorové nafty. Jak se ukázalo o několik měsíců později, velké vzestupy cen těchto komodit se staly předzvěstí počátků globální ekonomické krize.

Prohlédnout detail
Dominik Hašek oznámil ukončení kariéry

9. 6. 2008

Dominik Hašek oznámil ukončení kariéry

Brankářská hokejová legenda Hašek i přes nabídky dále pokračovat v týmu NHL Detroit Red Wings několik dní po vítězství ve Stanleyově poháru oznámil ukončení své hokejové kariéry (podobně jako předtím v letech 1999, 2000 a 2002). Na tiskové konferenci to zdůvodnil pocitem euforie z vítězství, nedostatkem motivace nadále trénovat a také rodinnými důvody (dokončení studií syna Michala na americké střední škole a možností navrátit se do ČR). Toto rozhodnutí nakonec změnil a v sezóně 2009/2010 nakonec Hašek ještě přidal soutěžní starty v tuzemské Extralize za mateřské Pardubice (korunované mistrovským titulem) a v sezóně 2010/2011 ještě za Spartak Moskva hrající KHL.

Prohlédnout detail
Češka uspěla u soudu ve Štrasburku

9. 6. 2008

Češka uspěla u soudu ve Štrasburku

Valerii Andělové se jako první občance ČR podařilo jednomyslným rozhodnutím vyhrát soudní při s českým státem u Mezinárodního soudního dvora pro lidská práva ve Štrasburku. Předmětem sporu bylo nezajištění výkonu práv ze strany státu na to, aby se Andělová jako matka mohla i po rozvodu stýkat každý druhý víkend se svou nezletilou dcerou, jak původně určil rozsudek českého soudu.

Prohlédnout detail
Nejvlivnější celebritou světa Oprah Winfrey

12. 6. 2008

Nejvlivnější celebritou světa Oprah Winfrey

Nejvlivnější celebritou světa roku 2008 byla podle amerického časopisu Forbes americká moderátorka Oprah Winfreyová. Na druhém místě se umístil golfista Tiger Woods, třetí pak byla herečka Angelina Jolie. V první desítce celebrit se dále podle pořadí umístili: zpěvačka Beyoncé Knowlesová, fotbalista David Beckham, herec Johnny Depp, hudebník a raper Jay-Z, hudební skupina The Police, spisovatelka J. K. Rowlingová a herec Brad Pitt.

Prohlédnout detail
Irské referendum odmítlo Lisabonskou smlouvu

12. 6. 2008

Irské referendum odmítlo Lisabonskou smlouvu

Občané Irska odmítli v referendu přijetí Lisabonské úmluvy (podepsané 13. prosince 2007), jedné z tzv. základních smluv EU, jež měla za cíl zlepšit a zefektivnit fungování orgánů Unie. Podle údajů volební komise proti smlouvě hlasovalo 862.415 voličů (53,4%), pro její přijetí bylo 752.451 (46,6%), přičemž voleb se zúčastnilo 1,6 milionu z více než tří milionů oprávněných voličů. Tento výsledek byl velmi často následně zmiňovaná kritiky větší míry integrace EU jako údajné „popření státní suverenity“ a mezi jedny z neslyšitelnějších kritických hlasů patřil prezident ČR Václav Klaus. Navzdory prvnímu odmítnutí referendum v Irsku proběhlo znovu v proměněné společenské a mezinárodněpolitické atmosféře v říjnu 2009 a hlasující v poměru 67,1% ku 32,9% (při účasti 58% oprávněných) smlouvu přijali. Smlouvu nakonec v listopadu 2009 ratifikovala i ČR závěrečným podpisem prezidenta Klause.

Prohlédnout detail
Nejvyšší soud USA rozhodl o vězních na Guantanámu

12. 6. 2008

Nejvyšší soud USA rozhodl o vězních na Guantanámu

Nejvyšší soud Spojených států amerických rozhodl o tom, že vězňům drženým na americké vojenské základně Guantanámo na Kubě také náleží právo obracet se na civilní soudy. Na základně byly z rozhodnutí americké administrativy George W. Bushe v roce 2002 v rámci „boji proti terorismu“ zřízeny dva tábory, v nichž byly zadržování, vyslýcháni a mnohdy i mučeni tzv. ilegální bojovníci z Afghánistánu, Iráku a dalších zemí, podezřelí z terorismu. Medializace těchto mnohdy sporných případů zadržovaných v „novodobém Gulagu“ vedla k velké kritice americké administrativy, proces oficiálního ukončení provozu zvláštních táborů se však vzhledem k odporu některých politických kruhů táhne dodnes.

Prohlédnout detail
Čeští entomologové zadrženi v Indii

22. 6. 2008

Čeští entomologové zadrženi v Indii

V severoindickém Dárdžilingu byly indickými orgány zadrženi čeští entomologové Petr Švácha a Emil Kučera za údajně nelegální sběr celkem dvou set brouků padesáti druhů. Oba se hájili tím, že sbírali brouky pro vědecké účely. Jejich spletitá kauza se táhla přes půl roku, Švácha jako entomolog z Entomologického ústavu AV ČR byl nakonec propuštěn na kauci a Kučera byl za stejný čin indickým soudem odsouzen na tři roky vězení – s odůvodněním, že není profesionální entomolog. Kučera v nevíře ve spravedlivý proces uplatil místní úředníky, uprchl z Indie přes Nepál a v říjnu 2008 se vrátil do ČR. Švácha se pak vrátil legálně po navrácení cestovních dokladů a udělení víza v listopadu. Kauza poukázala na rizikovost sběru přírodnin bez úředních povolení a také na snahu místních indických orgánů učinit v obou zadržených exemplární proces, který by odrazoval další podobné sběratele. Proti Kučerovu útěku indická strana žádný oficiální protest nevznesla.

Prohlédnout detail
Výstražná stávka odborů v české dopravě

24. 6. 2008

Výstražná stávka odborů v české dopravě

Napříč ČR se uskutečnila výstražná hodinová stávka v dopravě, jež postihla především železniční dopravu, ale také městkou hromadnou dopravu v některých městech. Jejím prostřednictvím někteří odboráři podpořili stanovisko Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) stavící se proti plánům vládních reforem. Ke stávce se částečně připojily také zdravotnické odbory a symbolicky také odbory školské. Stávka na železnici trvala o patnáct minut déle, neboť někteří zúčastnění strojvůdci vedle „celo-odborové“ solidarity chtěli dát najevo také svou nespokojenost nad nejasnostmi a údajně rozporuplným postojem vedení Drážního úřadu k tragické železniční nehody ve východočeských Moravanech (nehoda v podobě srážky lokomotivy a stojícího osobního vlaku se odehrála 14. května 2008, jeden člověk při ní zahynul a čtyři lidé byli zraněni).

Prohlédnout detail
Do důchodu v ČR od 65 let

25. 6. 2008

Do důchodu v ČR od 65 let

Tuzemští poslanci a poslankyně schválili novelu zákona o zvýšení věku pro odchod do regulérního důchodu na 65 let. Ze 186 poslanců hlasovalo pro 95 poslanců, proti bylo 91.

Prohlédnout detail
LGBT průvod v Brně

28. 6. 2008

LGBT průvod v Brně

Brnem prošel doposud největší průvod příslušníků a příznivců LGBT komunity v dějinách ČR s názvem Queer Parade s podtitulem „Duhová vlna“. Na Náměstí Svobody se shromáždilo na několik set účastníků a mezi řečníky zde mj. vystoupil zpěvák Pavel Vítek nebo ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Nad akcí převzala záštitu tenistka Martina Navrátilová, jejíž zdravice byla též na místě přečtena. Proti této akci násilně vystoupili příznivci krajně pravicové a extrémistické scény a proto byla z bezpečnostních důvodů původní trasa průvodu městem zkrácena.

Prohlédnout detail
Mugabe opět zvolen prezidentem Zimbabwe

29. 6. 2008

Mugabe opět zvolen prezidentem Zimbabwe

Volební komise potvrdila výsledky druhého kola prezidentských voleb v Zimbabwe, kde byl zvolen dosavadní vládce a diktátor Robert Mugabe, který byl ve druhém kole jediným kandidátem. Zástupci mezinárodních společenství i neziskových organizací označily volby za podvod, neboť Mugabeho soupeř a představitel politické opozice Morgan Tsvangirai (a také vítěz prvního kola voleb) odstoupil ještě před konáním druhého kola po řadě násilností a zastrašování jeho stoupenců ze strany Mugabeho.

Prohlédnout detail
Španělští fotbalisté vítězi EURO 2008

29. 6. 2008

Španělští fotbalisté vítězi EURO 2008

Fotbalisté Španělska se stali podruhé v historii mistry Evropy, když na EURO 2008 ve finále ve Vídni na stadionu Ernsta Happela porazili Německo 1:0 (gólem útočníka Fernanda Torrese). Na třetích místech se ocitli poražení semifinalisté, fotbalisté Turecka a Ruska. Nejlepší střelcem turnaje se stal španělský útočník David Villa se čtyřmi góly.

Prohlédnout detail
Načíst měsíc Květen

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru